M. Dworczyk: Warszawa przyjęła pomoc rządu. Będzie rezerwowy rurociąg przez Wisłę
- Władze Warszawy podjęły decyzję o przyjęciu pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki - poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk po posiedzeniu sztabu kryzysowego w KPRM. O godzinie 11 na brzegu Wisły pojawi się rekonesans wojskowy.
2019-08-30, 09:49
- We wtorek doszło do awarii oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie
- Rząd zaoferował władzom Warszawy pomoc państwa i służb w rozwiązaniu kryzysu
- Na Wiśle ma powstać most pontonowy, na którym zostanie położony rezerwowy rurociąg
- Prezydent Warszawy przyjął pomoc na posiedzeniu sztabu kryzysowego w KPRM
W piątek rano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczył m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Powiązany Artykuł
R. Trzaskowski: zleciłem pomiary wody na odcinku Warszawa-Płock
Pomoc państwa ws. awarii oczyszczalni ścieków w Warszawie
Po zakończeniu posiedzenia szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że podczas spotkania przedstawiono władzom Warszawy propozycję pomocy polegającej na zbudowaniu alternatywnego rurociągu, którym będą tłoczone ścieki z lewobrzeżnej do prawobrzeżnej Warszawy, tak aby następnie trafiły one do oczyszczalni ścieków "Czajka".
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Radni PiS: Rafał Trzaskowski zataił skalę awarii przed opinią publiczną
- Bardzo się cieszymy, że władze Warszawy podjęły decyzję o przyjęciu tej pomocy - powiedział Michał Dworczyk.
REKLAMA
Poinformował, że powstaje zespół roboczy, którego szefem zostaje wiceprezes Wód Polskich Krzysztof Woś. - Wody Polskie zintegrują wszystkie działania niezbędne do tego, żeby ta przeprawa i ten rurociąg powstał - dodał szef KPRM.
Zapasowy rurociąg na tymczasowej przeprawie przez Wisłę
Michał Dworczyk poinformował, że o godzinie 11 pojawi się rekonesans wojskowy na brzegu Wisły i wojskowi zaczną przygotowywać budowę przeprawy.
- Z trzech garnizonów zostaną ściągnięte siły i środki niezbędne do tego, żeby przeprawa została zbudowana przez Wisłę, a następnie tą przeprawą zostanie pociągnięty najpierw elastyczny rurociąg, którym pompy powodziowe zaczną tłoczyć ścieki - powiedział Michał Dworczyk. Ścieki te, jak dodał, trafią do oczyszczalni Czajka.
REKLAMA
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Jest zawiadomienie do prokuratury ws. awarii kolektora ściekowego
Następnie zostanie wykonane docelowe rozwiązanie: rurociąg, którym ścieki - przy wykorzystaniu grawitacji - będą transportowane do oczyszczalni Czajka. Z kolei ten pierwszy rurociąg będzie traktowany jako awaryjny.
- Takie rozwiązanie, właśnie z tym zapasowym rurociągiem, pozwoli na bezpieczny transport nieczystości, ścieków do oczyszczalni Czajka przez wiele tygodni, bo zapewne właśnie tyle potrwa naprawa rurociągu biegnącego pod dnem Wisły - powiedział Michał Dworczyk.
jmo
REKLAMA
REKLAMA