X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Mariusz Kamiński nowym szefem MSWiA. "Właściwa osoba na właściwym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 11:49
Prezydent Andrzej Duda powołał Mariusza Kamińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Mariusz Kamiński będzie łączył tę funkcję z funkcją koordynatora do spraw służb specjalnych. – Mam absolutne przekonanie, że Mariusz Kamiński, na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji, to właściwa osoba na właściwym miejscu – powiedział prezydent.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda mówił o doświadczeniu Mariusza Kamińskiego (źr. IAR)
Mariusz Kamiński powołany na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji
Mariusz Kamiński powołany na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracjiFoto: MSWiA/Twitter
  • Prezydent powołał w środę Mariusza Kamińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Kamiński będzie łączył tę funkcję z funkcją koordynatora służb specjalnych
  • Mariusz Kamiński powiedział, że jest już po rozmowach "ze wszystkimi szefami służb MSWiA". "Bardzo dobrze oceniam pracę służb podległych ministrowi"
  • Nowy szef MSWiA podkreślił, że resort "nie wymaga żadnych radykalnych zmian"

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu, po powołaniu nowego ministra, wyraził zadowolenie z desygnowania Kamińskiego na ministra SWiA. - Mam absolutne przekonanie, że jest to właściwa osoba na właściwym miejscu - oświadczył prezydent.

Andrzej Duda przypomniał zasługi Kamińskiego w kierowaniu i kreowaniu CBA. - Po pierwsze wielkie doświadczenie służby parlamentarnej, ale przede wszystkim służby rządowej. Przed laty kierowanie CBA. Stworzenie tego biura, to było główne, pierwsze i najważniejsze zadanie pana ministra przed laty. Ogromne doświadczenie w kreowaniu niezwykle ważnych instytucji państwa, w kierowaniu tymi instytucjami - wymieniał Andrzej Duda. 

Prezydent wyraził też przekonanie, że Mariusz Kamiński "świetnie sobie poradzi w tej niezwykle odpowiedzialnej misji, z odpowiedzialnymi i ogromnie trudnymi zadaniami".

- Niedługo będziemy gościli w Polsce cały szereg głów państw i rządów, w związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej, będziemy gościli prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest sprawą oczywistą, że zarówno na służbach specjalnych jak i na ministrze SWiA i podległych mu służbach mundurowych spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i naszym gościem i państwu polskiemu w sensie wewnętrznym - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda podziękował też b. minister spraw wewnętrznych Elżbiecie Witek za "doskonałe pełnienie tej niezwykle trudnej i odpowiedzialnej misji jaką jest kierowanie ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji. Dziękuję za to, że pani marszałek zgodziła się przyjąć to kolejne wyzwanie, także niezwykle odpowiedzialne, niezwykle ważne.

Nowy minister: jestem po rozmowach z szefami służb MSWiA

Mariusz Kamiński po nominacji zapewnił, że zrobi wszystko, "by w sposób spokojny i profesjonalny poprowadzić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca kadencji". Zapewnił też, że ta funkcja jest dla niego "ogromnym zaszczytem i wyzwaniem".

- Jest mi niezwykle miło, że z tak dobrych rąk przejmuję ministerstwo. Resort nie wymaga żadnych radykalnych zmian, wydaje mi się, że w tej kadencji miał szczęście do dobrych ministrów, którzy niestety z różnych względów krótko pełnili swoje funkcje, tak jak pani minister. Ale już w sobotę, pierwszego dnia, kiedy powierzono mi obowiązki, spotkaliśmy się z panią minister w resorcie - mówił Kamiński.

Jak podkreślił, jest już po rozmowach "ze wszystkimi szefami służb MSWiA". - Bardzo dobrze oceniam pracę służb podległych ministrowi i wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ jako koordynator służb specjalnych zajmuję się sprawami bezpieczeństwa. Na co dzień współpracuję i służby mi podległe współpracowały i współpracują ze służbami resortu spraw wewnętrznych i administracji - mówił.

- Jest to bardzo dobra współpraca, także spokojnie do końca kadencji będziemy prowadzili sprawy związane z bezpieczeństwem obywateli w sposób rzetelny, bezstronny, spokojny - podkreślił.

Zmiana na urzędzie ministra spraw wewnętrznych

Mariusz Kamiński zastąpił na stanowisku szefa MSWiA Elżbietę Witek, która została marszałkiem Sejmu po rezygnacji Marka Kuchcińskiego.

Dotychczasowy marszałek Sejmu Marek Kuchciński złożył rezygnację w piątek. Miało to związek z informacjami o jego lotach służbowych. 

Witek new 1200.jpg
ELŻBIETA WITEK NOWYM MARSZAŁKIEM SEJMU

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w piątek, że premier Morawiecki powierzył obowiązki w MSWiA ministrowi koordynatorowi ds. służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu. Szef rządu zwrócił się też do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Kamińskiego na nowego ministra spraw wewnętrznych i administracji. - Minister nadal będzie koordynował pracę służb specjalnych - zaznaczył Müller.

Sylwetka ministra koordynatora służb specjalnych i nowego szefa MSWiA

Mariusz Kamiński urodził się w 1965 roku. W PRL był działaczem opozycji, m.in. działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in. w prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego za czasów Lecha Wałęsy, a później w biurze mazowieckiej Solidarności. Zajmował także stanowiska w Głównym Urzędzie Ceł i Telewizji Polskiej. W czasach, gdy premierem był Kazimierz Marcinkiewicz, został sekretarzem stanu w KPRM - pełnomocnikiem rządu ds. utworzenia Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a następnie jego szefem.

Po powołaniu CBA w czerwcu 2006 r., Kamiński objął na początku sierpnia 2006 roku stanowisko jego szefa. Jednocześnie zrezygnował z członkostwa w PiS, bo ustawa o CBA nakazuje apolityczność.

Funkcję szefa CBA pełnił do 13 października 2009 r. Premier Donald Tusk pozostawił Kamińskiego w 2007 r. na stanowisku szefa CBA po zmianie władzy. Stracił je w październiku 2009 r. po prowadzonym przez CBA śledztwie w sprawie lobbingu przy ustawie o grach hazardowych (sprawa dotyczyła polityków PO); według Tuska wówczas "wykorzystał CBA przeciw konkurentom politycznym".
Mariusz Kamiński ponownie został posłem z listy PiS w 2011 r. i w 2015 r. W PiS pełnił też funkcję jednego z wiceprzewodniczących partii.

W marcu 2015 r. Kamiński został skazany na karę 3 lat więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych za przekroczenie uprawnień w związku z akcją CBA dotyczącą tzw. afery gruntowej. 16 listopada 2015 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy CBA skazanych za działania w "aferze gruntowej", w tym ówczesnego wiceszefa Biura Macieja Wąsika.

W listopadzie 2015 roku Mariusz Kamiński został powołany na stanowisko ministra koordynatora służb specjalnych.

PAP/IAR/agkm/pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Witek marszałkiem Sejmu. Publicyści komentują decyzję Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 18:07
- Wybranie Elżbiety Witek marszałkiem Sejmu pokazuje, że PiS czeka na wynik wyborów parlamentarnych - powiedział w radiowej Jedynce prof. Andrzej Gil. - Pamiętajmy, że Elżbieta Witek będzie prowadziła tylko kilka sesji parlamentarnych - podkreślał Agaton Koziński. - Jeżeli jej następcą w MSWiA zostanie Mariusz Kamiński, to to już będzie zasadnicza zmiana w resorcie siłowym - zaznaczył Marek Markiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: nowe zasady lotów muszą uwzględniać zadania prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 12:44
- Propozycje regulujące zasady lotów najważniejszych osób w państwie muszą uwzględniać, zgodnie z zapowiedzią, zadania i status prezydenta jako najwyższego przedstawiciela Polski oraz szczególną rolę pierwszej damy - podkreślił w sobotę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Witek żegna się z MSWiA. Podziękowała wszystkim za współpracę

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 20:06
Była szefowa resortu spraw wewnętrznych Elżbieta Witek podziękowała w sobotę za współpracę wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym służb oraz instytucji MSWiA. Swoim byłym współpracownikom życzyła także dalszego rzetelnego wykonywania zadań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: Mariusz Kamiński doskonale zna specyfikę działań MSWiA

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 08:40
– W swoje nowe obowiązki Mariusz Kamiński wejdzie z marszu i z dnia na dzień będzie mógł je przejąć – powiedział wicepremier Jacek Sasin. – Jako koordynator ds. służb specjalnych bardzo blisko współpracował z kolejnymi ministrami MSWiA, więc jego mianowanie było oczywistą decyzją – dodał przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: każdy lot VIP będzie w specjalnym rejestrze dostępnym dla opinii publicznej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 13:05
- Każdy lot - tuż po odbyciu - będzie odnotowywany w specjalnym rejestrze, dostępnym dla opinii publicznej - poinformował wicepremier Jacek Sasin. Decyzja dotycząca rejestru to pokłosie kontrowersji wokół lotów Marka Kuchcińskiego, marszałka Sejmu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: chcemy, aby powstał centralny rejestr dotyczący lotów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 14:55
- Projekt w sprawie lotów najważniejszych osób w państwie przedstawimy w tym tygodniu, najprawdopodobniej w piątek. Chcemy, żeby Sejm zajął się nim na sierpniowym posiedzeniu - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń