Będą dofinansowania na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym
Osoby z dysfunkcją narządu ruchu będą mogły otrzymać do 10 tysięcy złotych dofinansowania na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym - poinformowała prezes PFRON Marlena Maląg. PFRON zawarł również z Ministerstwem Rodziny umowę o dofinansowanie projektu szkoleniowego dla pracowników transportu zbiorowego w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym.
2019-07-26, 13:40
Powiązany Artykuł
Debata Jedynki. Teresa Wargocka: 500+ dla niepełnosprawnych to spełnienie naszych obietnic
Marlena Maląg zaznaczyła, że wznowienie dofinansowań na ten cel jest niezbędne dla niwelowania barier wynikających z mobilności. - To jest kluczowe dla aktywności zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych - podkreśliła prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dodała, że dofinansowanie zakupu wózków realizowane jest we współpracy z samorządami. Przewidywane wydatki na ten cel wyniosą w tym roku około 20 milionów złotych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
J. Sasin o 500+ dla niepełnosprawnych: wypłaty najpóźniej od października
Dofinansowania zarówno dla dzieci, jak i dorosłych
Prezes Marlena Maląg wyjaśniła, że z dofinansowania mogą korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, które nie mogą samodzielnie poruszać się za pomocą wózka o napędzie ręcznym.
W przypadku dzieci do 16. roku życia jest potrzebne orzeczenie o niepełnosprawności, a w przypadku osób starszych orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 10 tysięcy złotych, a minimalny udział własny to 10 procent ceny brutto wózka. Wnioski można składać do końca sierpnia.
Prezes zaznaczyła, że ta informacja będzie od 1 sierpnia mocno nagłaśniana przez powiaty.
Z szacunków PFRON wynika, że ze wsparcia w zakupie wózka o napędzie elektrycznym będzie mogło skorzystać w tym roku ponad dwa tysiące osób.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Sejmowa komisja za projektem ws. 500+ dla osób niepełnosprawnych
Program szkoleń dla pracowników transportu zbiorowego
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zawarł z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej umowę o dofinansowanie projektu, który zakłada m.in przeszkolenie 5 tys. pracowników sektora transportu zbiorowego zatrudnionych u ok. 50 przewoźników transportu zbiorowego na terenie całego kraju w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym.
Powiązany Artykuł
Janusz Szewczak: programy socjalne PiS wspierają dzieci i rodziny
Szkolenia obejmą obsługę klientów o szczególnych potrzebach: osoby starsze, osoby poruszające się na wózkach, osoby z dysfunkcjami słuchu, mowy i wzroku (w tym korzystające z pomocy psów przewodników), a także z niepełnosprawnością intelektualną czy ze schorzeniami psychicznymi.
REKLAMA
Zaplanowane w projekcie szkolenia obejmą pracowników obsługujących bezpośrednio lub zdalnie pasażerów, w tym: kasjerów biletowych, pracowników obsługi dworców, personel pokładowy, kontrolerów biletów oraz kadrę kierowniczą i pracowników komórek rozwoju zasobów ludzkich przewoźników transportu zbiorowego.
kstar
REKLAMA