X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Andrzej Duda otworzył 8. Narodowe Czytanie nowel polskich

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:53
- Wybrane przez nas na tegoroczne Narodowe Czytanie osiem polskich nowel obrazuje 100 lat dziejów Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim 8. Narodowe Czytanie. Odbywa się ono w ponad 3 tys. miejsc w całej Polsce i na świecie.
Audio
  • E. Dałkowska podczas Narodowego Czytania nowel (IAR)
  • E. Linde-Lubaszenko podczas Narodowego Czytania nowel (IAR)
  • Publiczność na Narodowym Czytaniu w Warszawie (IAR)
  • Narodowe Czytanie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej z udziałem pary prezydenckiej (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda (2L) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (L) podczas inauguracji akcji Narodowe Czytanie - Nowele Polskie, 7 bm. w Ogrodzie Saskim w Warszawie
Prezydent RP Andrzej Duda (2L) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (L) podczas inauguracji akcji "Narodowe Czytanie - Nowele Polskie", 7 bm. w Ogrodzie Saskim w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

- To Narodowe Czytanie jest inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty - jak "Wesele". Tym razem czytamy nowele reprezentujące różne style, różny język - mówił prezydent. Duda zauważył, że wybrane osiem utworów obrazuje 100 lat dziejów Polski. 

kolarski wojciech 1200x660.jpg
Wojciech Kolarski: Narodowe Czytanie na trwałe wpisało się w pejzaż kulturalny i społeczny Polski

Zbiór nowel

"Sawa" Henryka Rzewuskiego to opowiadanie napisane w 1841 roku, jeszcze przed Powstaniem Styczniowym, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Schulza wydano w 1935 roku, w rozkwicie II RP. Andrzej Duda zauważył, że w wybranych opowiadaniach można prześledzić zmiany historyczne, tęsknotę za niepodległością, jej odzyskanie, a we wszystkich utworach przewija się głęboki patriotyzm oraz otwarcie na potrzeby drugiego człowieka, miłosierdzie. 

Agata Kornhauser-Duda zauważyła, że jest to pierwsze Narodowe Czytanie, podczas którego wśród autorów pojawiły się kobiety - Eliza Orzeszkowa i Maria Konopnicka. Przypomniała też, że w tym roku mija sto lat od opublikowania pierwszego cyklu komiksowego w niepodległej Polsce. Do tej rocznicy nawiązuje scenografia tegorocznego Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim. Są to plansze komiksowe stworzone przez Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego przedstawiające czytane nowele. 

Na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda - wybrała osiem lektur, które - jak zaznaczył prezydent - uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

prezydent.pl andrzej duda narodowe czytanie 1200.jpg
Narodowe Czytanie 2019. Wspólna lektura ośmiu polskich nowel

Propozycje internautów

Para Prezydencka, po konsultacji z literaturoznawcami, wybrała tytuły, które przewijały się w propozycjach lektury Narodowego Czytania nadsyłanych przez internautów. Są to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego. 

We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim wezmą udział znani aktorzy m.in. Ewa Dałkowska, Anna Dymna, Anna Dereszowska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, a także Edward Linde-Lubaszenko, Robert Gonera i Rafał Zawierucha. Lokalne odsłony Narodowego Czytania mogą być bardzo różnorodne - wszystko zależy od inwencji organizatorów. Narodowe Czytania organizowane jest zarówno przez grupy sąsiadów, organizacje społeczne, samorządy, szkoły, biblioteki, teatry.

W wielu miejscach czytanie ma charakter happeningu, w poprzednich edycjach często przygotowywano specjalną scenografię, stroje, oprawę lektury. Jak w poprzednich latach Narodowe Czytanie odbywać się będzie w pociągach, środkach komunikacji miejskiej, ale też w ośrodkach wojskowych, na poligonach, w więzieniach, szpitalach.  

litwa wilno free 1200.jpg
Narodowe Czytanie także w Wilnie. Polskie teksty przedstawią artyści, zaplanowano konkursy

Czytanie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie

Para Prezydencka zainaugurowała ósmą edycję akcji Narodowe Czytanie w sobotnie południe, w warszawskim Ogrodzie Saskim. Potem prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką udali się do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Wspólnie z władzami uczelni i studentami czytano nowelę Henryka Sienkiewicza "Sachem".

Po odczytaniu noweli przez Parę Prezydencką oraz m.in. rektora uczelni, profesora Pawła Kępkę, prezydent Andrzej Duda podziękował za zaproszenie do szkoły "formacji, która cieszy się największym społecznym zaufaniem, największym szacunkiem społecznym spośród wszystkich służb i jest bardzo dobrym miejscem, żeby zorganizować Narodowe Czytanie".

Prezydent powiedział, że "nowela +Sachem+, czytana właśnie tutaj ma podwójny wymiar. Przecież jest to nowela opowiadająca o straszliwej pacyfikacji, której dokonali niemieccy osadnicy, przybysze do Stanów Zjednoczonych, na ludziach, którzy miejscową ziemię użytkowali, którzy prowadzili normalne życie" - mówił prezydent.

"Także i ten budynek widział kiedyś pacyfikację, w innych warunkach, innych okolicznościach, ale też widział cierpienie, trwogę, niebezpieczeństwo. To państwa koledzy o półtora pokolenia starsi tutaj kiedyś sprzeciwili się strajkując przeciwko temu, aby nie musieli wyjść przeciwko swoim rodakom i z nimi walczyć. Nie chcieli, żeby w czasach komunizmu ich szkoła była objęta ustawą o szkolnictwie wojskowym, chcieli, aby była objęta ustawą o szkolnictwie wyższym. W przypadku gdyby była objęta ustawą o szkolnictwie wojskowym, jak wszyscy studenci szkół wojskowych, tak i uczniowie tej szkoły mogliby zostać zmuszeni, by wyjść na ulice przeciwko ludziom. Wychodzili z założenia, że są strażakami, ludźmi, którzy niosą pomoc innym, a nie występują przeciwko innym" - stwierdził prezydent i dodał "dlatego to jest szczególne miejsce, żeby czytać +Sachema+ i mówić o wartościach, a o wartościach właśnie jest ta nowela".


NARODOWE CZYTANIE 2019 OKOKOK.jpg
"Weekend Kulturalny". Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Specjalne wydanie ośmiu nowel dla niewidomych

W tym roku zostało przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP specjalne wydanie ośmiu nowel z Narodowego Czytania w alfabecie Braille’a. Zostało one rozesłane do siedemnastu ośrodków dla osób niewidomych i słabowidzących w całej Polsce, aby ich podopieczni mogli wziąć udział w akcji. Te książki będą też trwałym śladem po tegorocznym Narodowym Czytaniu w bibliotekach tych instytucji.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku - "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Dramat był czytany na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

dcz / kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cała Polska czyta "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Rozpoczęło się Narodowe Czytanie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2018 12:50
- Powieść, z której wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei - tak prezydent Duda mówił o "Przedwiośniu" Żeromskiego inaugurując w Warszawie, Narodowe Czytanie tej właśnie powieści. W tym roku akcja ma rekordowy zasięg - jest prowadzona w 2930 miejscach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2019. Wspólna lektura ośmiu polskich nowel

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 11:02
Podczas tegorocznego Narodowego Czytania lekturą będą polskie nowele. Para prezydencka zainauguruje akcję w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Weekend Kulturalny". Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 23:50
Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. O akcji opowiadał w PR24 Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń