Biografia Antoniego Macierewicza. "Stał po stronie, która nigdy nie godziła się na układy"

2019-10-09, 20:23

Biografia Antoniego Macierewicza. "Stał po stronie, która nigdy nie godziła się na układy"
Antoni Macierewicz. Foto: PAP/Piotr Polak

Dziś odbyła się oficjalna premiera biografii Antoniego Macierewicza. Książka nosi tytuł "Macierewicz. Człowiek do zadań niemożliwych". - Antoni Macierewicz zawsze stał po tej stronie sporu politycznego, która nigdy nie godziła się na układy i dążyła do pełnej niepodległości. Ta biografia jest zupełnie niezwykła i należy ją przeczytać - mówi wydawca książki Leszek Sosnowski.

Książka, jak wyjaśnia jej autor Jerzy Kłosiński, obnaża manipulacje i kontruje wszystkie nieprawdziwe publikacje literackie, jakie ukazały się na temat byłego ministra obrony narodowej. Jerzy Kłosiński mówi, że do napisania biografii Antoniego Macierewicza zmotywowała go chęć przedstawienia prawdziwego życiorysu tego polityka. - Polakom należy się prawda o Antonim Macierewiczu, ponieważ Antoni Macierewicz odegrał zupełnie przełomową rolę w najistotniejszych momentach historii, od powstania KOR-u, po tragedię smoleńską - mówił podczas premiery biografii Jerzy Kłosiński.

Powiązany Artykuł

Kaczyński_Macierewiecz_Pap_1200.jpg
Jarosław Kaczyński: Antoni Macierewicz postawił na niepodległą Polskę

Autor książki zwrócił uwagę na to, że w ostatnim czasie ukazało się wiele nieprawdziwych publikacji dotyczących Antoniego Macierewicza. - Powstają książki, które są stekiem kłamstw czy wręcz horrendalną aberracją wokół Antoniego Macierewicza. Trudno, żeby odpowiadał na te wszystkie bzdury. Jest to człowiek aktywny, twórczy, samodzielny, w związku z tym nie może poświęcać się na ciągłe polemiki. Bo oto chyba chodzi w tej zorganizowanej kampanii, żeby zamęczyć taką istotną postać polskiej sceny politycznej, jak Antoni Macierewicz - tłumaczy Jerzy Kłosiński. Autor podkreśla jednak, że jego książka nie jest polemiką, lecz zapisem prawdy i dużego kawałka historii naszego kraju.

"Możemy zrozumieć kim jest Antoni Macierewicz"

W premierze uczestniczył również Jan Parys, przyjaciel i współpracownik Antoniego Macierewicza, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. Zwrócił on uwagę na to, że paradoksalnie wszystkie "paszkwile" zadziałały na korzyść wydanej książki. - Te pseudo publikacje, jak każda sensacja miały duży rezonans. Paradoksalnie, to one stworzyły rynek na rzetelną książkę o Antonim - uważa Jan Parys. 

- Przedstawiamy książkę skierowaną do tych czytelników, których interesuje wiedza o opozycji w PRL i polityce III RP - tłumaczył Jan Parys, który zachęca do lektury wydanej publikacji. - Jest to szczególna spowiedź bohatera, bo jego zdania są od razu konfrontowane z opiniami innych uczestników życia politycznego. Są umieszczane w kontekście wydarzeń politycznych. Możemy zatem nie tylko spojrzeć Antoniemu w oczy, ale zrozumieć kim jest - dodaje były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego.

Zdaniem Jana Parysa biografia Antoniego Macierewicza jest przyczynkiem do dziejów polskiej inteligencji. - Przez bohatera poznajemy dzieje, sytuację i rolę warstwy umysłowej w Polsce - tłumaczył Jan Parys, który ocenił, że jej publikacja wymagała wiele odwagi od wydawcy ze względu na jej polityczny charakter. Jednocześnie komplementuje on autora książki. - Jerzy Kłosiński pokazuje twardą, patriotyczną postawę Antoniego Macierewicza, przy czym pozostawia czytelnikowi możliwość samodzielnej oceny - mówił.

"Starałem się dawać świadectwo polskości"

Antoni Macierewicz podziękował autorowi książki oraz jej wydawcy. Były minister obrony narodowej wyraził także wdzięczność Jerzemu Kłosińskiemu za wywiad-rzekę "Olszewski - przerwana premiera" z 1992 roku. Mówił, że stanowiła ona istotne podsumowanie i ukazywała przesłanie, jakie niósł rząd Jana Olszewskiego.

Powiązany Artykuł

Macierewicz 663.jpg
Antoni Macierewicz o Janie Olszewskim: bohater, wzór patrioty

- Ona odegrała w historii Polski olbrzymią rolę. Tego może nie widać na pierwszy rzut oka, ale w naszych sercach, w naszych umysłach, w naszej pamięci ta książka naprawdę jest - tłumaczył Antoni Macierewicz. Były minister obrony narodowej w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego odniósł się również do pierwszego wydarzenia historycznego, w którym miał okazję uczestniczyć jako 8-letni chłopiec. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Antoni Macierewicz: Jan Olszewski uważał, że lustracja jest niezbędna do odbudowy Polski

- W książce opisano wiele ważnych chwil, ale taka pierwsza, historyczna, którą pamiętam, to rok 1956 na Placu Defilad w Warszawie z blisko milionem Polaków. I właściwie od tego czasu starałem się dawać świadectwo polskości i stawać na wysokości zadania wobec ojczyzny - mówił Antoni Macierewicz.

Powody do dumy

Polityk wskazał również wydarzenia, z których w swojej biografii jest niezwykle dumny. - Zakładaliśmy KOR. Podjęliśmy decyzję o lustracji, bez której Polska dzisiaj wyglądałaby inaczej. Uważam, że utworzenie wojsk obrony terytorialnej było kluczowe, ponieważ są one zakorzenieniem walki o polską niepodległość w najszerszych warstwach społecznych - tłumaczył. Odniósł się on także do katastrofy smoleńskiej, zapowiadając, że najpóźniej na początku przyszłego roku powstanie raport końcowy dotyczący przyczyn tej tragedii. 

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Nominacje i wyróżnienia. Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą swoje święto

Antoni Macierewicz jest wiceprezesem i posłem Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2015-2018 był ministrem obrony narodowej w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. W latach 1991-1992 pełnił urząd ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. W PRL był działaczem opozycji demokratycznej i jednym ze współzałożycieli Komitetu Obrony Robotników.

MF, PolskieRadio24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej