X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Szef MEN: rekrutacja do szkół przebiegała sprawniej niż dotychczas

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 14:28
- Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020 przebiegała sprawniej niż dotychczas – napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w odpowiedzi na wystąpienie RPO Adama Bodnara w sprawie tzw. podwójnego rocznika.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski Foto: PAP/Tomasz Gzell

Rzecznik praw obywatelskich w swoich wystąpieniach do szefa MEN zwracał uwagę na problem tzw. kumulacji roczników. W związku z wprowadzaniem reformy edukacji – wydłużeniem o dwa lata nauki w szkołach podstawowych i likwidacją gimnazjów – w tym roku o miejsca w szkołach średnich ubiega się pierwszy rocznik absolwentów 8-letniej szkoły podstawowej i ostatni rocznik gimnazjalistów.

piontkowski-1200-pap.jpg
Dariusz Piontkowski: w cztery lata subwencja oświatowa wzrosła o 6,5 mld zł

Bodnar podkreślał, że kumulacja roczników "będzie stanowić ogromne wyzwanie dla organów samorządu terytorialnego, nie tylko w kontekście zapewnienia wystarczającej liczby miejsc dla uczniów w szkołach średnich, ale także w związku z potrzebą ponoszenia kosztów tej reformy (pogorszenie warunków nauczania i sytuacji kadrowej w szkołach), co w efekcie przełoży się negatywnie bezpośrednio na sytuację uczniów i ich prawa".

Zdaniem RPO "obecna trudna dla wielu uczniów sytuacja nie miała swojego precedensu w latach poprzednich". - Negatywne skutki reformy oświaty mogą znacząco wpłynąć na dalsze plany życiowe uczniów i rzutować na ich ocenę funkcjonowania państwa. Mogą także spowodować pogłębianie się różnic społecznych – ocenił rzecznik.

890 mln złotych subwencji oświatowej na rok 2019

Szef MEN Dariusz Piontkowski w odpowiedzi opublikowanej przez RPO podkreślił, że rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020 przebiegała sprawniej niż dotychczas. Wskazał, że w poprzednim roku szkolnym, po pierwszym etapie rekrutacji, w miastach wojewódzkich do szkół dostało się 86 proc. kandydatów, a w tym roku – 89 proc.

Według Piontkowskiego resort zapewnił odpowiednie otoczenie legislacyjne i środki finansowe, aby przygotować system do zmiany. - Samorządy powiatowe otrzymały dodatkowo 890 mln złotych subwencji oświatowej na rok 2019, w tym 51 mln na wychowanków burs i internatów. Samorządy mogły te środki wykorzystać na odpowiednie przygotowanie się do rekrutacji – napisał.

Zdaniem ministra edukacji obawy RPO opierają się głównie na wybranych informacjach prasowych, bez ich należytej weryfikacji. Na przykładzie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych w Warszawie szef MEN przedstawił mechanizm "wywoływania niepokoju społecznego".

- Miasto Warszawa przez bardzo długi czas utrzymywało, że miejsc dla uczniów zabraknie oraz że nauka będzie musiała odbywać się w soboty, wywołując w ten sposób zaniepokojenie wśród uczniów i ich rodziców. Jednakże na konferencji prasowej w dniu 11 lutego br. wiceprezydent miasta st. Warszawy pani R. Kaznowska poinformowała, że jednak nie będzie potrzeby organizowania zajęć w soboty – wskazał Piontkowski.

"Dobro uczniów i polskiej szkoły ponad sympatiami partyjnymi"

Jak dodał, także liczba "rzekomo brakujących miejsc w szkołach średnich, w komunikatach m. st Warszawy, zmieniała się również dosyć płynnie". - Początkowo miało to być ponad 7 tysięcy miejsc, potem około 3,5 tysiąca, aż ostatecznie miasto musiało przyznać, że po pierwszym etapie rekrutacji dostępnych jest ponad 6 tysięcy wolnych miejsc, w tym ponad 3,5 tys. w liceach, także tych uznawanych za elitarne – napisał szef MEN.

Zaznaczył, że podobna sytuacja dotyczyła także innych miast. - Tam również, według części informacji prasowych, miało brakować miejsc. Obecnie, po zakończeniu I etapu rekrutacji, także tam nie ma problemu z dostępnością miejsc do różnych typów szkół, dla uczniów uczestniczących w rekrutacji uzupełniającej – podkreślił minister edukacji.

Przypomniał, że proces rekrutacji jest wieloetapowy i jeszcze się nie zakończył. Zwrócił uwagę, że posiadanie świadectwa z wyróżnieniem "nie gwarantuje ani nigdy nie gwarantowało dostania się do szkoły pierwszego wyboru".

- Dobro uczniów i polskiej szkoły jest wartością przekraczającą granice poglądów i sympatii partyjnych. Mimo tego że wiele obaw Pana Rzecznika nie znajduje potwierdzenia w faktach, wierzę, że dotychczasowe zaangażowanie w tej sprawie było motywowane wyłącznie dobrem polskiej szkoły – napisał Piontkowski.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: po rekrutacji zasadniczej do szkół średnich dostało się 89 proc. uczniów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 14:23
- Po rekrutacji zasadniczej do szkół średnich w całym kraju dostało się 89 proc. uczniów, podczas gdy w ubiegłym roku na tym etapie rekrutacji, w jakich szkołach będzie się dalej uczyć, wiedziało 86 proc. uczniów – poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. Sprawdź, gdzie są jeszcze wolne miejsca

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 16:47
W całym kraju trwa rekrutacja do szkół średnich - szczególna, gdyż w tym roku o przyjęcie do szkół ubiega się więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Chodzi o dwa roczniki: pierwszy rocznik absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych i ostatni rocznik gimnazjalistów. Harmonogram rekrutacji jest inny w różnych województwach, bo ustalali go indywidualnie kuratorzy oświaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwona Michałek: nie ma chaosu w systemie oświaty

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 12:45
- Mimo kumulacji roczników ponad 90 proc. uczniów dostało się do wybranych szkół. Jest to bardzo podobny poziom, jak ubiegłym roku. Samorządy w większości dobrze się przygotowały do tej sytuacji. W wielu miastach sytuacja jest lepsza niż rok temu – powiedziała w Polskim Radiu 24 Iwona Michałek, wiceminister edukacji.
rozwiń zwiń