X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Ziobro zostaje na stanowisku. "Dajemy Polakom to, co obiecaliśmy"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 20:48
Sejm odrzucił wniosek opozycji o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. - Razem z całym rządem Zjednoczonej Prawicy dajemy Polakom to, co obiecaliśmy im w wyborach, dajemy realną dobrą zmianę - mówił w debacie przed głosowaniem Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro na sejmowej mównicy
Zbigniew Ziobro na sejmowej mównicyFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro
  • Głosowało 421 posłów, "za" było 174, "przeciw" - 240, wstrzymało się - 7 posłów
  • W debacie przed głosowaniem Zbigniew Ziobro przekonywał, że "dobrą zmianę można mierzyć dodatkowymi 43 mld zł, które w ostatnim roku zasiliły budżet państwa z tytułu podatku VAT"
  • "Dajemy Polakom to, co obiecaliśmy" - mówił Zbigniew Ziobro
ziobro sejm pap 1200.jpg
Sejmowa komisja negatywnie o wotum nieufności wobec Z. Ziobro

Z wnioskiem o odwołanie ministra sprawiedliwości wystąpili posłowie opozycji. Argumentowali to tym, że Zbigniew Ziobro "upolitycznił sądownictwo" i "wydłużył postępowanie sądowe". Głównym argumentem była jednak "grupa kasta", która miała szkalować sędziów niechętnych reformie sądownictwa. Wcześniej wniosek o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobro negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro: dajemy Polakom to, co obiecaliśmy

Minister sprawiedliwości podkreślił podczas sejmowej debaty, że wniosek ten został złożony "dokładnie wtedy, kiedy polscy prokuratorzy wydawali postanowienie o zabezpieczeniu największej w historii kwoty 1 mld 400 mln zł". - Odbieraliśmy to kartelom narkotykowym, mafii oraz tym, którzy piorą brudne pieniądze. Było to możliwe dzięki dobrej zmianie - wskazał Zbigniewa Ziobro.

- Razem z całym rządem Zjednoczonej Prawicy dajemy Polakom to, co obiecaliśmy im w wyborach, dajemy dobrą zmianę i ta zmiana jest realną zmianą. Można ją też mierzyć inaczej, dodatkowymi 43 mld zł, które w ostatnim roku zasiliły budżet państwa z tytułu podatku VAT. Odzyskaliśmy miliardy, ponieważ wypowiedzieliśmy wojnę mafiom VAT-owskim - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Raport komisji ds. VAT w Sejmie. Marcin Horała rekomenduje Trybunał Stanu

Więcej postępowań karnych

Minister zaznaczył też, że po reformie prokuratury jest więcej postępowań karnych. - Teraz, kiedy zreformowaliśmy prokuraturę, jest trzy razy więcej postępowań karnych, jest trzy razy więcej podejrzanych i oskarżonych, jest trzy razy więcej tymczasowo aresztowanych w sprawach VAT-owskich. To pokazuje dobrą zmianę - wskazał Zbigniew Ziobro.

PAP Zbigniew Ziobro 1200.jpg
Sprawa Ł. Piebiaka. Z. Ziobro: nie będę tolerował takich zachowań

Zdaniem Zbigniewa Ziobro, "dobrą zmianę można też mierzyć setkami tysięcy dzieci, które po raz pierwszy w życiu dostały alimenty od swoich rodziców, którzy różnie wywiązywali się ze swoich obowiązków".

Premier: minister Ziobro zareagował natychmiast

Premier Mateusz Morawiecki podkreślał w sejmowej debacie, że "reakcja na sprawę byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka była szybka i natychmiastowa".

- Była to sprawa, którą z całą pewnością można nazwać kłótnią w rodzinie sędziów. Jedni sędziowie rzeczywiście bronią i bronili starego porządku, aby było tak jak było - mówił premier. "Ale pojawili się sędziowie" - dodał - "którzy chcą naprawiać rzeczywistość" i nie godzą się "na tak niską jakość wymiaru sprawiedliwości, jaka miała miejsce w III RP".

Michał Wójcik: Zbigniew Ziobro najlepszym ministrem po wojnie

Ministra Sprawiedliwości bronił także Michał Wójcik, wiceszef tego resortu. Wymienił, że Ziobro doprowadził do wprowadzenia "konfiskaty rozszerzonej, rejestru pedofilów, kary za znęcanie się nad zwierzętami, walkę z lichwą, walkę z alimenciarzami, pracy dla więźniów" - wyliczał Michał Wójcik.

pieniądze oszust oszustwo kajdanki lupa 1200.jpg
Konfiskata rozszerzona: prezydent podpisał ustawę

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Sebastian Kaleta: ustawa antylichwiarska jest kluczowa dla Ministerstwa Sprawiedliwości

- Minister Ziobro jest najlepszym ministrem sprawiedliwości po wojnie, nie licząc prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział Michał Wójcik.

Wcześniej sprawozdawca parlamentarnej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Kazimierz Smoliński krytykował wnioskodawców. Tłumaczył, że wykroczyli oni poza składany wniosek, a skupili się na czterech latach działania Ministerstwa Sprawiedliwości i ministra Zbigniewa Ziobry.

Opozycja: rycerze hejtu i esbeckie metody 

W czasie debaty nad wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobro, szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz mówił z sejmowej mównicy o "rycerzach hejtu". - Ministerstwo sprawiedliwości miało być manufakturą dobrej legislacji, a stało się po prostu "fabryką hejtu". Mieliście być książętami sprawiedliwości, a jesteście rycerzami hejtu - ocenił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Posłanka PO Kamila Gasiuk-Pihowicz przekonywała, że głosowanie w sprawie Zbigniewa Ziobro "to jest głosowanie za albo przeciw metodom, które były stosowane w pana kierownictwie. To jest głosowanie za albo przeciw metodom szkalowania, nękania ludzi ta, jak to było w pana ministerstwie. To głosowanie za albo przeciw nękaniu, atakowaniu rodzin, bliskich, dzieci przy użyciu najpodlejszych metod. To jest głosowanie za albo przeciw esbeckim metodom".

Poseł Kukiz'15, Maciej Masłowski przekonywał, że wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobro jest zasadne. - Jeżeli pan minister wiedział o tym wszystkim. O tym, co się dzieje, co wyprawiają jego zastępcy, że materiały są od pięciu miesięcy w rękach prokuratury i nic nie zrobił, to proszę państwa bardzo źle. (...) Ale jeżeli nie wiedział, to jeszcze gorzej i tym bardziej nie zasługuje na to stanowisko i tym bardziej powinien się sam podać do dymisji - mówił poseł.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm przerwie obrady do nowej kadencji. Ekspert: zgodne z prawem, nie ze zwyczajem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 23:18
Prezydium Sejmu zdecydowało, że najbliższe posiedzenie Sejmu zostanie przerwane w środę i wznowione po wyborach – powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS. Zapewnił, że po wyborach nie będą do porządku włączane nowe punkty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Witek o przerwaniu posiedzenia Sejmu: wszystko jest zgodne z prawem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 10:21
- Nie będzie żadnych zmian w harmonogramie prac Sejmu na 15 i 16 października, nie będą wprowadzone żadne nowe propozycje, nie będziemy niczego nagle wprowadzać, trzymamy się harmonogramu - zadeklarowała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Augustyn (PO): zaskoczyła nas decyzja o przerwaniu obrad Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 17:00
- Jestem cztery kadencje w parlamencie, ale nie pamiętam, żebyśmy kiedykolwiek po wyborach spotykali się w starym składzie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Urszula Augustyn, posłanka Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń