RCB ostrzega przed burzami z gradem w południowo-wchodniej Polsce

2019-08-07, 10:44

RCB ostrzega przed burzami z gradem w południowo-wchodniej Polsce
Zdj. ilustracyjne. Foto: pixabay/public domain

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla wszystkich województw z wyjątkiem lubuskiego przed burzami z gradem, a także silnym deszczem z burzami. Hydrolodzy ostrzegają przed wzrostem poziomu wody na rzekach na Ziemi Łódzkiej, Opolszczyźnie i Śląsku.

  • RCB ostrzega przed burzami i gradem
  • Ostrzeżenia dotyczą Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur, północnej części Podlasia i Śląska
  • Łagodniej zjawisko przejdzie przez obszary województw wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i północnych powiatów lubelskiego
  • Burze z gradem mogą przejść też nad Pomorzem Zachodnim

Ostrzeżenia drugiego stopnia o intensywnych opady deszczu z burzami dotyczą Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur, północnej części Podlasia i Śląska. Natomiast łagodniej zjawisko przejdzie przez obszary województw wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i północnych powiatów lubelskiego. Tam wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia.

W pasie centralnym od Pomorza po południe przez centrum 40-60 milimetrów, takie są możliwe opady w burzach i opadach również bez burzowych, także miejscami na wschodzie, zwłaszcza na Lubelszczyźnie - wyjaśnia dyżurny synoptyk IMGW Mateusz Barczyk. Na koniec północny wschód, tam opady również intensywne, ale do około 30-40 milimetrów.

Z kolei burze z gradem mogą przejść nad Pomorzem Zachodnim, gdzie wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia, a także w południowo-wschodniej Polsce. Tam obowiązuje alert drugiego stopnia. Dotyczy województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. W nocy spodziewane są tam również silne porywy wiatru

Możliwe podtopienia

- Jest ryzyko przechodzenia przez województwa południowe gwałtownego układu burzowego, z którym będą związane silne porywy wiatru. Tutaj dla części województwa małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego mówimy o możliwości wystąpienia porywów nawet do 115 km/h - mówi Mateusz Barczyk.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu IMGW wydało też ostrzeżenia hydrologiczne.

Alert pierwszego stopnia dotyczy województw: pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Poważniejsza sytuacja może wystąpić na Śląsku i Opolszczyźnie. Jak mówi, dyżurna hydrolog IMGW Magdalena Mańko, są to ostrzeżenia ze stopniem drugim. Oznacza to, że mogą być tam przekroczone stany ostrzegawcze, a w województwie śląskim również punktowo alarmowe na terenach zurbanizowanych oraz ciekach górskich.
Synoptycy IMGW prognozują, że burze i ulewy wystąpią również jutro, ale będą mniej intensywne, a słoneczna pogoda wróci w piątek.

MSWiA ostrzega

"Burzom mogą towarzyszyć opady deszczu (do 40 mm), gradu oraz silny wiatr w porywach osiągający prędkość około 90 km/h. Zagrożenie burzowe prognozowane jest w trzystopniowej rosnącej skali" - zapowiada ministerstwo.

MSWiA zaleca, aby zachować ostrożność, sprawdzać aktualną prognozę pogody i słuchać komunikatów. "Należy również usunąć z parapetów i balkonów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Trzeba też zamknąć okna oraz drzwi, a jeżeli istnieje taka potrzeba, dodatkowo je zabezpieczyć" - podaje resort.

"Nie chowajmy się przed nawałnicą pod drzewami. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu. Nie parkujmy samochodów pod drzewami oraz słupami trakcji energetycznej. Zachowajmy również ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń" - apeluje MSWiA.

Jak dodaje, ponieważ nawałnice mogą wystąpić na terenach górskich, należy dostosować plany wyjść na szlaki do pogody. "Warto pamiętać, że w czasie burz szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry)" - przypomina resort.

MSWiA ponawia apel o zgłaszanie niebezpiecznych zdarzeń na numer alarmowy 112. "Właściwa reakcja może uratować komuś życie" - wskazuje.

pkur





 

dn

Polecane

Wróć do strony głównej