X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Premier Mateusz Morawiecki "Człowiekiem Roku" na 29. Forum Ekonomicznym w Krynicy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 21:44
Premier Mateusz Morawiecki otrzymał statuetkę "Człowieka Roku" przyznawaną podczas 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wyróżnienie otrzymał za przeprowadzone reformy. Premier w przemowie podkreślił, że najbardziej zadowolony jest ze zmniejszenia bezrobocia, a nagrodę zadedykował polskim przedsiębiorcom.
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki „Człowiekiem Roku”. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
  • Mateusz Morawiecki dziękuje polskim przedsiębiorcom (IAR)
  • Zygmunt Berdychowski ogłasza laureata nagrody "Człowieka Roku" (IAR)
Premier Mateusz Morawiecki odbiera nagrodę Człowieka Roku
Premier Mateusz Morawiecki odbiera nagrodę "Człowieka Roku"Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Co roku podczas trzydniowego spotkania środowisk gospodarczych nagradzane są osoby oraz instytucje, które – w ocenie członków Rady Programowej Forum Ekonomicznego - nadają ton życiu publicznemu, społecznemu i gospodarczemu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Biznesowe umiejętności w polityce

Jak mówił w laudacji pomysłodawca i organizator krynickiego forum Zygmunt Berdychowski, premier przeniósł z biznesu do polityki m.in. sprawność, efektywność zarządzania i umiejętność kierowania dużymi zespołami ludzi.

- Tegoroczny laureat jest zmorą dla współczesnych neoliberałów. Z jednej bowiem strony jego rząd realizuje wielkie projekty społeczne, a z drugiej strony jednocześnie np. obniżył podatek dla małych firm (...), wprowadził zerową stawkę podatku dla osób do 26. roku życia, obniżył podatek dla najmniej zarabiających - mówił Berdychowski. Za największy sukces rządu Morawieckiego uznał skuteczną walkę z bezrobociem.Premier: mamy cudownych przedsiębiorców

- Czternasty raz jestem na tym Forum Ekonomicznym, patrzę na jego ewolucję, ewolucję polskiej gospodarki, polskiego systemu gospodarczego i myślę, że możemy mieć nadzieję, że za te kolejne czternaście lat będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy mniej więcej na poziomie rozwoju gospodarczego, jak państwa Europy Zachodniej - powiedział szef rządu po odebraniu nagrody.

pap premier mateusz morawiecki 1200.jpg
Premier: w 2019 r. wzrost gospodarczy wyniesie powyżej 4 proc.

Morawiecki podkreślił, że jest najbardziej zadowolony ze zmniejszenia poziomu bezrobocia. - Mamy cudownych przedsiębiorców i to dla nich przede wszystkim jest ta nagroda - rok 2018 to jest rok, kiedy Polska pokazała rzeczywiście lwi pazur i to zawdzięczamy przedsiębiorcom - tym, którzy biorą byka za rogi, tym, którzy biorą ryzyko na siebie i razem z naszymi wspaniałymi pracownikami są prawdziwymi autorami sukcesu Polski w 2018 i 2019 r. - dodał szef rządu.

Liderzy z Polski

Szef rządu wyraził zadowolenie, że gdy jeździ po świecie i rozmawia z premierami, prezydentami, to – jak mówił - coraz częściej nasi przedsiębiorcy i gospodarka kojarzeni są z byciem na podium.

Jak wskazał, polski przemysł meblarski jest na światowym podium, a w produkcji baterii mamy największą fabrykę w Europie. - W produkcji autobusów elektrycznych jesteśmy największym eksporterem w Europie, drugi producent srebra na świecie to również Polska. Kosmetyki polskie sprzedawane są w 70 krajach świata na sześciu kontynentach. Kto by to przypuszczał jeszcze kilka lat temu – stwierdził Morawiecki.

pap mateusz morawiecki 1200.jpg
Premier na spotkaniu z przedsiębiorcami: Polska ma ogromne perspektywy gospodarcze

- Nasi ministrowie, nasz obóz polityczny dołożył do tego ogromną cegłę, nie tylko cegiełkę, bo tego wszystkiego mogłoby nie być, gdyby nie nasze działania, które wiązały się z przyciąganiem inwestorów, tworzeniem warunków do rozwoju dla inwestorów, aby to bezrobocie było jak najniższe – zaznaczył.

Jak dodał, po raz pierwszy w historii ostatnich 30 lat bezrobocie jest niższe niż wzrost gospodarczy. - O to nam właśnie chodzi, żeby było jak najniższe, a wzrost gospodarczy jak najwyższy, przy możliwie zrównoważonych finansach publicznych – wskazał.

- To połączenie tego nurtu społecznego i gospodarczego jest znakiem firmowym naszej polityki gospodarczej. (...) Mamy potrzeby społeczne i włączenie rzesz społecznych do gospodarki, to dzięki temu mamy największą w historii liczbę ludzi, którzy pracują – mówił premier. Medialny faworyt

Nagrodę wręczyła premierowi marszałek Sejmu Elżbieta Witek. "Człowieka Roku" w Krynicy wskazuje Rada Programowa Forum, licząca ok. 40 osób. Premiera,  jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu, jako tegorocznego faworyta, a nawet laureata, wskazywały nieoficjalnie media. 

W ubiegłym roku nagrodę otrzymał premier Litwy Saulius Skvernelis, a w poprzednich latach m.in.: premier Węgier Viktor Orban, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński. 

Mateusz Morawiecki wskazywany był jako faworyt już w ubiegłym roku, miał jednak wówczas poprosić, by nie brać jego kandydatury pod uwagę. W lutym 2019 r. premier otrzymał tytuł Człowieka Roku 2018 "Gazety Polskiej".

Wyróżniony bank PKO BP

Nagrody Forum Ekonomicznego przyznawane są również w kategoriach: Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Tytułem firmy roku wyróżniono bank PKO BP SA.

Nagrodę Gospodarczą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, będącą jednocześnie nagrodą specjalną krynickiego forum, otrzymała szefowa grupy Luxmed Anna Rulkiewicz.

Podczas środowej gali wręczono również m.in. nagrodę Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza, przyznawaną twórcom i promotorom kultury za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury naszego regionu. W tym roku jej laureatem został węgierski literaturoznawca i historyk kultury prof. Csaba György Kiss.

Galę wręczenia nagród uświetnia Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod batutą podpułkownika Leszka Mieczkowskiego.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak