Dzień Pamięci Starówki. Oddano hołd powstańcom i ludności cywilnej

Władze stolicy, weterani, mieszkańcy Warszawy i harcerze oddali hołd powstańcom i ludności cywilnej, która zginęła w czasie krwawych walk o Stare i Nowe Miasto. 

2019-08-13, 17:47

Dzień Pamięci Starówki. Oddano hołd powstańcom i ludności cywilnej
Uroczystość przy głazie upamiętniającym wybuch tzw. czołgu-pułapki przy ul. Kilińskiego w Warszawie. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Posłuchaj

Dzień Pamięci Starówki. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

75 lat temu, 13 sierpnia 1944 roku, powstańcy z batalionu "Gustaw" przechwycili niemiecki pojazd opancerzony, który po przejechaniu barykad wybuchł, zabijając co najmniej 300 osób. Był to jeden z najtragiczniejszych epizodów obrony Starówki podczas Powstania Warszawskiego. Jest znany jako wybuch "czołgu pułapki", choć w rzeczywistości pojazd nie był czołgiem.

Samobieżna mina

Wycofujący się Niemcy pozostawili w okolicach placu Zamkowego opancerzony pojazd wypełniony ładunkami wybuchowymi, przeznaczony do wysadzania budynków. Kiedy żołnierze "Gustawa" wjechali zdobytym pojazdem w ulicę Kilińskiego, nastąpiła eksplozja. Śmierć poniosło co najmniej 300 powstańców i cywilów, którzy zbiegli się podziwiać zdobyty "czołg". Zniszczeniu uległa część murów katedry świętego Jana Chrzciciela. Spośród jednostek powstańczych największe straty poniosła kompania "Orląt", tracąc 80 ludzi, oraz wszystkie kompanie batalionu "Gustaw" - kilkudziesięciu zabitych. Jedną z ofiar śmiertelnych był aktor Józef Orwid.

Powiązany Artykuł

Powstaniec warszawski.jpg
Powstanie Warszawskie. Czołg-pułapka i masakra przy Kilińskiego

- To 75. rocznica jednego z najtragiczniejszych epizodów Powstania Warszawskiego. To właśnie wtedy doszło do wybuchu niemieckiej samobieżnej miny na ul. Kilińskiego. Aby podtrzymać pamięć o tych tragicznych wydarzeniach Śródmieście od 1992 r. organizuje Dzień Pamięci Starówki. Ten Dzień to nasze lokalne śródmiejskie święto. Spędźmy je wspólnie i oddajmy hołd ofiarom tragedii sprzed 75 lat - zaapelował burmistrz dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens.

Hołd złożony ofiarom

Dzień Pamięci Starówki wpisał się już w lokalną tradycję. - Jego celem jest oddanie hołdu wszystkim ofiarom tej tragedii, a także zwrócenie uwagi na to, że w Powstaniu ginęli także cywile. Ludność cywilna była dla Powstańców wsparciem i zapleczem. Bez jej ofiarności nie udałoby się wytrwać w walce aż 63 dni. Powstanie Warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta. Pamięć o odwadze Powstańców i cywili, o ich miłości do Warszawy, nie może ulec zapomnieniu. Mamy nadzieję, że Dzień Pamięci Starówki skupi mieszkańców wokół wydarzeń sprzed lat i pomoże krzewić wiedzę o przeszłości Warszawy u kolejnych pokoleń - podkreślił rzecznik prasowy dzielnicy Jakub Leduchowski.

REKLAMA

W ramach uroczystości ulicami Starego Miasta w Warszawie przeszedł marsz podczas którego złożono kwiaty oraz zapalono znicze pod 10 tablicami upamiętniającymi ofiary walk. O 18:30 przy w miejscu gdzie 75 lat temu eksplodował "czołg pułapka" odbyła się uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Po 19:00 obchody "Dnia Pamięci Starówki" zakończył koncert na Placu Zamkowym w Warszawie.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej