X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Awaria w "Czajce". R. Trzaskowski: brakuje pięcioletniego przeglądu tunelu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 11:00
– W toku analizowania dokumentów wyszło na jaw dosyć istotne uchybienie formalne, a mianowicie brak jest jednego przeglądu pięcioletniego tego tunelu – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej.
Audio
  • Prezydent Warszawy: osoba odpowiedzialna za nadzór dokumentów zostanie zwolniona (IAR)
  • Według R. Trzaskowskiego prawdopodobnie nieodpowiednio połączono elementy rurociągu – Karol Surówka (IAR)
Rafał Trzaskowski poinformował, że bezpośrednią przyczyną awarii było rozszczepienie rurociągu
Rafał Trzaskowski poinformował, że bezpośrednią przyczyną awarii było rozszczepienie rurociąguFoto: PAP/Tomasz Gzell

wisła-most-pontonowy-pap-1200.jpg
Radny PiS ostrzega przed ozonowaniem ścieków w Wiśle

Do awarii jednego z kolektorów, przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", doszło 27 sierpnia. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak 28 sierpnia również przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły – od tego czasu do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej poinformował, że bezpośrednią przyczyną awarii było "rozszczepienie, rozwarstwienie" rurociągu. Jak przekazał, według wstępnych danych – które muszą zostać potwierdzone – do problemów doszło w czasie budowy rurociągu.

"Elementy powinny być tylko i wyłącznie zakończone i izolowane fabrycznie"

1200_Czajka_PAP.jpg
GIOŚ: spada ilość tlenu, to rozwojowa katastrofa ekologiczna

– W czasie prac, które realizowały budowę tego rurociągu, doszło do problemów z łączeniem ze sobą poszczególnych elementów. Te elementy powinny być tylko i wyłącznie zakończone i izolowane fabrycznie, prawdopodobnie przy łączeniu tych elementów jednak nastąpiły problemy, a mianowicie po prostu te dwa elementy były łączone bez zachowania stuprocentowej, należytej staranności – powiedział. Jak zaznaczył, ze względu na nałożoną na konstrukcję obejmę, podczas przeglądów nie dałoby się stwierdzić, co zostało zrobione na etapie wykonania tego projektu.

– W wyniku ozonowania ścieków udaje nam się usuwać 90 proc. wszystkich bakterii – dodał prezydent Warszawy. Jak podał, w wyniku tego procesu zawartość tlenu w wodzie zwiększyła się o 300 proc., co przyspiesza samooczyszczanie się rzeki – zaznaczył.

Ustalenia ministerstwa

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w piątek informował, że – zgodnie z ustaleniami Wód Polskich – przyczyną rozerwania kolektora było pęknięcie na połączeniu dwóch rodzajów rur. Uszkodzenie połączenia – jak mówił – mogło być przyczyną wzrostu ciśnienia, a w efekcie – wybuchu. Jak powiedział wówczas minister, nie jest wykluczone, że do uszkodzenia połączenia doszło już przy wciąganiu kolektorów do rury osłonowej.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Artur Warzocha: musimy współpracować, gdy pojawia się zagrożenie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 10:50
- Prezydent Rafał Trzaskowski nikomu łaski nie robi. Jest zobowiązany, żeby natychmiast podjąć współpracę, a przede wszystkim informować - mówił w PR24 senator PiS. - Warszawa sama nie jest w stanie zniwelować skutków tej katastrofy - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Trzaskowski zapewnia o współpracy z rządem. "Ścieki płynące do Wisły są oczyszczane"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 19:53
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odnosząc się do awarii kolektora oczyszczalni "Czajka" poinformował, że rozpoczęto oczyszczanie ścieków ozonowaną wodą i nieczystości płynące do Wisły z godziny na godzinę są bardziej bezpieczne. Zapewnił również o ścisłej współpracy władz Warszawy z rządem w sprawie budowy mostu pontonowego na Wiśle. - Rozważamy puszczenie tych specjalnych rur mostem Marii Skłodowskiej, myślimy też nad innymi rozwiązaniami, o których informujemy przedstawicieli rządu - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Binkowski: R. Trzaskowski nadal nie odpowiedział na fundamentalne pytania

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 16:30
- Rafał Trzaskowski, podczas czwartkowych burzliwych obrad Rady Miasta, miał tłumaczyć się z tego, co stało się w najdroższej oczyszczalni ścieków w Europie. Jednak prezydent Warszawy nie mógł tego wytłumaczyć, ponieważ nie pojawił się na sesji - nie krył rozczarowania radny Maciej Binkowski z PiS.
rozwiń zwiń