Spotkanie premierów Polski i Chorwacji. Ważne rozmowy w Warszawie
Do Polski z dwudniową wizytą przylatuje premier Chorwacji Andrej Plenković. Przed południem w kancelarii premiera przyjmie go szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Wizyta chorwackiej delegacji wiąże się z poznańskim szczytem Bałkanów Zachodnich oraz ze współpracą na wschodniej flance NATO.
2019-07-04, 09:32
Posłuchaj
- Wizyta premiera Chorwacji potrwa do piątku
- Rozmowy mają dotyczyć m.in. szczytu Bałkanów Zachodnich oraz inicjatywy Trójmorza
- Dojdzie też do spotkania szefów MON Polski i Chorwacji
Oprócz premiera Plenkovicia do Polski przyjedzie też jego zastępca i szef MON Damir Krstičevič. Wraz z polskim ministrem Mariuszem Błaszczakiem odwiedzą oni chorwackich żołnierzy, stacjonujących w Bemowie Piskim w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na wschodzie. Chorwacja wydzieliła pododdział artylerii rakietowej do wielonarodowej batalionowej grupy bojowej Sojuszu liczącej około 1300 żołnierzy.
Wcześniej rozmowy premierów w Warszawie mają dotyczyć między innymi trwającego już w Poznaniu szczytu Bałkanów Zachodnich. Już jutro Mateusz Morawiecki i Andrej Plenković wezmą udział w tym wydarzeniu, które ma służyć wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.
Powiązany Artykuł
Trójmorze, NATO i energetyka. Zacieśniamy współpracę z Chorwacją
Polskę i Chorwację łączy też Inicjatywa Trójmorza, czyli współpraca dwunastu krajów obszaru Adriatyku Bałtyku i Morza Czarnego. Na początku czerwca prezydenci Trójmorza zdecydowali między innymi o powołaniu funduszu, który ma współfinansować inwestycje w infrastrukturę w korytarzu północ-południe.
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent Andrzej Duda o Trójmorzu: chcemy dalej iść tą drogą
REKLAMA
Politycy mają też rozmawiiać o rozszerzenie UE oraz procesie berlińskim - to zapoczątkowana w 2014 r. inicjatywa niemieckiego rządu, która ma służyć wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii z Unią Europejską. Służy też wzmocnieniu współpracy regionalnej w rozwoju gospodarczym i rozbudowie infrastruktury.
W inicjatywie bierze udział osiem państw UE: Niemcy, Francja, Włochy, Austria, Słowenia, Chorwacja, Wielka Brytania oraz Polska, która w tym roku objęła przewodnictwo w procesie. Priorytety polskiego przewodnictwa to gospodarka, wzajemne powiązania, społeczeństwo obywatelskie i bezpieczeństwo.
Szczegółowy program wiyty premiera Chorwacji w Warszawie
- 11.15 powitanie premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia przez premiera Mateusza Morawieckiego
- 11.35 spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Andrejem Plenkoviciem
- 12.00 śniadanie robocze premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Andrejem Plenkoviciem
- 13.20 spotkanie z mediami premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia
paw/
REKLAMA
REKLAMA