Loty VIP-ów. Senackie komisje za przyjęciem ustawy bez poprawek

Senackie komisje obrony narodowej oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej rekomendują przyjęcie bez poprawek ustawy o lotach VIP-ów. Reguluje ona, jakie loty mają status HEAD oraz rozstrzyga, kto może znaleźć się na pokładzie takiego samolotu.

2019-09-24, 20:20

Loty VIP-ów. Senackie komisje za przyjęciem ustawy bez poprawek
Samolot boeing 737-800 NG. Foto: Twitter/Dowództwo Generalne

Zgodnie z ustawą, lotem o statusie HEAD będzie każdy lot prezydenta. Ustawa doprecyzowuje, że podczas oficjalnej podróży prezydentowi będą mogli towarzyszyć członkowie rodziny oraz inne zaproszone przez niego osoby.

Powiązany Artykuł

samolot 1200 pap.jpg
Loty VIP-ów. Politycy PiS i PO komentują nowe propozycje rządu

Zdaniem senatora Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Grabowskiego taki status lotów prezydenta jest konieczny, co pokazała chociażby katastrofa smoleńska, gdzie nieprecyzyjna instrukcja HEAD została wykorzystana przez Federację Rosyjską, która uznała ten lot - za zgodą ówczesnego rządu na czele z Donaldem Tuskiem - za lot cywilny. Grabowski zwrócił uwagę na to, że zrodziło to określone konsekwencje w prawie międzynarodowym. Senator PiS podkreślił też, że prezydent nie ma urlopu, jest głową państwa i zwierzchnikiem sił zbrojnych 24 godziny na dobę, dlatego konieczne jest uznanie każdego jego lotu za lot o statusie HEAD.

Senator PO przeciwny ustawie

Zdaniem senatora Platformy Obywatelskiej Piotra Zientarskiego ustawa, która reguluje loty najważniejszych osób w państwie nie jest potrzebna. W jego ocenie proponowane przepisy mają wydźwięk "czysto propagandowy". Senator Zientarski jest zdania, że kwestię lotów najważniejszych osób w państwie można było uregulować na poziomie dotychczasowych przepisów.

>>>[CZYTAJ TEŻ] Loty VIP-ów na nowych zasadach. Michał Dworczyk przedstawił założenia projektu ustawy

REKLAMA

Za najważniejsze osoby w państwie oprócz prezydenta, ustawa uznaje również marszałków Sejmu i Senatu oraz premiera. Jednak przypadku ich lotów, status HEAD będzie przysługiwał jedynie w sytuacji lotów realizowanych w związku z pełnioną funkcją. Na pokład takiego samolotu będą mogły wejść także osoby ściśle związane z wykonywaną misją oficjalną. Członkowie rodzin będą mogli uczestniczyć w locie o statusie HEAD tylko wtedy, gdy będą uwzględnione w oficjalnym programie wizyty i będą wykonywać w jej ramach indywidualne zadania. Ustawa przewiduje również utworzenie Centralnego Rejestru Lotów o statusie HEAD, który będzie dostępny publicznie.

Jutro (25.09) ustawą zajmie się Senat na posiedzeniu plenarnym.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej