X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Dariusz Piontkowski: w cztery lata subwencja oświatowa wzrosła o 6,5 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 13:57
Dostrzegamy wzrost kosztów związanych z prowadzeniem zadań oświatowych, dlatego w ciągu czterech lat subwencja została zwiększona o 6,5 mld zł, to wzrost o ponad 16 proc. - powiedział w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. 
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski (L), sekretarz stanu w MEN Iwona Michałek (P) oraz podsekretarz w MEN Maciej Kopeć (C) podczas konferencji prasowej
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski (L), sekretarz stanu w MEN Iwona Michałek (P) oraz podsekretarz w MEN Maciej Kopeć (C) podczas konferencji prasowejFoto: PAP/Tomasz Gzell

Szef MEN na czwartkowej konferencji prasowej mówił o finansowaniu oświaty w Polsce. 
Zaznaczył, że subwencja z budżetu państwa nie jest jedynym źródłem finansowania zadań oświatowych. Dodał, że koszty powinny też być pokrywane z dochodów własnych samorządów. 

Czytać więcej
piontkowski -1200-free.jpg
Dariusz Piontkowski: samorządy miały się przygotować na podwójny rocznik

"16 proc. więcej niż jeszcze kilka lat temu"

- Zgodnie z polskim prawem te zdania powinny być finansowane z dochodów łącznych samorządów. Na te dochody oprócz subwencji i dotacji składają się także dochody własne, w tym udział w podatkach publicznych, takich jak PIT czy CIT - powiedział Piontkowski. 

Minister przyznał, że resort dostrzega wzrost kosztów związanych z prowadzeniem zadań oświatowych, dlatego - jak przekonywał - w ciągu kilku lat subwencja oświatowa została zwiększona.  

- Jeszcze w 2015 r. było to nieco ponad 40 mld. W ciągu czterech lat mamy wzrost o 6,5 mld zł. Jest to łącznie ponad 16 proc. więcej niż jeszcze kilka lat temu - wskazał. 

Dodał, że w ostatnich latach wzrosły także dochody własne samorządów. Wskazał, że jest to spowodowane m.in. udziałami w podatkach PIT i CIT. - Dzięki rozwojowi gospodarczemu w naszym kraju, dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego mamy wyraźnie do czynienia ze wzrostem dochodów z podatku od osób fizycznych oraz od osób prawnych. To oczywiście przekłada się na budżet państwa, ale także budżety samorządów - powiedział. 

- W jednym i w drugim wypadku w ciągu kilku lat łączne dochody z tych dwóch podatków dla samorządów wzrosły o kilkanaście procent - dodał. Szef MEN zwrócił jednocześnie uwagę, że wydatki oświatowe w budżecie samorządów stanowią coraz mniejszy udział. 

Miliard na podwyżki

Minister przypomniał, że samorządy mogły składać wnioski o wsparcie związane z reformą edukacji. - W 2017 r. Warszawa otrzymała ponad 76 proc. środków, o które wnioskowała. Poznań w 2018 r. otrzymał 88 proc. wnioskowanej kwoty. Łódź w 2019 r. otrzymała 89 proc. wnioskowanych środków - podkreślił Piontkowski. 

W ubiegłym tygodniu wiceminister finansów Leszek Skiba i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformowali, że w subwencji oświatowej będzie dodatkowy miliard złotych na podwyżki dla nauczycieli. Jak podkreślono, oznacza to od 1 stycznia tego roku wzrost subwencji oświatowej o 3,8 mld zł. 

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej w 2019 r., który wynika ze zwiększenia kwoty subwencji, został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Na wtorkowym posiedzeniu Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowano go negatywnie. 

Druga podwyżka w tym roku

Zgodnie z uchwaloną w czerwcu przez Sejm i podpisaną 4 lipca przez prezydenta nowelizacją ustawy Karta nauczyciela od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. To druga podwyżka wynagrodzeń nauczycieli w tym roku - o 5 proc. wynagrodzenie wzrosło od stycznia. 

Projekt nowelizacji obowiązującego od stycznia tego roku rozporządzenia z sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli skierowano do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych na początku lipca. 

Od 1 września wynagrodzenie zasadnicze wyniesie brutto: 3817 zł dla nauczyciela dyplomowanego, 3250 zł dla nauczyciela mianowanego, 2862 zł dla nauczycieli kontraktowych oraz 2782 zł dla nauczycieli stażystów - przypomniał w poniedziałek minister edukacji. Oznacza to, że wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wzrośnie od września o 244 zł brutto, nauczyciela kontraktowego - o 251 zł brutto, nauczyciela mianowanego - o 285 zł brutto, nauczyciela dyplomowanego - o 334 zł brutto.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: dodatkowy miliard złotych na podwyżki w ramach przesunięć budżetowych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 08:18
- Jeszcze niedawno część mediów twierdziła, że większość kosztów podwyżki dla nauczycieli zostanie przerzucona na samorządy, a tak nie jest - powiedział w "Sygnałach dnia" szef MEN Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że pieniądze - dodatkowy miliard złotch - będą pochodziły z przesunięć budżetowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jest podwyżka, która wchodzi na stałe". Szef MEN o wzroście płac nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 14:52
- Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli nie jest podwyżką jedynie na cztery miesiące, ale podwyżką na stałe - zapewnił szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że środki na zwiększone wynagrodzenie w przyszłym roku będą ujęte w przyszłorocznej subwencji.
rozwiń zwiń