Nagrody Mediów Publicznych. Prezentacja nominowanych za muzykę, obraz i słowo [TRANSMISJA]

2019-08-27, 07:57

Nagrody Mediów Publicznych. Prezentacja nominowanych za muzykę, obraz i słowo [TRANSMISJA]
Budynek Polskiego Radia. Foto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Trwa konferencja, podczas której przedstawieni zostaną nominowani do Nagród Mediów Publicznych w kategoriach: Obraz, Muzyka, Słowo. Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa podjęły współpracę, aby po jedenastu latach wznowić przyznawanie nagród osobom ważnym dla rozwoju kultury narodowej. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

Posłuchaj

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański: media publiczne będą promować nominowanych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

 

  • Polskie Radio przyzna nagrody za muzykę, Telewizja Polska za obraz, a Polska Agencja Prasowa, za słowo
  • Nagrody Mediów Publicznych wróciły po 11 latach
  • Szef RMN, Krzysztof Czabański: nagrody dla wybitnych to ukoronowanie roli mediów publicznych w kulturze
  • Wręczenie nagród - we wrześniu w warszawskim Teatrze Polskim

Powiązany Artykuł

pap nagrody mediów publicznych 1200.jpg
Nagrody Mediów Publicznych wracają po 11 latach

Polskie Radio przyzna Nagrodę Mediów Publicznych w dziedzinie muzyki, Telewizja Polska - w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców słowa. Do każdej z kategorii została powołana kapituła składająca się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie.

Media publiczne w roli mecenasa

Szef Rady Mediów Narodowych podkreśla, że media publiczne pełnią funkcję mecenasa i rolę kultorotwórczą.

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański

Przewodniczący kapituł: Joanna Wnuk-Nazarowa (w kategorii Muzyka), Krzysztof Masłoń (w kategorii Słowo) i Przemysław Babiarz (w kategorii Obraz) przedstawią nazwiska i sylwetki piętnastu nominowanych - po pięciu z każdej kategorii.

Joanna Wnuk-Nazarowa mówiła w rozmowie z Polskim Radiem, że "bardzo się cieszy", że ta nagroda została wskrzeszona. - Ona się kiedyś nazywała "Opus", co sugerowało, że odnosi się do muzyki poważnej. Tym razem takiego przesłania nie ma. Każdego rodzaju muzyka będzie brana pod uwagę przez członków kapituły - mówiła przewodnicząca kapituły nagrody w kategorii Muzyka.

Andrzej Rogoyski: w Polskim Radiu wybitna muzyka ma szczególne znaczenie

Prezes Polskie Radia, Andrzej Rogoyski podkreśla, że nagroda w kategorii Muzyka ma szczególne znaczenie dla Polskiego Radia.

W skład kapituły w kategorii Muzyka poza byłą minister kultury i wieloletnią dyrektor naczelną i artystyczną Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Joanną Wnuk-Nazarową weszli: Krzysztof Penderecki - kompozytor, dyrygent, laureat najważniejszych Nagród Polskiego Radia: "Diamentowego Mikrofonu" i "Diamentowej Batuty", prezes Związku Kompozytów Polskich Mieczysław Kominek, piosenkarka Krystyna Prońko oraz kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista i wokalista Mateusz Pospieszalski.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Krzysztof Czabański: polska kultura potrzebuje wsparcia mediów publicznych

W kapitule w kategorii Obraz znaleźli się: Przemysław Babiarz - dziennikarz i komentator sportowy TVP, Piotr Bernatowicz - historyk i krytyk sztuki, kurator wystaw, Adam Bujak - polski artysta fotografik, Halina Łabonarska - aktorka i Krzysztof Ziemiec - dziennikarz, związany zarówno z telewizją, jak i z radiem.

Jacek Kurski: chodzi o docenienie dzieł artystycznych

Prezes TVP Jacek Kurski podkreśla, że kapituły wyłonione przez zarządy publicznych spółek medialnych doceniają dzieła, które powstały z motywacji artystycznej.

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski

Skład kapituły w kategorii Słowo tworzą: Joanna Siedlecka - reporterka i pisarka, Krzysztof Masłoń - dziennikarz, publicysta i krytyk literacki, Maciej Pawlicki - producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta, Wojciech Tomczyk - dramatopisarz, scenarzysta, producent i krytyk filmowy oraz Piotr Zaremba - historyk, dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i krytyk teatralny.

Wręczenie nagród we wrześniu

Media publiczne będą promowały dzieła artystów nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych, aż do ogłoszenia zwycięzców. Laureatów poznamy podczas gali we wrześniu w Teatrze Polskim w Warszawie. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tys. zł.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej