X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Narodowe Czytanie 2019. Osiem nowel w 3 tys. miejsc w Polsce i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 19:20
Podczas finału Narodowego Czytania - w sobotę w Ogrodzie Saskim w Warszawie - prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w przyszłym roku lekturą będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego. 
Audio
  • W Ogrodzie Saskim zakończyło się Narodowe Czytanie (IAR)
  • Prezydent na zakończenie Narodowego Czytania (IAR)
  • Prezydent zdradza co będzie lekturą w przyszłym roku (IAR)
  • Pierwsza dama podsumowała akcję Narodowe Czytanie (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz aktorzy Rafał Zawierucha, Ewa Dałkowska, Jarosław Gajewski, Jakub Gąsowski oraz Małgorzata Ostrowska-Królikowska podczas podsumowania i zakończenia akcji Narodowe Czytanie - Nowele Polskie
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz aktorzy Rafał Zawierucha, Ewa Dałkowska, Jarosław Gajewski, Jakub Gąsowski oraz Małgorzata Ostrowska-Królikowska podczas podsumowania i zakończenia akcji "Narodowe Czytanie - Nowele Polskie"Foto: PAP/Tomasz Gzell
  • W Ogrodzie Saskim w Warszawie zakończyło się Narodowe Czytanie
  • Akcja odbyła się po raz ósmy
  • Nowele interpretowali znani polscy aktorzy między innymi: Ewa Dałkowska, Anna Dymna, Anna Dereszowska, Anna Czartoryska-Niemczycka, Edward Linde-Lubaszenko, Robert Gonera i Rafał Zawierucha
  • Za rok lekturą Narodowego Czytania będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego

mid-19907030.jpg
Andrzej Duda otworzył 8. Narodowe Czytanie nowel polskich

W tym roku w ponad 3 tys. miejsc w Polsce i 31 innych krajach czytano polskie nowele.

Na finał Narodowego Czytania w warszawskim Ogrodzie Saskim aktorzy Rafał Zawierucha, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Jakub Gąsowski, Jarosław Gajewski oraz Małgorzata Buczkowska przeczytali "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza. Po czytaniu Jan Młynarski z zespołem wykonał piosenkę "Pożar na Tamce", którą przed laty śpiewał Jarema Stępowski.

- Muszę powiedzieć, że trochę się obawiałem tych nowel. Tak sobie myślałem, jak to wyjdzie, dotychczas czytaliśmy tylko jeden utwór. (...) Muszę powiedzieć, że jestem zbudowany. (...) Jestem ogromnie wdzięczny, to wszystko odbyło się pięknie - powiedział podczas finału akcji prezydent Andrzej Duda.

rogoyski free 1200.jpg
Andrzej Rogoyski o Narodowym Czytaniu: chodzi o zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury

Lekturami w ramach tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie były:

"Dobra pani" – Eliza Orzeszkowa;
"Dym" – Maria Konopnicka
"Katarynka" – Bolesław Prus
"Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") – Bruno Schulz
"Orka" – Władysław Stanisław Reymont
"Rozdzióbią nas kruki, wrony…" – Stefan Żeromski
"Sachem" – Henryk Sienkiewicz
"Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") – Henryk Rzewuski

>>> NARODOWE CZYTANIE W POLSKIERADIO.PL - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY <<<

List Prezydenta RP
List.jpg
List Prezydenta RP

- Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Czytano nawet w Nowej Zelandii

Agata Kornhauser-Duda podsumowała tegoroczne Narodowe Czytanie ośmiu nowel polskich. - W Polsce czytano w ponad 3 tys. miejsc, natomiast padł w tym roku rekord, jeżeli chodzi o czytanie za granicą - Narodowe Czytanie odbyło się w prawie 200 miejscach w 31 krajach. Najczęściej - na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, ale zwiększyła się liczba miejsc w Stanach Zjednoczonych, w których odbywało się Narodowe Czytanie nowel polskich - powiedziała.

Jak mówiła Pierwsza Dama, najdalej oddalonym od Polski miejscem, gdzie odbywało się Narodowe Czytanie, była Nowa Zelandia, najbardziej wysuniętym na zachód - Rio de Janeiro. Czytano także w Japonii i Chinach. Polskie nowele czytano w przekładach na ukraiński, rosyjski, niderlandzki, angielski, niemiecki, ale także esperanto.

- Największe wrażenie zrobiła na nas pomysłowość organizatorów Narodowego Czytania. Jak wiemy, każda z osób czy instytucji biorących udział w Narodowym Czytaniu może to zrobić na swój własny, oryginalny sposób. I tak działo się i w tym roku. Wybieraliście państwo nie zawsze wszystkie osiem lektur Narodowego Czytania, niekiedy wybierano z nich tylko dwie lub trzy. Najczęściej wybierano "Katarynkę", a czytaniu towarzyszyli kataryniarze. Aż w 40 miejscach w Polsce podczas czytania można było usłyszeć piękne dźwięki katarynki. Ale również inne nowele cieszyły się popularnością. Jeżeli chodzi o "Dobrą panią" to bywała czytana w specjalnie zaaranżowanych buduarach, natomiast noweli "Sachem" towarzyszyły inscenizacje, ale także specjalnie na tę okazję zbudowane indiańskie wioski - mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent.pl

Spadek czytelnictwa w Polsce został zatrzymany

Czytano w bardzo różnych miejscach: w szkołach, ale też w 120 przedszkolach, bibliotekach, muzeach, teatrach. W tym roku wiele było zgłoszeń od strażaków. W czytanie, jak mówiła Pierwsza Dama, włączyły się także inne służby mundurowe - czytano m.in. na statkach. - Co ciekawe, czytano również podczas rajdów rowerowych, a także rajdu motorowego w Kleczewie. Czytano także na plażach i w Muzeum Kolejnictwa. Bardzo różne miejsca i bardzo różne sposoby czytania polskich nowel - podsumowała Agata Kornhauser-Duda.

- Zorganizowanie takiej akcji to zawsze wielki wysiłek. Ale warto go podjąć. Spadek czytelnictwa w Polsce został zatrzymany. Ludzie czytają. Zawsze do tego zachęcamy z żoną, zwłaszcza Agata czyta bardzo dużo książek. Przyznam się, że ja czytam trochę mniej, ja wolniej czytam. Ale jest mnóstwo ciekawych pozycji literackich, można czytać literaturę bardzo ambitną, tak jak dzisiaj na Narodowym Czytaniu, bo to jest klasyka, literatura ambitna. Ale można też czytać zwykłe książki sensacyjne, różnego rodzaju powieści. Chodzi o to, żeby rozwijać wyobraźnię, a przede wszystkim o to, żeby czytały dzieci - żyjemy w takich czasach, że ciągle tylko ekran monitora czy telefonu, a przecież dobrze byłoby czasem zamknąć oczy i wyobrazić sobie coś, co właśnie czytaliśmy, czego nie mogliśmy zobaczyć - powiedział Andrzej Duda.

Podczas sobotniego finału tegorocznej akcji Narodowe Czytanie minister kultury Piotr Gliński zaapelował do osób publicznych i celebrytów, aby propagowali czytelnictwo, "żeby próbowali stanąć razem i mówić cały czas o czytelnictwie. To jest dobra moda, snobizm w dobrym znaczeniu tego słowa. Snobujmy się na czytanie".

Minister podziękował wszystkim organizatorom Narodowego Czytania, przypomniał też, że od kilku lat w Polsce działa Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

- Rozpoczęty jeszcze przez naszych poprzedników, my go kontynuujemy, bo to bardzo dobry pomysł. Dzięki tym wszystkim działaniom - począwszy od Narodowego Czytania, poprzez działalność obywatelską instytucji kultury, bibliotek, dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa udało się nam kilka lat temu zatrzymać niepokojący trend spadku czytelnictwa. Niestety, świat współczesny jest okrutny wobec czytania i czytelnictwa. W Polsce udało się nam zatrzymać ten trend. Mniej więcej od kilku lat prawie 40 proc. Polaków czyta rocznie co najmniej jedną książkę - powiedział Gliński.


"To oczywiście za mało, ale pracujemy nad tym, żeby odwrócić te niedobre tendencje. Mniej więcej 10 proc. Polaków to osoby czytające często. Chcemy, aby ta rzeczywistość została zmieniona i dlatego takie akcje jak dzisiejsza są i będą organizowane" - dodał.

*********************************

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.


ksiażka 2 OK.jpg
Osiem nowel na 8. Narodowe Czytanie. TEKSTY DO POBRANIA

Powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Polskie Radio 24 / Prezydent.pl / kstar/paw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak