Tomasz Rzymkowski: Na regulacjach klimatycznych gospodarczo zyskałyby Niemcy
Próbowano wymusić na państwach Europy Środkowej i Wschodniej aby przejść na energię odnawialną, której katalizatorem jest gospodarka niemiecka. Myślimy tutaj o źródłach energii, urządzenia do produkcji których dostarcza głównie gospodarką niemiecka i to ona zyskałaby najwięcej na tych zmianach – mówił w Polskim Radiu 24. Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15.
2019-06-24, 09:59
Posłuchaj
Poseł Kukiz zaznaczył, że z punktu widzenia Polski potrzebujemy przede wszystkich energetyki jądrowej ponieważ borykamy się z deficytami energii. Dodał także, że w tej chwili rezygnacja z wykorzystywania węgla kamiennego nie jest możliwa. - Przede wszystkim dotyczy to surowców energetycznych, paliw kopalnych, węgla brunatnego i kamiennego. Projekty zablokowane przez Polskę zakładały, ze w 2050 r nie będzie w Europie żadnej elektrowni opalanej węglem kamieniem czy brunatnym. Dla Polski, która jest największym w Europie posiadaczem takich złóż byłby to potężny cios i uderzeniem w gospodarkę – podkreślał.
W czwartek na szczycie UE zapisy końcowe o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r. zostały zablokowane przez Polskę oraz – jak podawały media za źródłami dyplomatycznymi – Czechy, Węgry i Estonię.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zmiany w polityce energetycznej mogą się wiązać z bardzo dużymi kosztami, dlatego potrzebne byłyby "pakiet kompensacyjny". "Jesteśmy zwolennikami ambitnej i innowacyjnej polityki klimatycznej, to dla nas bardzo ważny element rozwoju Polski. Nie zgodzimy się jednak na to, aby to polscy przedsiębiorcy mieli ponosić koszty nieproporcjonalne do konsumpcji energii i wynikających z niej emisji CO2" – powiedział premier.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
Rozmawiał Grzegorz jankowski.
PR24/ka
____________________
Data emisji: 24.06.2019
Godzina emisji: 07:15
REKLAMA
REKLAMA