more_horiz
Wiadomości

Pożegnanie Kornela Morawieckiego [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:25
Kornel Morawiecki spoczął na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Uroczystość pogrzebowa miała charakter państwowy. Twórcę i przywódcę Solidarności Walczącej, kawalera Orderu Orła Białego, marszałka seniora Sejmu pożegnali przedstawiciele władz, rodzina, przyjaciele i współpracownicy, w tym działacze ruchu opozycyjnego w PRL.
Audio
  • Premier o zmarłym ojcu: przez czyny wobec bliźniego wyrażał miłość do Boga i Polski
  • "Wiara i niepodległość" - Mateusz Morawiecki o wartościach ważnych jego ojca (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: można dyskutować, ale nie można go nie szanować Kornela Morawieckiego (IAR)
  • Arcybiskup Marek Jędraszewski przypomniał, że Kornel Morawiecki wywodził się z rodziny o tradycjach niepodległościowych (IAR)
  • Arybiskup Marek Jędraszewski dziękuje za pełne poświęcenia Polsce życie Kornela Morawieckiego (IAR)
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych po śmierci ojca, marszałka seniora Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas uroczystości pogrzebowych po śmierci ojca, marszałka seniora Kornela Morawieckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Po złożeniu trumny do grobu orkiestra wojskowa odegrała Marsz żałobny Fryderyka Chopina.

Kornel Morawiecki spoczął niedaleko Jana Olszewskiego, premiera w latach 1991-1992. W PRL Jan Olszewski był adwokatem Kornela Morawieckiego, bronił go w toczących się przeciwko opozycjoniście procesach.

kornel-sw-1200-east.jpg
Krzysztof Czabański: Kornel Morawiecki był wielkim człowiekiem

Czuwanie przed trumną Kornela Morawieckiego

Pożegnanie ojca premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczęło się w piątek. W Sejmie została wystawiona trumna z ciałem marszałka seniora. Przez kilka godzin była dostępna dla wszystkich, którzy chcieli pożegnać Kornela Morawieckiego.

Była także możliwość wpisania się do księgi kondolencyjnej i zaciągnięcia warty honorowej. Hołd zmarłemu oddali m.in. premier Mateusz Morawiecki z rodziną, marszałkowie Sejmu i Senatu: Elżbieta Witek i Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.  

Wieczorem trumnę przewieziono w kondukcie żałobnym do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie trwało czuwanie. 

premier pogrzeb 1200.jpg
Mateusz Morawiecki pożegnał ojca: nasza miłość jest silniejsza niż śmierć

TAK RELACJONOWALIŚMY PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWYCH KORNELA MORAWIECKIEGO:

16.27

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe Kornela Morawieckiego. Zebrani składają kondolencje rodzinie zmarłego.

16.22

Po salwie honorowej rozpoczyna się ceremonia składania wieńców na grobie.

16.20

Złożenie trumny z ciałem Marszałka Seniora do grobu na Powązkach Wojskowych.

16.16

Ceremonia przekazania flagi państwowej rodzinie.

16.13

Zmarłego wspominała najstarsza córka Kornela Morawieckiego, Anna. 

16.08

Przyjaciel marszałka seniora Jerzy Petryniak wspomniał życie zmarłego. - Drzwi waszego mieszkania zawsze stały otworem przed każdym. (...) Nigdy nie było u Was za mało miejsca, niezależnie ilu by Was było - wyznał.

16.04

Osobiste wystąpienie Zofii Krawczyk, młodszej siostry Kornela Morawieckiego. Powiedziała, że jej brat był prekursorem zmian w ojczyźnie. Podkreślała również oddanie i opiekuńczość brata wobec rodzeństwa - Kornelku, byłeś nam niezrównanym bratem - powiedziała.

15.59

Głos zabrał Andrzej Kołodziej, działacz Solidarności Walczącej i przyjaciel Kornela Morawieckiego.

15.50

W imieniu przyjaciół i rodziny głos zabrał prof. Wojciech Myślecki. - Bóg zatrzymał zegar odmierzający życie Kornela. Ale zdążył on dać wielkie świadectwo prawdy. Będzie ono znacznie mocniejsze, gdy złożymy go w tej ziemi - powiedział Myślecki. Przy okazji podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za uznanie dla zmarłego.

15.48

- Chciałeś, żeby w najważniejszych sprawach Polacy potrafili ze sobą rozmawiać, lepiej niż do tej pory; ten duch jedności, chciałeś, aby przyświecał naszym marzeniom, naszym działaniom; zostawiłeś nas z tym zadaniem - powiedział premier. 

- Dziękuję Bogu, że miałem takiego ojca - wyznał.

15.36

15.33

- Śmierć nie jest końcem - śmierć jest dopiero początkiem - mówił Mateusz Morawiecki.

15.30

Głos zabrał syn zmarłego, Mateusz Morawiecki. - Czy nasza miłość do Ciebie jest silniejsza niż śmierć? Tak. Tak wierzyłeś i jak tak wierzę. Twoje czyny, Twoje dobro, wszystko co zostawiłeś nam w szerszym i węższym wymiarze jest silniejsze od śmierci. Ziarno, które zasiałeś, wydało plon stukrotny. Czerpałeś to ziarno z głębi naszej chrześcijańskiej wiary, naszej europejskiej kultury, tradycji, nauki - rozpoczął premier.

