X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

29. Bieg Powstania Warszawskiego. 13 tys. uczestników przebiegło ulicami stolicy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 23:38
Trzynaście tysięcy osób w sobotni wieczór już po raz 29. w Biegu Powstania Warszawskiego na sportowo uczciło pamięć uczestników największego zrywu niepodległościowego w okupowanej Polsce. Na głównym dystansie 10 km zwyciężyli Emil Dobrowolski i Dominika Stelmach. 
Audio
  • Zwycięzca podkreślił, że to nie wynik był najważniejszy (IAR)
  • Wśród pań bezkonkurencyjna z czasem 35:57 była Dominika Stelmach (IAR)
Bieg Powstania Warszawskiego w stolicy
Bieg Powstania Warszawskiego w stolicyFoto: PAP/Piotr Nowak

- Sport jest formą wychowania fizycznego i psychicznego. Doceniam to, że wysiłkiem poświęconym na przygotowania i sam bieg chcecie potwierdzić pamięć o ideałach, dla których walczyliśmy w Powstaniu Warszawskim - powiedział tuż przed rozpoczęciem zawodów prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski. 

powstanie 1200.jpg
"Łączą nas wartości". Zobacz spot z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Organizatorzy przygotowali łącznie rekordowe 13 tys. miejsc na biegi na 5 oraz 10 kilometrów, a limit zgłoszeń został wyczerpany w połowie lipca. 

Jeszcze wcześniej, w czerwcu, skończyły się zapisy na 6. Bieg PAST-y, który tradycyjnie odbył się w sobotnie przedpołudnie. PAST (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna) to pierwszy warszawski wysokościowiec, wzniesiony w latach 1906–08 przy ul. Zielnej. Bieg po schodach z udziałem 750 uczestników od kilku lat upamiętnia walki toczone o zdobycie budynku, które trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 roku. Tym razem wśród kobiet najszybsza okazała się Ilona Gradus, a wśród mężczyzn zwyciężył Rafał Hazan. 

Biegi na 5 i 10 km zwykle odbywają się po zmroku, a ta pora dodatkowo wpływa na atmosferę tego sportowo-historycznego wydarzenia. Tym razem też wrócono na tradycyjną trasę. Start zlokalizowano na ulicy Bonifraterskiej, a metę na Konwiktorskiej. Uczestnicy biegli m.in. Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Czerniakowską i Wybrzeżem Gdańskim, a w wielu miejscach ich zmaganiom towarzyszyły historyczne rekonstrukcje czy symbole. 

"Zabiegaj o pamięć" 

Krótszy z dystansów najszybciej pokonali Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) - 14,27 i Ewa Jagielska (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) - 16.52. Natomiast w biegu głównym na 10 km wśród mężczyzn zwyciężył Emil Dobrowolski (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) - 31.45, a w rywalizacji kobiet triumfowała Dominika Stelmach (RK Athletics Warszawa) - 35.57. 

Stelmach, która ma w dorobku zwycięstwa w mistrzostwach kraju w maratonie, sukcesy w biegach górskich, startem w stolicy rozpoczęła przygotowania do jesiennego maratonu we Frankfurcie nad Menem. Bieg Powstania Warszawskiego wygrała po raz drugi, poprzednio w 2008 roku. 

Ta impreza jest częścią organizowanej przez miasto triady, w skład której wchodzą jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości. W tym roku przygotowano trzy specjalne medale, które złożone w całość utworzą mapę Polski. W maju na 5 km najszybsza była, podobnie jak w sobotę, Jagielska. 

- Triada biegowa pozwala obchodzić ważne historycznie rocznice radośnie, na sportowo. Realizując nasze hasło "Zabiegaj o pamięć" w sobotę oddaliśmy hołd powstańcom - podkreśliła zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska, która pełniła rolę startera. Jak dodała, łącznie w trzech tegorocznych biegach weźmie udział 43 tys. osób.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W sobotę 29. Bieg Powstania Warszawskiego. Zobacz utrudnienia i zmiany w komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 17:14
W sobotę odbędzie się 29. Bieg Powstania Warszawskiego, który - jak przypomniał stołeczny ratusz - jest jednym z nieodłącznych elementów obchodów rocznicowych. W sobotni wieczór ulicami stolicy pobiegnie blisko 13 000 osób, którzy uczą pamięć o uczestnikach zrywu z 1 sierpnia 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Odbywa się bieg zdobycia PASTy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 11:22
O godzinie 9-tej w Warszawie przy ulicy Zielnej 39 rozpoczął się 6. Bieg zdobycia PASTy. Wieczorem zaś wystartuje 29. Bieg Powstania Warszawskiego.W ten sposób sportowo zostanie uczczona 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń