X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Krajowa Rada Sądownictwa chce ponownego otworzenia fazy ustnej postępowania przed TSUE

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 13:20
Krajowa Rada Sądownictwa skieruje do TSUE wniosek o ponowne otworzenie ustnego etapu postępowania - wynika z przyjętej w piątek uchwały Rady ws. opinii rzecznika generalnego TSUE. Według KRS opinia rzecznika nie spełnia standardów opinii prawnej oraz zawiera wewnętrzne sprzeczności.
Siedziba TSUE w Luksemburgu
Siedziba TSUE w LuksemburguFoto: Martyn Jandula / Shutterstock.com
  • Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał krytyczne opinie nt. sposobu powołania członków KRS
  • Według KRS opinia "zawiera wewnętrzne sprzeczności, jest jednostronna"
  • Rada skieruje wniosek o ponowne otworzenie ustnej fazy postępowania

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię, w której stwierdził, że powoływanie członków Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych. 

Ocenił również, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii. Opinia to wstęp do wyroku Trybunału w tej sprawie. Zwykle jest to wyrok zgodny z oceną rzecznika, ale nie jest to regułą.

tsue free 1200.jpg
Michał Wójcik: jeżeli wyrok TSUE będzie taki jak opinia, to w UE może czekać nas chaos

Powtórzenie fazy ustnej?

"Krajowa Rada Sądownictwa zobowiązuje swoich przedstawicieli do złożenia wniosku w trybie art. 84 Statutu Trybunału z 2012 r. o otwarcie fazy ustnej na nowo, a Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa do upowszechnienia zarówno stanowiska Krajowej Rady Sądownictwa, które zostało zwrócone przez Trybunał (niedopuszczone w fazie pisemnej), jak i wniosku o otwarcie ustnej fazy postępowania wraz z jego uzasadnieniem" - czytamy w uchwale podpisanej przez przewodniczącego KRS sędziego Leszka Mazura.

Rada podkreśliła ponadto, że jej zdaniem opinia rzecznika generalnego TSUE nie spełnia standardów opinii prawnej. "Zawiera wewnętrzne sprzeczności, jest jednostronna, a także formułuje zasady prawne bez wskazania źródeł prawa, albo zasady nieznane, które zostały skonstruowane tylko na użytek toczącego się postępowania" - napisano.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] – Opinia rzecznika TSUE i ewentualne idące w ślad za nią orzeczenie jest przejawem niebezpiecznego dla UE rozszerzania kompetencji instytucji wspólnotowych – ocenił Jarosław Gowin

"Niebezpieczeństwo wybiórczego, dyskryminacyjnego stosowania prawa"

KRS wskazała jednocześnie, że rzecznik "expressis verbis odżegnuje się od stosowania podwójnych standardów, ale jednocześnie formułuje zasady, które sam relatywizuje, stwierdzając, że nie w każdym przypadku będą miały one zastosowanie".

- Rodzi to niebezpieczeństwo wybiórczego, dyskryminacyjnego stosowania prawa, a zatem uderza w fundamentalne zasady Unii Europejskiej - równości państw - czytamy w uchwale Rady.

Powodem, dla którego TSUE zajął się sprawą, były pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego, które dotyczą m.in. tego, czy po przeprowadzonych reformach w Polsce KRS jest w stanie stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. 

Nowelizacja ustawy o Radzie

Nowelizacja ustawy o KRS, uchwalona w grudniu 2017 roku, wprowadziła wybór przez Sejm 15 członków KRS - sędziów - na czteroletnią kadencję (poprzednio wybierały ich środowiska sędziowskie). Zgodnie z nowelą każdy klub poselski ma wskazać nie więcej niż dziewięciu możliwych kandydatów.

Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Waldemar Paruch: orzeczenie TSUE potwierdziło, że wyroki tej instytucji są polityczne

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 08:54
- Werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej uwypuklił trzy kwestie. Jedną z nich jest ta, że jeśli chodzi o działalność tej instytucji, to mamy wyroki polityczne - powiedział w Polskim Radiu 24 w audycji "Rozmowa poranka" prof. Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Terlecki o wyroku TSUE: szanujemy rozmaite opinie, ale niekoniecznie musimy się nimi przejmować

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 12:10
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki został zapytany o opinię TSUE ws. niezależności KRS. Jak powiedział rząd będzie analizował to stanowisko Trybunału. - Pamiętajmy, że to jest opinia, a nie decyzja - zaznaczył.
rozwiń zwiń