X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Rekrutacja do szkół 2019. Dariusz Piontkowski: przygotowano 103 tys. miejsc więcej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 15:05
- Dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów jest przygotowanych ponad 103 tys. miejsc więcej niż uczniów. Zdecydowanie uczniowie mają w czym wybierać - ocenił minister edukacji Dariusz Piontkowski.
Audio
  • Dariusz Piontkowski: miejsc jest więcej niż chętnych uczniów (IAR)
  • Ogłoszono częściowe wyniki I etapu rekrutacji do szkół średnich - relacja Agnieszki Jasik (IAR)
Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej, Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Paweł Supernak
  • Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przedstawił dziś wyniki I etapu rekrutacji do szkół średnich
  • MEN: w Polsce jest ponad 725 tysięcy uczniów, liczba miejsc przygotowana dla nich w szkołach to ponad 830 tysięcy.
  • Dariusz Piontkowski: przygotowano ponad 103 tysiące miejsc więcej niż absolwentów 
  • Kandydaci, którzy nie zakwalifikowali się do wybranych szkół wezmą udział w rekrutacji uzupełniającej, mogą też składać odwołania
  • Pełne dane dotyczące rekrutacji do szkół średnich będą znane 25 lipca

Jak zaznaczył minister Piontkowski, w tym roku jest ponad 725 tys. uczniów, którzy kończą szkołę podstawową bądź gimnazjum. Dla tych uczniów przygotowano 830 tys. miejsc w szkołach średnich.

szkoła podanie rekrutacja 1200.jpg
Rekrutacja do szkół średnich 2019/2020. Koniec pierwszej tury

- Widać wyraźnie z tego rachunku, że ponad 103 tys. miejsc więcej jest przygotowanych niż absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Warto w tym momencie wyraźnie podkreślić, że absolwenci gimnazjów oraz absolwenci szkół podstawowych uczestniczą w dwóch oddzielnych rekrutacjach - podkreślił.

Ministerstwo zebrało dane

Szef MEN poinformował, że dzięki kuratorom ministerstwu udało się zebrać dane o tym, jak wygląda rekrutacja po pierwszym etapie z większości województw. Zaznaczył, że jeśli chodzi o Białystok, różnica między miejscami wolnymi, które nie zostały obsadzone po pierwszym etapie rekrutacji, a liczbą uczniów, którzy będą uczestniczyli w rekrutacji uzupełniającej, wynosi 1100 miejsc do ok. 900 uczniów. - Mamy więc zapas ponad 100 miejsc w jednym mieście - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] D. Piontkowski: jeśli braknie miejsc w szkołach, to zostaną stworzone nowe oddziały

Dodał, że w przypadku Gdańska ta różnica jest jeszcze wyższa - jest ponad tysiąc wolnych miejsc dla uczniów uczestniczących w rekrutacji uzupełniającej. - Podobna jest liczba także w innych miastach - zapewnił.

Według Dariusza Piontkowskiego w Krakowie jest jeszcze prawie 1400 wolnych miejsc w szkołach. - Zdecydowanie (uczniowie - przyp. red.) mają w czym wybierać - ocenił. - Podobnie jest w Lublinie, gdzie ta różnica jest prawie trzykrotna, w przypadku Olsztyna to ponad 100 miejsc dodatkowo - dodał minister. 

Pełne dane dot. rekrutacji będą z końcem lipca

Szef MEN dodał, że pełne dane na temat rekrutacji do szkół średnich ministerstwo pozna 25 lipca. - Dziś uczniowie ciągle mają możliwość wyboru i mogą dokumenty złożyć do innych szkół, a nie tylko wyłącznie do tych, do których system elektroniczny wskazał - stwierdził Piontkowski. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Debata Jedynki": Podwójny rocznik w szkołach średnich

Obecnie uczniowie są w pierwszym etapie rekrutacji. Ci z nich, którzy nie zostaną przypisani do szkół, które wybrali, będą mogli uczestniczyć w rekrutacji uzupełniającej - poinformował szef MEN. - Ostatecznie zostaną przypisani do szkół, w których są wolne miejsca - wyjaśnił. 

Minister ocenił, że w tym roku elementem różnicującym obecną rekrutację od rekrutacji w latach poprzednich jest liczba miejsc do wyboru, które przyznawały samorządy uczniom. W poprzednich latach pozwalano uczniom aplikować do trzech wybranych szkół, a w tym roku część samorządów zdecydowała, że nie wprowadzi takiego ograniczenia i uczniowie będą mogli aplikować do dowolniej liczby szkół. 

"Podwójny" rocznik idzie do szkół średnich

W całym kraju trwa rekrutacja do szkół średnich - szczególna, gdyż w tym roku o przyjęcie do szkół ubiega się więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Chodzi o dwa roczniki: pierwszy rocznik 
absolwentów 8-letnich szkół podstawowych i ostatni rocznik gimnazjalistów.

Harmonogram rekrutacji jest inny w różnych województwach, bo ustalali go indywidualnie kuratorzy oświaty. Odmienne są też zasady rekrutacji w różnych miastach i powiatach, np. jeśli chodzi o liczbę szkół i klas, do których aplikować mogą uczniowie. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Urszula Rusecka: opozycja straszy Polaków i prowadzi nagonkę na edukację

Dariusz Piontkowski zauważył podczas konferencji prasowej, że np. w Gdyni "liczba kandydatów na jedno miejsce, porównując rok ubiegły i obecny, jest bardzo podobna". - W przypadku niektórych szkół nawet zdarzało się, że o jedno miejsce ubiegało się więcej uczniów niż w tej rekrutacji – zauważył Piontkowski. 

Wolne miejsca w niektórych liceach

Jego zdaniem podobnie sytuacja wyglądała w Krakowie. - Wybraliśmy kilka liceów, gdzie zostały jeszcze wolne miejsca. Liczba tych, którzy składali wnioski o przyjęcie do szkół, w niektórych przypadkach nawet wyraźnie różniła się w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy liczba chętnych do tej szkoły była zdecydowanie większa niż w tym roku - mówił Dariusz Piontkowski. 

Szef MEN wskazał również na rekrutację w Lublinie, gdzie – jego zdaniem – są "bardzo znane szkoły, które oferują wolne miejsca, jak chociażby liceum Staszica proponujące ciągle po pierwszej rekrutacji 50 miejsc". - Podobnie jest w Olsztynie, gdzie w wielu szkołach jest kilkadziesiąt, sto kilkadziesiąt wolnych miejsc, gdzie uczniowie nieprzypisani w wyniku naboru elektronicznego ubiegać się będą o te miejsca w rekrutacji uzupełniającej – powiedział minister.

Kilkanaście dni na odwołania

Dariusz Piontkowski zaznaczył jednocześnie, że "etap rekrutacji do szkół średnich jest dość mocno rozłożony w czasie". Przypomniał, że dzisiaj odbywa się ogłoszenie "wstępnej listy osób przyjętych do szkół średnich; teraz uczniowie mają kilkanaście dni, żeby potwierdzić chęć nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani przez system". 

Jak podkreślił minister, 25 lipca "będziemy mieli pełną wiedzę na temat tego, ilu uczniów zgłosiło się do poszczególnych szkół".


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iwona Michałek oficjalnie zostanie nowym wiceministrem edukacji

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 20:23
We wtorek zostanie przedstawiony nowy wiceminister edukacji, który będzie jednocześnie pełnomocnikiem rządu do spraw wychowawczej funkcji szkoły i placówki. Funkcję tę będzie sprawowała Iwona Michałek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEN: ponad 100 tys. więcej miejsc w szkołach niż uczniów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 13:05
- Szkoły średnie przygotowały ponad 830 tys. miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych - poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że łącznie jest ponad 100 tys. więcej miejsc niż uczniów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: instytucją odpowiedzialną za nabór do szkół jest samorząd

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 13:40
- Prezydent Warszawy zobowiązany jest do tego, aby zapewnić miejsca nauki dzieciom ze swojego terenu - powiedział szef MEN Dariusz Piontkowski. Zaznaczył, że "instytucją odpowiedzialną za nabór do szkół jest samorząd".
rozwiń zwiń