more_horiz
Wiadomości

Premier: przeznaczymy miliard zł na realizację zerowego PIT-u dla młodych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 11:23
- W program zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia zaangażujemy w tym roku około miliarda złotych. W przyszłym będzie to co najmniej 2,5 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki. W środę w Sejmie posłowie zajęli się projektem ustawy zwalniającym z podatku PIT młode osoby.
Audio
  • Mateusz Morawiecki: zerowy PIT to wielka inwestycja w młodych ludzi (IAR)
  • Mateusz Morawiecki: zerowy PIT ma sprawić, by możliwości młodych ludzi na rynku pracy w Polsce były coraz lepsze (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Marcin Obara
  • Zerowy PIT to jeden z punktów tak zwanej nowej piątki Prawa i Sprawiedliwości, który według szacunków miałby objąć ponad 2 mln młodych pracowników
  • Propozycja zakłada, że dochody podatników do 26. roku życia do 85,5 tys. zł będą zwolnione z PIT
  • Jak podkreślił Mateusz Morawiecki, zerowy PIT jest programem, który ma zachęcić młodych ludzi do pozostawania w kraju i niepodejmowania emigracji zarobkowej

Premier Mateusz Morawiecki, który przedstawił założenia projektu, mówił posłom, że ustawa jest "wielką inwestycją w ludzi młodych". Podkreślał, że przez obniżenie PIT-u młodzi pracownicy będą mieli wyższe wynagrodzenia, będą mogli łatwiej znaleźć pracę, część z nich, która wyjechała z kraju, do niego wróci.

rząd 1200 pap.JPG
Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia przyjęty przez rząd. Premier zapowiada kolejne preferencje dla młodych

"To wielka inwestycja w młodych ludzi"

Premier zaznaczył, że jest to jeden z najważniejszych projektów, który otwiera perspektywy dla młodych i który ma zachęcić młodych ludzi do pozostawania w kraju i niepodejmowania emigracji zarobkowej. - Państwo polskie przez te 30 lat, mimo mijających pokoleń, zbyt dużo wymagało i wymaga od młodych, a zbyt mało pomaga. Chcemy to zmienić i temu ma służyć ten projekt - powiedział szef rządu. 

Mateusz Morawiecki podkreślił, że projekt ma na celu jednocześnie zwiększyć szanse, poprawić perspektywy i sprawić, żeby możliwości młodych ludzi na rynku pracy były takie jak ich kolegów na Zachodzie. - To wielka inwestycja w ludzi młodych i w to, żeby mieli szansę nabrać pierwszych doświadczeń oraz żeby zostało w ich portfelach wiele nowych środków - powiedział. 

Szef rządu wyraził nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta "ponad podziałami". - Chciałbym, żeby ten projekt był takim, który pojedna całą Wysoką Izbę. Dlatego, że jest bardzo dobrze przygotowany dla wszystkich młodych ludzi. Stanowi dla nich tę szansę, którą młodym ludziom chcemy dawać - tym, którzy studiują i podejmują dorywczo pracę, ale też tym, którzy nie studiują i wchodzą w wiek lat 19-stu, podejmują pierwszą pracę - dodał.

Przypomniał także, jakie środki finansowe zostaną przeznaczone na realizację projektu. - W program zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia zaangażujemy w tym roku ok. 1 mld zł. W przyszłym będzie to co najmniej 2,5 mld zł - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Nowe przepisy mogą wejść w życie już 1 sierpnia

Zerowy PIT, który według szacunków miałby objąć ponad 2 mln młodych pracowników, to jeden z punktów tak zwanej nowej piątki Prawa i Sprawiedliwości. Rząd chciałby, aby nowe przepisy weszły w życie 1 sierpnia. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego program ma być "bijącą po oczach" propozycją dla ludzi, którzy zastanawiają się nad powrotem do kraju czy też nad pierwszą pracą.

Według projektu ustawy zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych będą dochody podatników do 26. roku życia w kwocie, która nie przekroczy 85,5 tys. zł. Limit w tej wysokości będzie obowiązywał od 2020 roku. Jeśli chodzi o dochody uzyskane w 2019 roku, będzie on wynosił niewiele ponad 35 600 zł.

Drugie czytanie ustawy, według harmonogramu, zaplanowano na czwartek. Tego dnia wieczorem propozycja zmian w przepisach może zostać poddana pod głosowanie, tak aby rozwiązania weszły w życie jeszcze w tym roku.

bb

Zobacz także

Zobacz także