X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Wojewoda zleca kontrolę w stołecznym ratuszu ws. wypłat 500+. Trzy obszary do sprawdzenia

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 11:55
- Zleciłem kontrolę w ratuszu dotyczącą realizacji programu "Rodzina 500+" w trzech kwestiach: szacowania wysokości dotacji, wykorzystania środków i rzetelności sprawozdań – poinformował wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Pytania dotyczące realizacji wypłat mają też radni, którzy chcą poszerzenia porządku czwartkowej sesji Rady Miasta o informację prezydenta w tej sprawie.
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera Foto: PAP/Tomasz Gzell
  • Wojewoda mazowiecki ocenił, że informacje stołecznego ratusza ws. wydatkowania środków w ramach programu 500+ nie są pełne i konieczna jest kontrola
  • Rafał Trzaskowski  narzekał, że miasto otrzymuje od rządu niewystarczające fundusze. Wskazywał też, że pieniądze trafiają do kasy ratusza z dużym opóźnieniem
  • Stołeczni radni PiS oczekują na Radzie Miasta dokładnej informacji prezydenta stolicy o realizacji wypłat i przyczynach problemów  

- Dzisiaj będzie podpisane zlecenie kontroli w m.st. Warszawa, dotyczącej (...) obowiązku wypłaty należności (...) dla dzieci w Warszawie – powiedział wojewoda 3 października podczas konferencji prasowej. - Może być tak, że jedynie Warszawa ma problem z wydatkowaniem środków z tak prostego programu. Muszę wiedzieć, na czym polega ten problem, a widać, że komunikacja i dane, które otrzymujemy od służb pana prezydenta, nie są pełne. (…) Dlatego muszę to skontrolować – wyjaśnił Sipiera.

Ratusz narzeka

O tym, że brakuje pieniędzy na wypłaty 500+ w Warszawie pisał m.in. "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podkreślała gazeta, władze miasta twierdzą, że otrzymują od rządu za mało pieniędzy i apelują o zwiększenie dotacji. Z kolei strona rządowa odpowiada, że pieniądze wypłacane są na czas, a wina leży po stronie miasta.


500+ 1200.jpg
R. Fogiel: tylko PiS gwarantuje utrzymanie 500+, zapewnienia PO można włożyć między bajki

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mówił, że problemy z wypłatą 500+ w stolicy biorą się z tego, że rząd wszystkim samorządom przekazuje pieniądze w ostatniej chwili. - Ja nie rozumiem, dlaczego nie można było przekazać pieniędzy na cały rok – dodał. Wskazywał, że nadal nie ma pieniędzy na październik, listopad i grudzień.

Przekazane środki

Wojewoda zaznaczył, że na koniec sierpnia na koncie miasta leżały pieniądze przekazane przez wojewodę w wysokości 50,5 mln zł, a na koniec września nieznacznie ponad 23 mln zł.

Tymczasem na październik miasto zgłosiło zapotrzebowanie na kwotę 191 mln zł. W pierwszej październikowej transzy wojewoda przekazał już na konto miasta I transzę pieniędzy na wypłaty z programu 500+ w wysokości 59,8 mln zł.

Pytania radnych


dworczyk pap 1200.jpg
500+ w Warszawie. Szef KPRM: Rafał Trzaskowski sobie nie poradził

Sytuację chcą też wyjaśnić warszawscy radni PiS, którzy wnioskują o poszerzenie porządku czwartkowej sesji Rady Miasta o informację prezydenta stolicy dotyczącą wypłaty 500+.

- Chcemy wiedzieć, skąd wynikają problemy, czy to kwestia braku kompetencji, bałaganu, chaosu, nieporządku, zamieszania, czy też być może jest to jakiś specjalny scenariusz – czy to jest kwestia perfidii, sabotażu, wyrachowania, medialnej akcji przeciwko Prawu i Sprawiedliwości, bo z informacji, które teraz przelewają się z różnych stron, wynika jednoznacznie, że urząd wojewódzki wypłaca wszystkie transze tak, jak są składane zapotrzebowania – powiedział szef klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz.

Jak dodał, od początku realizacji programu 500+ Mazowsze przekazało na ten cel aż 11 mld zł. - I chce dalej to wypłacać, natomiast uporządkowanie tej sytuacji jest niezbędne – stwierdził.

Wstrzymanie wypłat?


pap rafał trzaskowski 1200.jpg
Wypłaty 500+. Samorządy dementują słowa R. Trzaskowskiego o problemach

Szef PiS Jarosław Kaczyński po słowach Rafała Trzaskowskiego stwierdził, że prezydent stolicy prowadzi operację, która zmierza do tego, żeby nie wypłacać 500+. Podkreślił, że pieniądze potrzebne na wypłaty świadczenia zostały przekazane władzom miasta.

W TVN24 Trzaskowski zapewniał z kolei, że ratusz nie zawiesza wypłat, ale niepokoi go, że "rząd przelewa pieniądze w ostatniej chwili, powodując chaos i problemy z tym, że pieniądze trzeba wypłacać w ostatniej chwili". Według niego "wszystkie samorządy mają ten problem". Trzaskowski napisał też list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wyraził "obawy co do tego, czy rząd i wojewoda mogą zagwarantować, że środki na wypłacanie 500+ do końca roku na pewno będą zapewnione".

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawski ratusz nie ma pieniędzy na 500+? "To sianie zamętu"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 10:35
Według Rafała Trzaskowskiego brakuje pieniędzy na wypłaty 500+ w stolicy. Prezydent Warszawy zaapelował o zwiększenie środków rządowych na ten cel. Jednak, jak twierdzi strona rządowa, pieniądze zostały wypłacone, tylko ratusz nie dostarcza ich rodzinom. – To intencjonalne tworzenie zamętu przez Trzaskowskiego – komentuje Konstanty Radziwiłł, senator PiS.
rozwiń zwiń