X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Animal Rescue: pół stada kóz przypłaciło życiem zabawę miasta w ekologię

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 20:00
Miasto stołeczne Warszawa nie czuło się w moralnym obowiązku pomóc stadu kóz, z którego połowa, czyli ok. 30 sztuk, przypłaciła zabawę miasta w ekologię swoim życiem - brzmi oświadczenie organizacji Animal Rescue w związku z padnięciem kóz na wyspie na Wiśle.
Stado kóz na wyspie przy warszawskim moście Gdańskim
Stado kóz na wyspie przy warszawskim moście GdańskimFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Na wiślanej wyspie w niedzielę znaleziono 12 martwych kóz, które przebywały tam w ramach ekologicznego projektu warszawskiego ratusza
  • Według organizacji Animal Rescue łącznie ze stada, które liczyło 60 kóz, żywych pozostało 30
  • Przedstawiciele organizacji poinformowali, że u 18 żywych jeszcze zwierząt stwierdzono stan zagrożenia zdrowia
  • Animal Rescue wydało oświadczenie, w którym krytykuje działania warszawskiego ratusza ws. kóz

Fundacja poinformowała na Facebooku, że około godz. 3 w nocy udało się zebrać wszystkie zwierzęta z wyspy i przetransportować je w bezpieczne miejsce. Ewakuację zwierząt utrudniały silny wiatr i opady deszczu.

koza 1200.jpg
Martwe kozy w Warszawie. Fiasko ekologicznego projektu Zarządu Zieleni

Według Animal Rescue, miasto stołeczne Warszawa nie umiało wskazać odpowiedniego miejsca, do którego można by przewieźć zwierzęta. Kozy ostatecznie trafiły do gospodarstwa użyczonego fundacji przez jedną z wolontariuszek. "Miasto nie czuło się w moralnym obowiązku pomóc zwierzętom, których połowa, czyli ok. 30 sztuk przypłaciło zabawę miasta w ekologię swoim życiem" - podkreśliła fundacja.

Zarzuty dla właściciela kóz

Zdaniem fundacji, scenariusze stołecznych władz polegały albo na pozostawieniu kóz na wyspie, albo na oddaniu ich właścicielowi, który w ocenie Animal Rescue znęcał się nad nimi ze szczególnym okrucieństwem. Żadne z tych rozwiązań nie było dla fundacji do zaakceptowania. Przeciwko właścicielowi kóz, który jest obcokrajowcem, prowadzone jest postępowanie. Mężczyźnie przedstawiono zarzuty znęcania się nad zwierzętami. Nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

Dla fundacji problemem okazało się również niezwrócenie przez władze miasta uwagi na to, że w ich projekcie biorą udział zwierzęta, które są niezakolczykowane i nie posiadają numeru stada. Kozy w związku z tym pozbawione były ochrony i nadzoru Powiatowego Lekarza Weterynarii.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Martwe kozy nad Wisłą. Są zarzuty znęcania się nad zwierzętami

"Ten błąd ratusza sprawił, że żadne współpracujące z nami gospodarstwo nie mogło ich przyjąć, nie ryzykując utraty swojego numeru stada" - wyjaśniła fundacja. Zwierzęta musiały trafić w odizolowane miejsce na okres kwarantanny, a nie mogły wrócić do właściciela ze względu na brak odpowiednich do tego warunków.

Prośba do prezydenta stolicy

W otrzymanym przez Animal Rescue gospodarstwie brakuje m.in. słomy i siana. Fundacja zapowiedziała zbiórkę pieniędzy na pomoc kozom oraz adaptację i utrzymanie gospodarstwa. Informacje na ten temat powinny zostać opublikowane na profilu fundacji na Facebooku.

trzaskowski 1200 pap.jpg
Martwe kozy nad Wisłą. Tak skończył się proekologiczny projekt ratusza

Animal Rescue zwróciła się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, aby przy następnym ekoprojekcie miasto postawiło na "bezdomnych z kosami, a nie kozami". "Obędzie się bez cierpienia zwierząt z pozytywnym efektem dla społeczeństwa i ekologii" - dodała fundacja.

Jak zaznaczono w oświadczeniu, szacunek należy się również osobom bezdomnym. "50 zł miesięcznie i parówki jako wynagrodzenie za pracę w tak ciężkich warunkach w projekcie Unijnym Miasta Warszawy to sytuacja kompromitująca wszystkich warszawiaków" - wskazano.

12 martwych kóz

Na wiślanej wyspie znaleziono w niedzielę 12 martwych kóz. Zwierzęta przebywały na wyspie w ramach ekologicznego projektu warszawskiego ratusza. Według Animal Rescue łącznie ze stada liczącego 60 kóz, 30 pozostało żywych. Kozy zostały przez ratusz wynajęte od hodowcy z Dagestanu. Zwierzęta miały wyjadać rosnącą na wyspie trawę, by ułatwić gniazdowanie nadwiślańskim ptakom. Jak informowała Animal Rescue, kóz pilnował "na czarno" bezdomny, który powiedział, że pozostałe padłe zwierzęta albo zakopał, albo wyrzucił do Wisły.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

S. Kaleta: zarząd MPWiK powinien zostać natychmiast zdymisjonowany

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 12:01
- Rafał Trzaskowski po raz kolejny pokazuje, że w ważnych sprawach dotyczących miasta nie potrafi stanąć na wysokości zadania. Mimo, że radni Warszawy wielokrotnie pytali o sytuację w MPWiK nie ma odpowiedzi na ich interpelacje, nie ma dyskusji na Radzie Miasta – mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, radny Warszawy. W Dyskusji wzięli udział także Janusz Szewczak (PiS), Czesław Mroczek (PO) oraz Marek Sawicki (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odpady z "Czajki" trafiają pod Warszawę? Niepokojące doniesienia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 16:55
Na teren Rembertowa oraz podwarszawskiej Zielonki codziennie wywożone są osady z oczyszczalni "Czajka". Ciężarówki przewożą odpady na teren byłego poligonu. Składowisko należy do firmy Dar-Trans - informuje portal wPolityce.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawski ratusz nie ma pieniędzy na 500+? "To sianie zamętu"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 10:35
Według Rafała Trzaskowskiego brakuje pieniędzy na wypłaty 500+ w stolicy. Prezydent Warszawy zaapelował o zwiększenie środków rządowych na ten cel. Jednak, jak twierdzi strona rządowa, pieniądze zostały wypłacone, tylko ratusz nie dostarcza ich rodzinom. – To intencjonalne tworzenie zamętu przez Trzaskowskiego – komentuje Konstanty Radziwiłł, senator PiS.
rozwiń zwiń