X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mijają cztery lata od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:26
Dziś mijają cztery lata od objęcia urzędu Prezydenta RP przez Andrzeja Dudę. W przedostatnim roku prezydenckiej I kadencji Andrzej Duda dwukrotnie składał oficjalną wizytę w Białym Domu, zawetował jedną ustawę, dwie skierował do TK i złożył w Sejmie kilka własnych projektów.
Audio
  • 06.08.15 Andrzej Duda – przyjęcie orderów na Zamku Królewskim
  • Prezydent Andrzej Duda w pierwszym orędziu: dotrzymam zobowiązań wyborczych (IAR)
  • Andrzej Duda wypowiada słowa przysięgi (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Marcin Bielecki

Swą pięcioletnią kadencję Andrzej Duda rozpoczął 6 sierpnia 2015 roku.

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta

Relacje Polska - USA kluczowe w polityce zagranicznej

W zakresie polityki zagranicznej jedną z najważniejszych kwestii podejmowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę w przedostatnim roku pierwszej kadencji były relacje polsko-amerykańskie, w tym kwestia zwiększenia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w naszym kraju. W czwartym roku prezydentury Andrzej Duda dwukrotnie złożył oficjalną wizytę w Białym Domu. Pierwsza wizyta miała miejsce we wrześniu 2018 roku, a druga w czerwcu 2019 roku.

pap andrzej duda donald trump 1200.jpg
Andrzej Duda i Donald Trump podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej

Podczas spotkania prezydentów Polski i USA w Białym Domu 18 września 2018 r. doszło do podpisania wspólnej polsko-amerykańskiej deklaracji dot. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji. Podczas konferencji prasowej Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk do Polski. Z kolei Trump ocenił, że stałe bazy amerykańskie byłyby "przydatne" dla zwiększenia bezpieczeństwa Polski i USA

Polsko-amerykańska współpraca obronna

Efektem tegorocznego spotkania prezydentów Dudy i Trumpa w Waszyngtonie (12 czerwca) jest podpisanie przez obu przywódców deklaracji dotyczącej polsko-amerykańskiej współpracy obronnej, zgodnie z którą USA planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce o około tysiąc żołnierzy.

Poza oficjalną wizytą w Białym Domu polski prezydent odbył w tym roku kilkudniową wizytę gospodarczą w USA.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Współpraca gospodarcza i naukowa. Andrzej Duda z wizytą w Nevadzie

Kolejną okazją do spotkania prezydentów Dudy i Trumpa będzie wizyta prezydenta USA w Polsce w dniach 31 sierpnia-2 września. Trump weźmie udział m.in. w obchodach 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Według podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciecha Kolarskiego będzie to dziewiąte spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

Nie tylko Waszyngton

W ciągu ostatniego roku prezydentury Andrzej Duda złożył wizyty m.in. w Australii i Nowej Zelandii, Azerbejdżanie, Bułgarii, Niemczech. W styczniu prezydent ponownie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a także w szczycie Trójmorza w Słowenii i szczycie Bukareszteńskiej Dziewiątki w Koszycach.

Prezydent spotkał się też w Bośni i Hercegowinie z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR oraz żołnierzami PKW KFOR z Kosowa, a w grudniu 2018 r. odwiedził polskich żołnierzy stacjonujących w Rumunii.

prezydent bosnia 1200 pap.jpg
Prezydent: dzięki międzynarodowej misji w Bośni i Hercegowinie jest spokój

W marcu b.r. Andrzej Duda wraz z prezydentami Milosem Zemanem, Andrejem Kiską oraz Janosem Aderem wziął udział w uroczystościach z okazji rozszerzenia NATO. 20 lat temu do Sojuszu przystąpiły: Polska, Czechy i Węgry, a Słowacja w 2004 r.

Prezydent odwiedził też po raz kolejny Watykan i został przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Andrzej Duda uczestniczył też we mszy z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Ponadto odwiedził Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie.

Głowy zagranicznych państw w Polsce

W ciągu ostatniego roku wizyty w Polsce złożyli i zostali przyjęci przez prezydenta Dudę m.in.: nowy prezydent Litwy Gitanas Nauseda, nowa prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, prezydent Węgier Janos Ader. Prywatną wizytę w naszym kraju złożył też japoński następca tronu książę Akishino z małżonką księżną Kiko.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Japońska para książęca w Polsce. Krzysztof Szczerski: wizyta ma szczególny charakter

W lutym w Polsce odbyła się konferencja poświęcona budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Udział w niej wziął m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, który złożył też dwustronną wizytę w naszym kraju. Pence został przyjęty przez Andrzeja Dudę w Belwederze; politycy odwiedzili ponadto niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Pence i Duda spotkali się też z polskimi i amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.Propozycja daty wyborów parlamentarnych

prezydent-1200-free.jpg
Prezydent o dacie wyborów: chciałbym, by spory trwały jak najkrócej

W ostatnich dniach prezydent w wywiadzie dla Polsatu poinformował, że wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej o opinię w sprawie przeprowadzenia tych wyborów, co do ich kalendarza. - Zaraz po otrzymaniu opinii PKW o kalendarzu wyborów, ogłoszę ich termin - powiedział. Zdradził, że we wniosku do PKW wskazał niedzielę 13 października, bo chciałby, żeby kampania wyborcza była jak najkrótsza.

Przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego prezydent apelował do Polaków o liczny udział w głosowaniu. - Każdy głos ma znaczenie, każdy głos jest ważny. Idźmy na wybory, bo wysoka frekwencja będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskiej demokracji. Demokracji, którą tak pieczołowicie od 30 lat budujemy - powiedział prezydent w orędziu telewizyjnym na kilka dni przed wyborami.

Podziękowanie za frekwencję w eurowyborach

Po eurowyborach, w których frekwencja wyniosła 45 proc., czyli była dwa razy wyższa niż we wcześniejszych latach, prezydent dziękował rodakom za "wspaniały udział" w nich. - Pokazaliśmy całej zjednoczonej Europie, w której jesteśmy, że te sprawy nas interesują, że się czujemy częścią Europy, że chcemy głosować, że to, że nasi przedstawiciele tam są, jest dla nas ważne, że demokracja ma w związku z tym swoje znaczenie i ludzie korzystają z praw obywatelskich - oświadczył Andrzej Duda.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent dziękuje za wysoką frekwencję. "Pokazuje dojrzałość społeczeństwa"

Także po wyborach samorządowych, które odbyły się jesienią 2018 r. prezydent podziękował też Polakom za udział "liczniejszy, niż bywało dotąd". - To dobrze o nas świadczy. I dobrze także świadczy o Polsce, że postawy obywatelskie w naszym kraju rozwijają się w pozytywnym kierunku - mówił prezydent. Jednocześnie apelował do samorządowców, którzy zdobyli mandaty, by "każdego dnia rządzili mądrze, dobrze i uczciwie, mając na względzie pożytek współmieszkańców i Rzeczypospolitej".

Ustawodawcze projekty pomocy frankowiczom

Prezydent skierował jak dotąd do Sejmu około 30 projektów zmian w prawie, w tym zapowiedziane w kampanii wyborczej projekty w sprawie przywrócenia wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, podwyższenia kwoty wolnej od podatku, a także projekty dotyczące pomocy dla frankowiczów, z których jeden został uchwalony w ciągu ostatniego roku.

Chodzi o nowelizację ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Prezydent projekt nowelizacji złożył jeszcze w sierpniu 2017 roku.

sejm frankowicze.jpg
Sejm uchwalił prezydencką ustawę frankową

Rozszerzał on działanie Funduszu Wsparcia. Zakładał m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Zgodnie z propozycją, byłaby to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.). Ponadto zwiększona miałaby zostać wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. złotych, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł) oraz wydłużony okres bezprocentowej spłaty otrzymanego z Funduszu Wsparcia z 8 do 12 lat. Możliwe byłoby także umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat. Pieniądze z Funduszu Wsparcia mają służyć wszystkim kredytobiorcom, zarówno złotowym, jak i walutowym.

Powołanie Funduszu Konwersji

Z myślą o tych ostatnich prezydencki projekt wprowadzał natomiast inny fundusz - Fundusz Konwersji. Spory o przepisy dotyczące Funduszu Konwersji - zdecydowany sprzeciw wyrażał m.in. sektor bankowy - powodowały, że ustawa długo nie była uchwalana, a zajmująca się nią podkomisja nie kończyła pracy. Ostatecznie zapisy o tym Funduszu zniknęły z uchwalonej w lipcu br. przez Sejm ustawy.

Prezydencką inicjatywą jest też ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej, której celem jest stworzenie ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie strategii, a która została uchwalona w maju br. Narodowa Strategia Onkologiczna ma wytyczyć kierunki rozwoju poszczególnych obszarów systemu opieki onkologicznej i obszarów wspierających onkologię. Opracuje ją zespół działający przy ministrze zdrowia. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele resortu zdrowia, prezydenta, Narodowego Funduszu Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, towarzystw onkologicznych i organizacji zrzeszających pacjentów onkologicznych.

Z kolei prezydencki projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centra usług społecznych daje ramy prawne do dobrowolnego tworzenia przez samorządy Centrów, które mają być nową jednostką organizacyjną w systemie usług społecznych. Projekt zakłada, że korzystanie z usług społecznych oferowanych w trybie powszechnym przez CUS nie będzie się łączyć z nabyciem statusu klienta pomocy społecznej. - Usługi będą dostępne pojedynczo lub w pakietach dostosowanych do spersonalizowanych potrzeb mieszkańców. Przy czym CUS będzie w tym zakresie współdziałał z lokalnymi usługodawcami. Misją CUS ma być integracja i koordynacja usług w ramach lokalnych systemów usługowych - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Ustawa jest już po pracach w Senacie.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Ma powstać Narodowa Strategia Onkologiczna

Prezydent złożył też w Sejmie projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym dla zesłanych do ZSRR, który przewiduje przyznanie jednorazowego świadczenia w wysokości 200 zł za każdy pełny miesiąc podlegania represjom w latach 1939-56. Projekt znajduje się w pracach w komisji sejmowej.

Dziewięć zawetowanych ustaw

W trakcie trzech lat kadencji prezydent odmówił podpisania dziewięciu ustaw, w tym czterech uchwalonych jeszcze przez parlament poprzedniej kadencji (te weta ogłoszone zostały we wrześniu i w październiku 2015 r.). W ostatnim roku zawetował tylko jedną.

duda 1200.jpg
Prezydent Andrzej Duda zawetował nową ordynację do PE

W połowie sierpnia 2018 r. prezydent zawetował nowelizację Kodeksu wyborczego wprowadzającą zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Jak tłumaczył, zdecydował się na ten krok, ponieważ zmiana dokonana ustawą de facto wprowadziłaby co najmniej kilkunastoprocentowy efektywny próg wyborczy. - To by oznaczało w praktyce, że dzisiaj w Polsce szanse na uzyskanie poważnej reprezentacji w Parlamencie Europejskim miałyby tylko dwa ugrupowania - podkreślał wówczas prezydent.

Osiem ustaw skierowanych do TK

W ciągu czterech lat sprawowania urzędu prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego osiem ustaw.

Pod koniec czerwca b.r. prezydent podjął decyzje o skierowaniu do TK noweli Kodeksu karnego. Jak wyjaśniła KPRP, zdaniem prezydenta tryb postępowania z ustawą wzbudza poważne zastrzeżenia, co do dochowania konstytucyjnych standardów procesu legislacyjnego. Wątpliwości prezydenta wzbudził także - jak dodano - jeden z przepisów nowelizacji definiujący pojęcie "osoby pełniącej funkcję publiczną".

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Błażej Spychalski: prezydent zgadza się ze zmianami w Kodeksie karnym "co do zasady"

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w rozmowie z PAP podkreślił, że prezydent "uznaje za trafne zwiększenie wymiaru kary za niektóre przestępstwa" a powodem wniosku do TK "była kwestia trybu". - Mówimy o procedowaniu takim, że ustawa została potraktowana nie jak kodeks - zaznaczył Mucha. Jego zdaniem "to przesądziło, że popierając kierunek zmian, jeśli chodzi o kodeks karny" Andrzej Duda zdecydował się na przekazanie noweli do TK.

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego, zaostrzający kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie, został złożony w Sejmie 14 maja. Szybkie tempo prac Izby nad nowelą umożliwiła decyzja marszałka Sejmu o procedowaniu nowelizacji Kodeksu karnego w trybie niekodeksowym. Zdaniem Kancelarii Sejmu prace nad nowelą były zgodne z Regulaminem Sejmu.

Ustawa o szkolnictwie wyższym skierowana do TK

Z kolei w lutym br. prezydent zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawy 2.0 lub Konstytucji dla Nauki) dotyczący zatrudniania sędziów na uczelniach. Zaskarżony przepis wprowadza dla urzędującego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego, w tym sędziom w stanie spoczynku, prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej. Ten zapis zaproponowano podczas prac nad Ustawą 2.0 w Senacie. Prezydent ocenił, że ingeruje on w instytucjonalną i materialną autonomię uczelni oraz podważa istotę akademickiej wolności badań naukowych. Wniosek prezydenta pozytywnie ocenił szef MNiSW Jarosław Gowin.

Andrzej Duda-1200-pap.jpg
Prezydent we wniosku do TK: przepis Ustawy 2.0 ingeruje w autonomię uczelni

Prezydent wniósł też do TK o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakładającej zniesienie górnego limitu składek na ZUS. Duda uzasadniał swoją decyzję wątpliwościami co do przebiegu prac legislacyjnych nad nowelą, w tym w szczególności procesu opiniodawczego w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Trybunał orzekł w listopadzie 2018, że nowelizacja nie narusza art. 2 konstytucji, mówiącego, że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, ale jednocześnie stwierdził, że jest ona niezgodna z art. 7 konstytucji, który mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa.

Historyczne obchody 100-lecia niepodległości

11 listopada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w głównych obchodach Święta Niepodległości; para prezydencka uczestniczyła w mszy św. za Ojczyznę odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej i w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent w radiowej Jedynce: niepodległość jest wielkim skarbem, o który trzeba dbać

Prezydent wziął też udział w Biało-Czerwonym Marszu "Dla Ciebie Polsko" z okazji stulecia odzyskania niepodległości; patronat nad nim objął prezydent RP. Na marsz ten złożyły się formalnie dwa zgromadzenia – jedno organizowane przez rząd, a drugie przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Następnie na Zamku Królewskim odbyła się uroczystość wręczenia najwyższych polskich odznaczeń - Orderów Orła Białego - nadanych pośmiertnie 25 wybitnym Polakom "zasłużonym dla chwały, dobra i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Międzynarodowy wymiar święta

Obchody stulecia odzyskania niepodległości miały też wymiar międzynarodowy. W czerwcu 2018 r. w Warszawie obył się w czerwcu w Warszawie odbył się szczyt tzw. bukareszteńskiej dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO. Jednym z aspektów spotkania przywódców regionu Europy Środkowej były właśnie obchody stulecia Polski niepodległości. Główne uroczystości, jeśli chodzi o wymiar międzynarodowy obchodów, odbyły się w grudniu w Katowicach z udziałem około 50 głów państw i szefów rządów oraz Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, którzy przybyli do Polski w związku ze szczytem klimatycznym COP24.

PAP Papcio Chmiel Henryk Jerzy Chmielewski 1200.jpg
Prezydent odznaczył Papcia Chmiela Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Z inicjatywy prezydenta ustanowiony został Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie nawiązuje do II Rzeczypospolitej oraz wręczanego w 1928 r. medalu 10-lecia odzyskanej niepodległości. Andrzej Duda nadal ten medal kilkudziesięciu osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Wręczenie najwyższych państwowych odznaczeń

W tym roku to najwyższe odznaczenie państwowe prezydent przyznał m.in. kończącemu kadencję prezydentowi Słowacji Andrejowi Kisce, a także prezydentowi Węgier Janosowi Aderowi. W Święto Konstytucji 3 maja Orderem Orła Białego odznaczył: b. opozycjonistę Czesława Bieleckiego, rzeźbiarza Wincentego Kućmę oraz żołnierza AK, badacza tragedii polskiej ludności na Wołyniu w czasie II wojny światowej Władysława Siemaszkę.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydent Andrzej Duda w PolskieRadio24.pl

Z kolei w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent przyznał pośmiertnie najwyższe państwowe odznaczenie 25 osobom, w tym Ignacemu Daszyńskiemu, Władysławowi Reymontowi, Marii Skłodowskiej-Curie, Maciejowi Ratajowi, abp Antoniemu Baraniakowi, Januszowi Korczakowi, Ignacemu Daszyńskiemu. 

mbl

Czytaj także

Prezydent: zależy mi, żeby Polska rozwijała się w jak najbardziej wyrównany sposób

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 17:54
- Bardzo zależy mi na tym, żeby Polska rozwijała się w każdym swoim zakątku w jak najbardziej wyrównany sposób, a warunki życia w poszczególnych częściach kraju były w miarę możliwości jednakowe - powiedział prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski: wizyta prezydenta w USA jedną z najważniejszych podróży od lat

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 10:12
- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych to będzie jedna z najważniejszych wizyt polskiego prezydenta od wielu lat - ocenił były szef MSZ Witold Waszczykowski. Zwrócił uwagę, że poza kwestiami wojskowymi będzie dotyczyć m.in. energetyki i nowych technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

7x24. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. "Pozycja Polski rośnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 12:03
Od spotkania z Donaldem Trumpem swoją wizytę w USA rozpoczął prezydent Andrzej Duda. Rozmowy dotyczyły m.in.: obronności, energetyki i rozwijania sojuszu obu państw. Historyczne wydarzenia w Polskim Radiu 24 skomentowali politycy głównych ugrupowań.
rozwiń zwiń