Od rana ścieki nie wpływają już do Wisły. Zapasowy rurociąg pracuje z pełną mocą

2019-09-14, 15:46

Od rana ścieki nie wpływają już do Wisły. Zapasowy rurociąg pracuje z pełną mocą
Ścieki, dotąd wpływające do Wisły, w całości są już pompowane do "Czajki". Foto: PAP/Tomasz Gzell

Od rana ścieki w Warszawie nie wpływają do Wisły. Zastępczy rurociąg na moście pontonowym pracuje z pełną zaplanowaną mocą. Nieczystości są nim przesyłane do oczyszczalni Czajka.

Posłuchaj

Rezerwowy rurociąg na Wiśle pracuje już z pełną mocą (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na część mocy system działał od poniedziałku. Testowano most pontonowy pod obciążeniem i działanie rurociągu. Jak mówi Krzysztof Woś, wiceprezes Wód Polskich, ten czas pokazał, że w instalacji trzeba było wprowadzić zmiany.

Powiązany Artykuł

radawa 1200.jpg
Pytania ws. "Czajki" bez odpowiedzi. Radni KO zablokowali dyskusję

Po zmianach zapasowy rurociąg na Wiśle pracuje z pełną mocą

Zmodyfikowany musiał zostać system pomp, w szczególności system "ssawno-tłoczący", ponieważ ścieki były bardzo zanieczyszczone. Sprowadzono pompy z Holandii, Niemiec i Francji. Pracujący teraz system pomp daje możliwość przepompowywania 3,5 metra sześciennego płynów na sekundę.

W związku z zanieczyszczeniami ścieków pompy muszą być często czyszczone, ale w tym czasie będą pracowały zapasowe. Krzysztof Woś powiedział, że wszystko jest tak zaplanowane, żeby instalacja bez przerwy pracowała przez dwa miesiące. Są przygotowane pompy rezerwowe, z Holandii jedzie jeszcze jedna zatapialna pompa o wysokiej wydajności.

GIOŚ: do Wisły trafiło 3,5 mln metrów sześc. ścieków

Nieczystości do Wisły były zrzucane od 28 sierpnia - wtedy doszło do awarii kolektora przesyłającego ścieki do oczyszczalni. W tym czasie - jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - do rzeki zrzucono około 3,5 miliona metrów sześciennych nieczystości.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Szef KPRM: ścieki w stu procentach trafiają do "Czajki". Instalacja uzyskała zakładaną wydajność

Decyzję o budowie zastępczego rurociągu na moście pontonowym podjął rząd. Prace nad pełnym uruchomieniem instalacji trwały nieco ponad dwa tygodnie. Inwestycja będzie sfinansowana z rezerwy budżetowej.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej