Pomorskie: zakaz kąpieli m.in. w Gdyni i Gdańsku. Powodem także sinice

W 17 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego obowiązuje zakaz korzystania z wody. W 15 z nich zaobserwowano zakwity sinic, w dwóch innych wykryto zanieczyszczenie w postaci nadmiernej ilości bakterii.

2019-07-26, 11:07

Pomorskie: zakaz kąpieli m.in. w Gdyni i Gdańsku. Powodem także sinice
Zakaz kąpieli obowiązuje m.in. w Trójmieście i na Helu. Foto: Shutterstock
  • Sinice w Bałtyku nie ustępują
  • W piątek przed południem zamkniętych jest 17 kąpielisk
  • To plaże m.in. w Trójmieście i na Helu
  • Sanepid ostrzega: stan wody może szybko się pogorszyć
  • Kąpiel w wodzie z sinicami grozi silną reakcją alergiczną

Powiązany Artykuł

Sinice 1200.jpg
Zakaz kąpieli przy 21 nadmorskich plażach. Sprawdź jakich

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, z powodu zakwitu sinic, w piątek rano zamkniętych jest pięć nadmorskich kąpielisk w Gdańsku: Stogi, Dom Zdrojowy w Brzeźno, Molo Brzeźno, Jelitkowo i Klipper Jelitkowo. Kąpiel możliwa jest w pozostałych trzech gdańskich lokalizacjach, w których można pływać pod okiem ratowników – w kąpielisku Orle, Świbno i Sobieszewo na Wyspie Sobieszewskiej. 

Problemy z sinicami w Gdyni

Także z powodu sinic, w piątek rano zamknięte są trzy (z czterech) gdyńskich kąpielisk – w Orłowie, Redłowie i Babich Dołach. Wolne od sinic jest natomiast wszystkich dziewięć kąpielisk, jakie zorganizowano przy plażach w Sopocie.


Mapa niebezpiecznych kąpielisk w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Helu Mapa niebezpiecznych kąpielisk w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Helu

Zakwity utrzymują się w wodzie przy siedmiu kąpieliskach na Półwyspie Helskim – w Kuźnicy, Chałupach i Juracie oraz wszystkich czterech zorganizowanych w Jastarni. W tych miejscach kąpiel jest zabroniona.

Od wielu dni nieczynne są też kąpieliska w Mikoszewie i jedno z pięciu kąpielisk zorganizowanych w Krynicy Morskiej – Bulwar Słoneczny 1. Przyczyną zamknięcia tych kąpielisk jest podwyższony poziom bakterii – enterokoków.

REKLAMA

Mapa dostępna online

Stan poszczególnych kąpielisk można sprawdzać w internecie - przypomina na Twitterze Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Tomasz Augustyniak. 

Sanepid: może być gorzej


Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Naukowcy alarmują. Nawet 100 tys. ton broni chemicznej na dnie Bałtyku

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. 

REKLAMA

Bezpieczna i zdrowa kąpiel

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina latem, żeby w przypadku kąpieli w wodzie pamiętać o zasadach bezpieczeństwa: m.in. o niewbieganiu do wody, oraz o zakazie kąpieli po wypiciu alkoholu. 


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej