X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Na nartach z Mount Everest, bez wspomagania tlenowego. Wielka próba Polaka

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 14:36
Andrzej Bargiel, jeden z najsłynniejszych polskich narciarzy wysokogórskich, chce wejść na szczyt Mount Everestu i zjechać z niego na nartach. Choć jako pierwszy dokonał tego w 2000 roku Słoweniec Davo Karnicar, to Polak chce jako pierwszy zrobić to bez wspomagania tlenowego.
Audio
  • Bargiel zamierza zjechać na nartach z Mount Everest (IAR)
  • Bargiel mówi o zagrożeniach dotyczących ewentualnego niepowodzenia tej wyprawy (IAR)
Andrzej Bargiel, jeden z najsłynniejszych polskich narciarzy wysokogórskich, chce wejść na szczyt Mount Everestu i zjechać z niego na nartach bez wspomagania tlenowego
Andrzej Bargiel, jeden z najsłynniejszych polskich narciarzy wysokogórskich, chce wejść na szczyt Mount Everestu i zjechać z niego na nartach bez wspomagania tlenowegoFoto: materiały promocyjne/screen
  • W lipcu zeszłego roku Bargiel zdobył drugi najwyższy szczyt świata - K2 i jako pierwszy zjechał na nartach z wierzchołka góry
  • Dla Polaka była to kolejna próba, gdyż pierwsza miała miejsce w 2017 roku, ale wtedy zawiodła pogoda
  • Pierwszym człowiekiem, których zjechał z Mount Everestu na nartach był Słoweniec Davo Karnicar, dokonał tego w 2000 roku


shutterstock_narty 1200.jpg
Kolejny projekt Andrzeja Bargiela. Wyprawa we wrześniu

Rok temu Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zjechał na nartach ze szczytu K2. Jak mówi, kolejny duży projekt w ciągu roku powstał, by jak najlepiej wykorzystać wysoką formę. – Rosną moje kompetencje i doświadczenia. Myślę, że przerwa nie wpłynęła by dobrze na moje osiągi i motywacje – powiedział Andrzej Bargiel.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Andrzej Bargiel o zjeździe z K2: niejeden śmiałek chciałby się tam znaleźć

Narciarz zwrócił też uwagę na fakt, że w najwyższych górach zauważalny jest wpływ globalnego ocieplenia. – Ważne by próbować teraz, nie wiadomo, co za parę lat będzie się działo – podkreślił Andrzej Bargiel.

Zagrożenie lawinowe oraz mała liczba okien pogodowych

Głównym zadaniem jest zjazd z najwyższego szczytu planety na nartach, jednak dużym wyzwaniem będzie też zdobycie go jesienią. To okres, gdy na zboczach jest dużo śniegu, plusem tej pory roku jest o wiele mniejszy ruch turystyczny w pobliżu Mount Everest. Problemem podczas szturmu góry jest zagrożenie lawinowe oraz mniejsza liczba okien pogodowych. Techniczne trudności występują też w niższych partiach góry, gdzie znajduje się wiele lodowych szczelin, często bardzo głębokich.

ttary góry chmury burza 1200.jpg
Lhotse kolejnym wyzwaniem polskich himalaistów. Piotr Hercog i zdobywcy Chan Tengri jokerami na zimowe K2?

– Trzeba się naprawdę napracować, by znaleźć ciąg, który pozwoli przedostać się przez ten labirynt. To są drabiny nad szczelinami w których nie widać dna – powiedział Andrzej Bargiel.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Jak zachować bezpieczeństwo na górskich szlakach?

Polskiemu narciarzowi towarzyszyć będzie kilkuosobowa ekipa wspinaczy, fotografów oraz filmowców. Podobnie jak podczas poprzednich wypraw, wyczyny polskiego narciarza będą rejestrowane między innymi dzięki kamerom umieszczonym na dronach. Jednym z fotografów, który udaje się pod Mount Everest, jest Jakub Gzela. Mówi, że przygotowywał się do wyprawy na siłowni i jeżdżąc na rowerze.

"Niczego się nie obawiam"

– Niczego się nie obawiam, mam nadzieję, że dopisze pogoda i wtedy będziemy mogli realizować wszystko zgodnie z założeniami – powiedział Jakub Gzela. 

Wyprawa wyruszy jutro z Warszawy do Nepalu, po tygodniowym trekingu wspinacze znajdą się w bazie pod Mount Everestem, gdzie będą się aklimatyzować oraz planować linię zjazdu z najwyższego szczytu na świecie. Akcja i atak szczytowy są planowane pod koniec września. 

himalaje góry k2 1200 f.jpg
GÓRY - Serwis specjalny

Andrzej Bargiel w ubiegłym roku jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z K2. Wcześniej zjechał także z Sziszapangmy, Broad Peaku, Manaslu oraz pięciu szczytów zaliczanych do tak zwanej "Śnieżnej Pantery", czyli siedmiotysięczników leżących na terenie byłego ZSRR.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Bargiel wytycza kolejne granice. Mount Everest na nartach

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 15:20
Andrzej Bargiel, pierwszy czołwiek, który na nartach zjechał z K2 (8611 m n.p.m) - chce przełamać kolejne granice. Tym razem Polak zapowiedział, że pod koniec września jako pierwszy chce wejść na szczyt Mount Everestu (8848 m n.p.m.), bez tlenu i zjechać do bazy bez odpinania nart. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burze z gradem na południu Polski. Ostrzeżenie dla pięciu województw

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 10:16
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada burze z gradem na południu Polski. Wydano ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia dla pięciu województw na południu kraju, Spodziewane są tam burze i burze z gradem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekkomyślność turystów. Wchodzą na Giewont przed burzą, mimo zakazu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 13:12
Szlak na Giewont został zamknięty. Jednak turyści cały czas tam wchodzą, nawet kiedy zbiera się burza – wykorzystali to, że na miejscu nie było strażników – informuje "Gazeta Krakowska". Komendant straży Tatrzańskiego Parku Narodowego podkreśla, że takie zachowanie jest nierozsądne.
rozwiń zwiń