X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Szef MEN: działalność w samorządzie szkolnym to ważne doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 16:38
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podkreślił w Białymstoku rolę działających w szkołach samorządów uczniowskich. Mówił też, że osoby działające w samorządach szkolnych są późnej aktywne także w życiu dorosłym.
Minister Dariusz Piontkowski z przedstawicielami samorządów szkolnych
Minister Dariusz Piontkowski z przedstawicielami samorządów szkolnychFoto: PAP/Artur Reszko

Minister wziął udział w pierwszej Wojewódzkiej Konferencji Samorządów Uczniowskich, zorganizowanej w Białymstoku przez działającą przy ministrze Radę Dzieci i Młodzieży RP. Uczestniczyli w niej uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczyciele z regionu.

Dariusz Piontkowski-PAP-1200.jpg
Dariusz Piontkowski: trzeba zmienić sposób myślenia o edukacji. To inwestycja nie koszt

D. Piontkowski: ważna rola samorządów szkolnych

Dariusz Piontkowski podkreślał, że należy docenić samorządy uczniowskie. - One dotąd często były gdzieś tam na marginesie, nie było wielu chętnych, którzy chcieli się tym zajmować. Ta tendencja na szczęście w ostatnich kilku latach zaczęła się zmieniać - mówił szef MEN. Dodał, że zainteresowanie działaniem w samorządach wskazano też w przygotowanym przez Radę Dzieci i Młodzieży "Raporcie o samorządach uczniowskich".

- Wiem, że nie jest to łatwe działanie, że trzeba poświęcić własny czas, poza lekcjami, przyjść ponownie do szkoły, wymyślić coś, później próbować przekonać do tego opiekunów i dyrekcję szkoły, zachęcić rówieśników do tego, aby w tym uczestniczyli. Nie zawsze się pewnie udaje, ale z waszego punktu widzenia to pewnie bardzo ważne doświadczenie, które potem przyda się także w dorosłym życiu - mówił minister, zwracając się do zebranych uczniów. Podkreślił, że wiele osób, które są aktywne w samorządach szkolnych, późnej są aktywne także w życiu dorosłym, nie tylko w życiu publicznym, w polityce, ale też np. prowadząc działalność gospodarczą.

Nabywanie kompetencji społecznych

- Spotkanie samorządów uczniowskich w Białymstoku było pilotażem i pokazało, że uczniowie bardzo aktywnie biorą w nim udział - powiedział Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży RP Piotr Wasilewski. Dodał, że ideą spotkań jest to, aby samorządy uczniowskie powiedziały, czego potrzebują, jakie mają problemy i co może zrobić ministerstwo i Rada Dzieci i Młodzieży by usprawnić ich działalność.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szef MEN: szkoła powinna być konserwatywna, musi przekazywać uczniom wiedzę

Piotr Wasilewski mówił, że warto wspierać samorządy uczniowskie, bo coraz częściej pracodawcy zwracają uwagę na kompetencje społeczne, a takie uczniowie nabywają właśnie w samorządach. Dodał, że warto też doceniać osoby działające w samorządach, np. przez przyznawanie im stypendiów.

- Dzisiaj młodzi ludzie potrzebują zauważenia i docenienia - powiedział przewodniczący Rady Dzieci i młodzieży RP i dodał, że warto też zachęcać ludzi, by byli aktywni.

dzieci-szkola-klasa-edukacja-free-shut-1200.jpg
Dyskusja o seksedukacji. Apel kandydatki PiS o prawa rodziców

Społeczna działalność samorządu szkolnego

Podobnego zdania jest Mateusz Feszler, który działa w samorządzie VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Mówił, że w samorządzie aktywnie działa kilka osób, a powinno być ich więcej, bo - jak wyjaśnił - pracy jest dużo. Podkreślił, że samorząd w jego szkole organizuje m.in. dni otwarte, walentynki, dni sportowe, stara się też angażować w działalność społeczną.

Nauczycielka z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku Grażyna Matczyńska, opiekunka samorządu uczniowskiego w tej szkole, jest zadowolona z aktywności i zaangażowania uczniów w samorząd. Mówiła, że jest on potrzebny, bo bez niego nie byłoby wielu akcji w szkole. Dodała, że samorząd współpracuje ze szkolnym wolontariatem, a dzięki temu może działać szerzej, organizować akcje charytatywne, pomagać potrzebującym osobom czy zwierzętom. Według niej akcje te angażują bardzo wiele osób i zachęcają do działania kolejnych uczniów.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Dariusz Piontkowski: ze spokojem możemy obserwować zmiany w polskim szkolnictwie

Piotr Wasilewski poinformował, że po analizie konferencji w Białymstoku będą podejmowane decyzje, czy takie spotkania odbędą się także w innych miastach.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Możliwa umowa ws. edukacji? Szef MEN zaprosił białoruskiego odpowiednika do Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 13:54
Minister edukacji narodowej rozmawiał z ministrem oświaty Białorusi na temat nauczania języka polskiego w tamtejszych szkołach. Po rozmowach w Mińsku Dariusz Piontkowski powiedział Polskiemu Radiu, że spotkanie z Iharem Karpienką pokazało otwartość strony białoruskiej na tę kwestię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapytaj o gry". Ministerstwo chce pomóc rodzicom w ocenie gier komputerowych

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 13:21
MEN zachęca rodziców i opiekunów do skorzystania z nowej aplikacji mobilnej informującej o klasyfikacji gier wideo. Zawiera ona informacje o kategoriach wiekowych i narzędziach kontroli rodzicielskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEN: 6 proc. podwyżki dla nauczycieli w drugiej połowie 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 14:36
Szef MEN Dariusz Piontkowski zapewnił, że zapowiadane na przyszły rok podniesienie płac nauczycieli o 6 proc. będzie sfinansowane z przesunięć wewnątrzbudżetowych. Poinformował, że wrześniowa podwyżka o 9,6 proc. jest wprowadzona na stałe i będzie przechodziła na kolejne lata.
rozwiń zwiń