X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Premier: niepełnosprawni to grupa, wymagająca wsparcia całego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 10:57
- Niepełnosprawni to grupa, która wymaga szczególnej troski, opieki i wsparcia całego społeczeństwa. Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie programu społecznego, który chociaż odrobinę pomoże w życiu osobom najbardziej poszkodowanym przez los - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Premier zaapelował o przyjęcie ustawy wprowadzającej 500+ dla niepełnosprawnych (IAR)
  • Premier w Sejmie o 500+ dla niepełnosprawnych (IAR)
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Marcin Obara
  • W Sejmie toczy się debata na temat projektu ustawy dotyczącego 500+ dla osób niepełnosprawnych. 
  • W trakcie posiedzenia Sejmu głos zabrał premier Mateusz Morawiecki. - Projekt 500+ dla niepełnosprawnych powinien być poza sporem politycznym - ocenił. 
  • Według szefa rządu niepełnosprawni to grupa, która wymaga szczególnej troski, opieki i wsparcia całego społeczeństwa.
  • Morawiecki zapowiedział również proporcjonalne zwiększenie środków dla os. niepełnosprawnych. 

Sejm zajął się w ramach pierwszego czytania rządowym projektem ustawy 500+ dla osób niepełnosprawnych.

komisja vat 1200.jpg
"Nie można było ruszać paliw". Sławomir Siwy przed komisją śledczą ds. VAT

Mateusz Morawiecki podkreślił, że od początku kadencji rząd stara się "usuwać szklane sufity i bariery dla tych grup społeczeństwa, które w poprzednich latach miały zdecydowanie najtrudniej". Do takich grup - jak mówił premier - należą rodziny wielodzietne, seniorzy, czy osoby z niepełnosprawnościami.

Premier podkreślił, że niepełnosprawni to grupa, która ze strony całego społeczeństwa wymaga szczególnej troski, opieki i wsparcia. - Dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie kolejnego programu społecznego, który będzie starał się chociaż odrobinę pomóc w życiu tym osobom, które są najbardziej poszkodowane przez los, osobom z niepełnosprawnościami - kontynuował Morawiecki.

"Za poprzednich rządów środki przepływały jak przez durszlak"

Zdaniem szefa rządu "jest to program, który też bardzo wyraźnie widać, jak mocno zależy od sprawności i sprawczości całego państwa". - To nie jest tak, że przez poprzednie lata można było przeprowadzić te zmiany w sposób łatwy. To dlatego w czasach naszych poprzedników nie były możliwe pewne zmiany, ponieważ wtedy przepływały środki, jak przez durszlak - dodał. 

- Nie było możliwości pozyskania do budżetu ze względu na mafie VAT-owskie, ze względu na znane już nam dzisiaj patologie - zaznaczył premier. - My w taki sposób zarządziliśmy finansami publicznymi, wprowadziliśmy dyscyplinę finansów publicznych, że dzisiaj jest możliwość przekazania kolejnych środków osobom z niepełnosprawnościami - podsumował.

"Większa proporcjonalnie pula na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami"

Premier podkreślił także, że rząd wprowadził dyscyplinę finansową tak, że jest możliwość przekazania kolejnych środków niepełnosprawnym. - Około 15,5 mld zł w roku 2015, w roku 2019 będzie to powyżej 20 mld zł, a uwzględniając efekt tej ustawy, co do której mam głębokie przekonanie, że wysoka izba ją przyjmie, będzie to w cyklu rocznym ok. 23 mld zł - zauważył. 

- A więc zdecydowanie powyżej 33 proc., ok. 40 proc. większe wydatki w ciągu kilku lat i zdecydowanie przekraczające wzrost PKB, czy jakikolwiek inne miary tego typu porównawcze - dodał premier. 

Morawiecki przyznał też, że rząd przeznaczy większą proporcjonalnie pulę środków na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. - Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami nie może oznaczać tylko koperty, która na miejscach parkingowych zaznacza się niebieską farbą - mówił premier. 

Premier: 500+ powinno być poza sporem politycznym

Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu podkreślił, że "znakiem firmowym" jego ugrupowania jest wiarygodność i rzetelność względem własnych obietnic.

Morawiecki zwrócił uwagę, że kilka miesięcy temu, kiedy wdrażanych był Fundusz Solidarnościowy, to "ogromna większość PO nie głosowała za tym projektem".

Jak podkreślił projekt "miał na celu przeznaczenie środków dla osób z niepełnosprawnościami". - Platforma w ogromnej większości wstrzymała się od głosu, więcej osób było przeciw, kilka osób było za - dodał szef rządu.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Gazeta Wyborcza" publikuje sprostowanie. Chodzi o artykuł na temat działki premiera

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 09:47
Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego i jego żony Iwony "Gazeta Wyborcza" opublikowała sprostowanie dotyczące tekstu na temat działki obecnego szefa rządu, jaką miał kupićw 2002 roku. 
rozwiń zwiń