Obchody 450. rocznicy Unii Lubelskiej. Prezydent: to nasze żywe świadectwo

Trwają obchody 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Z tej okazji zorganizowano pokaz oryginału dokumentu. "Unia Lubelska pozostaje do dziś naszym wspólnym, ciągle żywym świadectwem" - napisał do uczestników wydarzenia prezydent Andrzej Duda. 

2019-07-02, 14:57

Obchody 450. rocznicy Unii Lubelskiej. Prezydent: to nasze żywe świadectwo
Andrzej Duda. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Posłuchaj

Paweł Pietrzyk o oryginale aktu Unii Lubelskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

"Ideą założycielską stała się jedność w wielości. Uformowane w ten sposób wielonarodowe państwo miało status środkowoeuropejskiej potęgi opartej na zasadach wolności, parlamentaryzmu i demokracji" - napisał w liście skierowanym do uczestników pokazu oryginału aktu w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

Powiązany Artykuł

Unia lubelska 1200.jpg
450.rocznica zawarcia Unii Lubelskiej [SERWIS SPECJALNY]

"Jest niezaprzeczalnym faktem, że dorobek Unii Lubelskiej wywarł silny, pozytywny wpływ na kształtowanie się tożsamości środkowoeuropejskiej" - zaznaczył prezydent.

Wskazał też, że Unia Lubelska pozostaje do dziś "wspólnym, ciągle żywym świadectwem". "Niech to święto umacnia w nas wszystkich poczucie wspólnoty" - zakończył swój list Duda.

Mateusz Morawiecki: Unia Lubelska wyprzedzała swoją epokę 

Kilka słów do zgromadzonych skierował również premier Mateusz Morawiecki. - Powstanie Unii Lubelskiej było kompromisem politycznym dalece wyprzedzającym swoją epokę - przekonywał premier.

REKLAMA

- Miało to i ma istotne znaczenie dla naszej ojczyzny i Europy. To wspaniałe, dalekowzroczne i ambitne porozumienie przez wiele wieków kształtowało historię i tożsamość tej części kontynentu. Zastosowane w praktyce nowatorskie rozwiązania przyczyniły się do wzmocnienia postaw obywatelskich na całym obszarze Rzeczypospolitej Obojga Narodów - kontynuował.

Kuchciński o akcie Unii Lubelskiej: dokument niezwykłej wagi historycznej

Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, ocenił zaś w swoim liście, że "ten bezcenny dokument jest dowodem zawarcia unii politycznej narodów i państw". "W duchu przyjaźni Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie zawarły jedno nierozerwalne i nieróżne ciało Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Scalone ze sobą dwa organizmy państwowe dały początek narodzinom nowego systemu parlamentarnego, utworzyły wieloetniczną wspólnotę, zbudowaną na wartościach republikańskich" - podkreślił.

Marszałek Sejmu wskazał, że unia Polski i Litwy była "jednym z najdonośniejszych wydarzeń w historii Europy Środkowo-Wschodniej". "W losach prezentowanego dokumentu odbija się historia naszej ojczyzny. Lata świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej upadku, grabieżczej polityki zaborców oraz niszczycielskiej siły okupantów" - dodał.

Kuchciński zwrócił uwagę, że ten egzemplarz aktu jest również "świadectwem ogromnej troski wielu pokoleń archiwistów, bibliotekarzy, historyków i konserwatorów zabytków o zachowanie historycznego dziedzictwa".

REKLAMA

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej