X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sinice w Bałtyku. GIS: zamkniętych jest osiem nadmorskich kąpielisk

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 09:42
W czwartek około południa, z powodu zakwitów sinic, które pojawiły się w przybrzeżnej wodzie, nieczynnych jest osiem nadmorskich kąpielisk: sześć w Darłówku i dwie w Karwii. Zakaz kąpieli obowiązuje także nad trzema jeziorami w woj. zachodniopomorskim.
Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne  zamknięte.
Wiatr i prądy morskie mogą spowodować, że skupiska sinic się przemieszczą. W efekcie zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne – zamknięte.Foto: PAP/Adam Warżawa

O aktualnej sytuacji w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektor Sanitarny. Z danych tych wynika, że w czwartek, z powodu sinic, nieczynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska, jakie zorganizowano w Darłówku (zachodniopomorskie) oraz dwa, jakie przygotowano w Karwii (pomorskie).

Zakaz korzystania z wody obowiązuje też w trzech zbiornikach śródlądowych zlokalizowanych na terenie woj. zachodniopomorskiego. Jest to Stawek w Gryficach, gdzie zaobserwowano zakwit sinic oraz kąpieliska Choszczno nad Jeziorem Klukom i Wodna Dolina w Koszalinie, gdzie kąpieli zabronił – na podstawie wyników badań wody - lokalny Sanepid.

Dynamiczna sytuacja

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sinice w Bałtyku. Zamknięto kąpieliska w Gdańsku i Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 09:57
Z informacji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Gdańsku wynika, że zakaz kąpieli spowodowany wykwitem sinic obowiązuje we wtorek w dwóch kąpieliskach w Gdańsku - Sobieszewie i na Stogach, oraz w trzech w Gdyni – Orłowie, Redłowie i w Śródmieściu. WSSE podkreśla, że sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nad Bałtykiem nieczynne tylko dwa kąpieliska

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 11:36
W piątek rano czynne są wszystkie, poza dwoma, kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Z powodu sinic kąpiel zakazana jest w Rewie w województwie pomorskim od strony Zatoki Puckiej. W Darłówku w województwie zachodniopomorskim powodem zakazu jest wykrycie w wodzie nadmiaru bakterii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sinice odpuszczają. Czynne są wszystkie nadbałtyckie kąpieliska

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 09:39
We wtorek rano czynne są wszystkie kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. W regionie zachodniopomorskim zakaz korzystania z wody obowiązuje na Stawku w Gryficach oraz w Choszcznie nad Jeziorem Klukom.
rozwiń zwiń