more_horiz
Wiadomości

PiS opublikował program wyborczy. Nosi tytuł "Polski model państwa dobrobytu"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 12:23
Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w sobotę na swojej stronie internetowej program wyborczy pod tytułem "Polski model państwa dobrobytu". Ponad 200-stronnicowy dokument podzielony jest na rozdziały poświęcone m.in. polityce społecznej i ochronie zdrowia, edukacji, ochronie środowiska i polityce zagranicznej.
Program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości Polski model państwa dobrobytu
Program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości "Polski model państwa dobrobytu"Foto: Twitter/Prawo i Sprawiedliwość

Na pierwszych stronach programu przypomniano sztandarowe programy PiS, w tym podniesienie płacy minimalnej, modernizację armii, "bez PiT dla młodych", obniżkę CiT czy 13. emeryturę.

mid-19914087.jpg
Dobrobyt i rodzina. Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Łodzi

- Będziemy kontynuować politykę poszerzania podmiotowości Polski w relacjach regionalnych, europejskich i światowych. Potrzebujemy też rozbudowanych i zmodernizowanych sił zbrojnych - napisano w opublikowanym w sobotę programie wyborczym PiS.

Program PiS już dostępny na stronie internetowej

Pierwszy rozdział poświęcony jest wartościom i zasadom partii, drugi rozdział zatytułowano: "Diagnoza. Od postkomunizmu do polskiego modelu nowoczesnego państwa dobrobytu".

Główny i największy rozdział to "Państwo", który jest podzielony na podrozdziały takie m.in. jak: polityka społeczna i ochrona zdrowia, rozwój - zrównoważony i autonomiczny z aktywną rolą państwa, przyszłość edukacji i sportu, troska o wieś i rolnictwo, ochrona środowiska, polityka zagraniczna i obronna. Czwarty rozdział to "Wyzwania", czyli wolność, solidarność i godność, tożsamość.

Polityka zagranicza w programie PiS

W rozdziale Polityka zagraniczna i obrona podkreślono, że najważniejszym wyzwaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa państwu i jego mieszkańcom oraz stworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju. Jak napisano najważniejszym zamierzeniem PiS jest kontynuacja na arenie międzynarodowej działań podejmowanych przez rządy Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

"Chcemy nadal realizować trzy cele: 1. zapewnienie wysokiego statusu Polski w środowisku międzynarodowym - regionalnym, kontynentalnymi globalnym; 2. zapewnienie Polsce podmiotowości w polityce zagranicznej i obronnej na wszystkich płaszczyznach i wymiarach; 3. budowa zdolności Polski do obrony i współdziałania sojuszniczego".

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Beata Szydło: zaufaliśmy Polakom, tak jak oni zaufali nam. Rodziny są naszym największym kapitałem

PiS chce osiągnąć te cele po pierwsze poprzez prowadzenie "polityki podmiotowej, czyli odrzucenie klientelizmu". "Będziemy kontynuować politykę poszerzania podmiotowości Polski w relacjach regionalnych, europejskich i światowych. Uważamy, że sukcesy w polityce społecznej i gospodarczej gwarantują Polsce pozycję międzynarodową" - napisano w programie.

mid-19914068.jpg
Jarosław Kaczyński: skałą, na której należy w Polsce budować, jest rodzina

PiS: Polska jest ofiarą II wojny światowej. Nadal nie zadośćuczynionio krzywd

Partia rządząca zapowiada, że po ewentualnej wygranej w wyborach nie zmieni się polska polityka historyczna. "Naszym obowiązkiem będzie zwalczanie wszelkich przejawów antypolonizmu oraz fałszowania naszej historii, zwłaszcza w odniesieniu do II wojny światowej. Konsekwentnie będziemy przypominać światu, że Polska była ofiarą agresji niemieckiej i sowieckiej. Krzywdy wojenne powstałe w II wojnie światowej nie zostały dotychczas zadośćuczynione. Polska też nie ma żadnych zobowiązań materialnych wobec osób wymordowanych w czasie tej wojny" - podkreślono.

PiS zapowiada, że będzie rozbudowywał partnerstwo strategiczne między Polską a Stanami Zjednoczonymi i wykonywał dwie prezydenckie deklaracje polsko-amerykańskie, czyli "Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne" z 2018 roku oraz "Deklarację o Współpracy Obronnej" z 2019 roku, wzmacniające obecność wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz nadające tej obecności charakter stały.

Wzmacnianie pozycji Polski w UE

PiS stawia przed sobą jako cel także wzmacnianie pozycji Polski w Unii Europejskiej. "Chcemy w najbliższych latach przeciwdziałać kryzysowi Unii Europejskiej, której najostrzejszym przejawem był kryzys imigracyjny, kryzys strefy euro oraz nierównoprawne traktowanie nowych członków Wspólnoty" - głosi program partii.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Piotr Gliński: nasze propozycje są nakierowane na dobrobyt polskich rodzin

"Prawo i Sprawiedliwość będzie konsekwentnie na forum Unii Europejskiej przeciwdziałało rozwiązaniom dla Polski i Polaków niekorzystnym, między innymi w polityce migracyjnej, rolnej, energetycznej, surowcowej, społecznej. Odrzucamy też wszelkie projekty federacyjne oraz dezintegracyjne [...]. Opowiadamy się nadal za rozszerzeniem Unii o państwa Bałkanów Zachodnich oraz zarysowaniem realnych perspektyw dla państw Europy Wschodniej (Gruzja, Ukraina, Mołdawia). Rząd Polski będzie dążył do dalszego wzmacniania siły Grupy Wyszehradzkiej w UE" - czytamy w programie PiS.

PiS napisał też, że Polska będzie "strażnikiem zasad i orędownikiem zmian w UE". "Przepisy traktatowe Unii Europejskiej nie mogą być podstawą dla niszczenia polskiej tożsamości narodowej, tradycji, kultury, modelu życia i obyczajów" - napisano w programie.

Obronność Polski

W rozdziale dot. obronności oceniono, że w warunkach destabilizacji ładu międzynarodowego Polska potrzebuje rozbudowanych i zmodernizowanych Sił Zbrojnych. "Chcemy zapewnić zdolności obronne na całym terytorium naszego państwa, w tym w Polsce wschodniej. Jest to zmiana o znaczeniu strategicznym, dlatego też formujemy nową 18. Dywizję Zmechanizowaną w Siedlcach i będziemy tworzyć nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej" - napisano w programie.

Zapewniono też, że nadal będzie modernizowana polska armia. "Systematycznie będziemy realizować program wyposażania wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych w nowoczesne środki prowadzenia działań militarnych [...]. Będziemy w następnych latach umacniać flankę wschodnią NATO poprzez rozbudowę na terytorium naszego państwa krytycznej infrastruktury obronnej Sojuszu" - obiecuje PiS.

"Planujemy utworzenie nowego rodzaju Sił Zbrojnych odpowiedzialnego wyłącznie za cyberbezpieczeństwo oraz Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni będą odpowiadały na cyberataki, zapewniając cyberbezpieczeństwo narodowych sieci i systemów teleinformatycznych" - głosi program partii.

mid-19914055.jpg
Premier: podnoszenie płacy minimalnej to zjawisko realne i korzystne dla pracowników

Relacje Polska-Rosja

PiS zaznaczył, że chce poprawy stosunków Polski z Rosją, ale oczekuje, że Rosja wykona rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie zwrotu Polsce wraku rządowego samolotu TU-154.

W programie oceniono, że w latach 2007–2015, czyli w okresie rządów PO-PSL, kurczyły się możliwości oddziaływania Polski na procesy międzynarodowe w sąsiedztwie, regionie, Europie i na świecie w warunkach rozwoju imperializmu rosyjskiego i kryzysu Unii Europejskiej.

"W latach 2015–2019 rząd powołany przez Prawo i Sprawiedliwość zmienił wektory myślenia politycznego o roli Polski w środowisku międzynarodowym. Centrum naszej działalności są racja stanu, polskie interesy narodowe i podmiotowość Polski" - napisano w programie.

jmo

Zobacz także

Zobacz także