15.24

Modlitwę poprowadził abp Marek Jędraszewski.

15.23

Państwowy pogrzeb rozpoczął się odegraniem hymnu państwowego.

15.20

Trwają uroczystości pogrzebowe na warszawskich Powązkach Wojskowych. Kornel Morawiecki spocznie w Alei Zasłużonych obok zmarłego niedawno byłego premiera Jana Olszewskiego.

14.10

Uroczyste wyprowadzenie trumny z ciałem marszałka seniora z Katedry.

14.05

Dobiegła końca msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

13.52

Abp Marek Jędraszewski odczytuje list Konferencji Episkopatu Polski.

13.47

Jarosław Kaczyński: w działaniach Śp. Kornela Morawieckiego dostrzegało się odwagę myśli i odwagę czynu.

13.46

13.42

Przemawia Jarosław Kaczyński. Przyszło mi pożegnać człowieka niezwykłego - powiedział prezes PiS. - Łączył w sobie ostry radykalizm z łagodnością - dodał.

13.38

Głos zabiera Elżbieta Witek. - Wielokrotnie podkreślałeś, że Sejm jest miejscem sporu politycznego, że z niego zawsze powinno coś dobrego wynikać dla Polski - powiedziała.

13.36

Marszałku Seniorze, dobrze Pan się zasłużył Rzeczypospolitej i ta Pana służba jest doceniana. Ja Panu z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej, za nią dziękuję. Spoczywaj w pokoju! Cześć Twojej pamięci! - zakończył przemowę prezydent.

13.35

Andrzej Duda podkreślił, że Kornel Morawiecki pragnął Polski, w której każdy może wyrażać swoje poglądy i do takiej Polski dążył.

13.33

Można dyskutować, ale nie można go nie szanować.Nie można nie szanować Kornela Morawieckiego, jego niezłomności, patriotyzmu, walki

13.29

Andrzej Duda: Kornel Morawiecki chciał polski niepodległej i nie godził się na żadne kompromisy

13.22

Głos zabiera prezydent Andrzej Duda. Cytuje inauguracyjne sejmowe wystąpienie Kornela Morawieckiego z 12.11.2015 r.

13.18

Mszę św. koncelebrowali abp Marek Jędraszewski, bp Józef Guzdek, bp Rafał Markowski oraz bp Antoni Dydycz.

13.15

Zgromadzeni w katedrze przyjmują komunię świętą.

12.55

Abp Marek Jędraszewski kończy homilię. Rozpoczyna się modlitwa wiernych odczytana przez rzecznika rządu Piotra Müllera.

12.51

12.42

Arcybiskup przypomniał, jak w 1979 roku Kornel Morawiecki stawił się na spotkaniu z papieżem, podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, z wielkim transparentem nawiązującym do flagi państwowej Polski z hasłem "Wiara Niepodległość".

12.35

12.28

Metropolita przytoczył słowa Marszałka Seniora, które ten wypowiedział na pierwszym posiedzeniu Sejmu w 2015 roku: "Niosę Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie cię doniosę – nie wiem…"

12.22

Homilię wygłasza ks. abp Marek Jędraszewski.

12.21

12.15

Czytanie z Księgi proroka Barucha 

12.09

12.04

Rozpoczyna się msza pogrzebowa. Odśpiewano hymn.


12.03

Mszy pogrzebowej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego będzie przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

12.01

Przed katedrą zgromadziło się wielu ludzi, którzy przyszli pożegnać Kornela Morawieckiego. Na uroczystości pogrzebowe do Warszawy licznie przyjechali przedstawiciele Solidarności, Solidarności Walczącej i mieszkańcy Dolnego Śląska.

11.57

Wprowadzenie trumny do katedry

11.56

11.55

Prezydent przybył do katedry na pogrzeb Kornela Morawieckiego.

11.27

11.23

- Nie bylibyśmy dzisiaj w wolnej Polsce, gdyby nie zaangażowanie oraz wielka wizja, którą realizował Kornel Morawiecki - mówił w sobotę we Wrocławiu szef PO Grzegorz Schetyna, podkreślając, że Kornel Morawiecki był ważną postacią dla tego miasta oraz dla polskiej historii.

11.18

- Bardzo szanowałam Kornela Morawieckiego, był z niego dobry, wspaniały człowiek. Mój mąż bronił go w procesie za komuny. I cieszę się, że ten wspaniały człowiek spocznie obok mojego męża na Wojskowych Powązkach - powiedziała wdowa po Janie Olszewskim, Marta Olszewska.

11.00

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wspomina Kornela Morawieckiego jako człowieka wielu wartości. - Człowieka prawego, uczciwego, niepokornego, nieuległego, konsekwentnie czyniącego to, w co wierzył. Wierzył w to, że trzeba być wolnym człowiekiem. Pokazał, że można być wolnym człowiekiem bez względu na otoczenie. Budził innych do tej wolności. Dawał świadectwo jako człowiek nieugięty, solidarny i walczący - powiedział Jarosław Szarek.

10.30


fc/st


Zobacz także

Zobacz także