X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

YouTube cenzuruje słowa abp. Jędraszewskiego. Co z wolnością wypowiedzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 14:12
Nagranie z homilią abp. Marka Jędraszewskiego zostało przywrócone przez serwis YouTube, po jego wcześniejszym skasowaniu. Serwis ocenił, że "materiał ma wartość dokumentalną lub wypełnia przesłanki interesu publicznego". W wielu miejscach brakuje jednak przytoczonych wszystkich słów duchownego.
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek JędraszewskiFoto: diecezja.pl, Monika Jaracz, Katarzyna Katarzyńska

Materiał na swoim kanale YouTube opublikowało Radio Maryja, które w poniedziałek poinformowało o zablokowaniu filmu z homilią. 


Jędraszewski f 1200.jpg
Abp Jędraszewski: czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa

Kazanie zostało wygłoszone 1 sierpnia w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Metropolita krakowski przywoływał poezje powstańcze, przypomniał także wiersz Józefa "Ziutka" Szczepańskiego "Czerwona zaraza". Hierarcha podkreślił, że z "powstańczych mogił narodziła się nowa Polska, choć na jej narodzenie trzeba było czekać bardzo długo. Najpierw do 1989 r. do pierwszych przebłysków odzyskiwania suwerenności przez nasze państwo". Dodał następnie "Wiemy, że czerwona zaraza już po naszej ziemi na szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, nasze serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa".

Podkreślił, że istnieje paradoks, uchwycony w rzymskiej sentencji "Gdzie jest najwyższe prawo, tam i najwyższa niesprawiedliwość". - Bo prawem, jeśli nie ma ono odniesienia do Boga, można niekiedy tak manipulować, że w imię rządów prawa można krzywdzić – zaznaczył metropolita.

- Największa tolerancja, a jednocześnie szczyt nietolerancji. Na ustach tych, którzy głoszą wszem i wobec tolerancję, pojawiają się przemoc, poniżanie, szyderstwo z najświętszych znaków, Matki Boskiej Częstochowskiej, samej Przenajświętszej Dziewicy, a w ostatnich dniach także symbolu Polski Walczącej – podkreślił dalej abp Jędraszewski.

Nie milkną komentarze

Administracja serwisu YouTube ostrzegła Radio Maryja, że jeżeli umieszczanie takich treści będzie się powtarzać serwis nałoży ostrzeżenie na cały kanał nadawcy i uniemożliwi mu czasowo umieszczania nagrań na YouTube, albo nawet usunie kanał Radia Maryja.

Oburzenie na decyzję serwisu YouTube wobec kanału Radia Maryja wyraziło m.in. Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. "Jest to skandaliczne naruszenie zasady wolności słowa, która jest fundamentem ustroju każdego demokratycznego państwa" - napisało CMWP.

We wtorek popołudniu do sprawy odniosła się szefowa działu polityki publicznej i relacji rządowych Google’a – właściciela platformy YouTube - Maria Poślad. "Rzadko podejmujemy decyzję o blokadzie, która jest błędna. Jeśli tak się stanie, po weryfikacji przywracamy treści. Oceniając je, bierzemy pod uwagę kontekst, np. to, czy materiał ma wartość dokumentalną lub wypełnia przesłanki interesu publicznego. Dlatego wideo wróciło na YT" - napisała na Twitterze Poślad.

Wojna ideologiczna

Fragment wypowiedzi duchownego komentował m. in. Robert Biedroń, lider Wiosny. - Biskup Jędraszewski nie zdaje sobie sprawy, że od mowy nienawiści do przestępstw z nienawiści, od słowa „tęczowa zaraza” do rzucenia kamieniem i pobicia drugiej osoby jest bardzo bliska droga, i on przyłożył do tego rękę – ocenił polityk.


lgbt 1200 shutt.jpg
Sondaż IBRIS: Polacy nie popierają postulatów środowisk LGBT

Kilka dni wcześniej, jeszcze przed homilią metropolity krakowskiego, odnosząc się do przemocy obecnej w przestrzeni publicznej, której doświadczają także duchowni i osoby wierzące, głos zabrał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Abp Stanisław Gądecki napisał list do duchownego, który został pobity przed sprawowaniem Mszy świętej.

"Ze smutkiem dostrzegam eskalację wrogich zachowań wobec ludzi wierzących, w tym stosowanie przemocy symbolicznej i fizycznej. Choć w społeczeństwie pluralistycznym różnice światopoglądowe są oczywistością, nigdy nie mogą być usprawiedliwieniem dla tego typu nieludzkich czynów" – czytamy w liście przewodniczącego KEP.

Aktualną sytuację oraz słowa metropolity krakowskiego skomentował również prezydent RP Andrzej Duda. W Polsat News ocenił, że arcybiskup Jędraszewski mówił o sporze ideologicznym. Podkreślił, że arcybiskup Marek Jędraszewski jest filozofem i z jego wypowiedzi jasno wynika, że on patrzy na te kwestie z punktu widzenia ideologii, a nie z punktu widzenia człowieka oraz, że osobiście nie ma żadnych wątpliwości, że metropolita krakowski ma ogromny szacunek do człowieka i nikt w to nie wątpi.

Prezydent dodał, że metropolita z punktu widzenia filozofa opowiedział się w tym ideologicznym sporze w sposób zdecydowany. Andrzej Duda zapewnił, że jako prezydent jest otwarty na każdego obywatela - niezależnie od tego jaką ideologię ten obywatel głosi. Pod warunkiem, że nie chodzi o ideologię agresywną i społecznie szkodliwą.

pg, pap,iar

Czytaj także

Opinie po słowach abpa Marka Jędraszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 18:20
Szerokim echem odbiły się słowa abpa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej zarazie". Gośćmi audycji "Puls Trójki" byli Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny) i Marek Błaszczyk (prezes zarządu Stowarzyszenia "My, Rodzice").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serwis YouTube przywrócił usuniętą homilię abp. Jędraszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 16:54
Jak poinformował Youtube, homilia abp. Marka Jędraszewskiego jest znów dostępna w serwisie. Chodzi o wygłoszone w krakowskim kościele Mariackim kazanie, w którym duchowny miał się sprzeciwiać ideologii LGBT. 
rozwiń zwiń