X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowa wieża kontroli Katowice Airport. Największa, jedna z najnowocześniejszych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 18:56
W Katowicach zaprezentowano nową wieżę kontroli lotów tamtejszego lotniska. To najwyższa tego typu konstrukcja w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Wydarzenie uświetniło uroczystości Międzynarodowego Dnia Kontrolera Ruchu Lotniczego, a zorganizowała je Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.
Audio
  • Piotr Adamczyk z biura prasowego Katowice Airport: lotnisko powiększa się, budowa nowej wieży była konieczna (IAR)
Nowa wieża kontroli lotów Katowice Airport
Nowa wieża kontroli lotów Katowice AirportFoto: PAP/Andrzej Grygiel
  • W Katowicach zainaugurowano działalność nowej wieży kontroli lotów
  • To najwyższa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji w Europie
  • - Jesteśmy w ekstraklasie - mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk
  • Nowa wieża jest skutkiem rozbudowy katowickiego lotniska

Budowa wieży trwała od marca 2017, proces jej uruchamiania i testowania potrwa kilka miesięcy.

"Królowa" jest tylko jedna

Jak akcentuje PAŻP, to obecnie najwyższa i najnowocześniejsza wieża kontroli lotniska w kraju oraz jedna z najnowszych tego typu w Europie. Obiekt o powierzchni ponad 1,8 tys. m kw. mieści pomieszczenia ze stanowiskami kontroli lotniska, kontroli zbliżania (zarówno dla lotniska w Katowicach, jak i w Krakowie), techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne.

cpk-1200-free.jpg
Centralny Port Komunikacyjny. Światowi giganci zainteresowani budową

Zbudowana kosztem ponad 25 mln zł (przy wsparciu funduszy unijnych) wieża ma 46 m wysokości i położoną najwyżej w Polsce salę kontrolerów - na 41 metrze. Do tych wartości, a także charakterystycznego kształtu wieży przypominającego figurę szachową, nawiązał w niedzielę p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski wskazując, że zyskała ona już przydomek "królowej".

- Niedawno symbolem Katowic były wieże szybów górniczych. Dzisiaj wierzymy, że ten krajobraz, ta wieża, stanie się stałym elementem wizerunku Katowic i katowickiego portu lotniczego - mówił szef PAŻP. - Z naszego punktu widzenia jest niezmiernie ważne, ażeby stworzyć taką infrastrukturę, która pozwoli w sposób bezpieczny zapewniać służbę żeglugi powietrznej każdemu pasażerowi - podkreślił.

Listy od prezydenta i premiera

Prezentacja i inauguracja nowej wieży wpisała się w obchody Międzynarodowego Dnia Kontrolera Ruchu Lotniczego. Swoje listy do uczestników katowickiej imprezy skierowali prezydent Andrzej Duda i Premier Mateusz Morawiecki.

W liście do uczestników katowickiej uroczystości prezydent podziękował kontrolerom lotniczym i wszystkim pracownikom PAŻP za codzienną pracę, która – jak zaznaczył - ma ogromne znaczenie dla kraju i społeczeństwa. Jednocześnie pogratulował Agencji oraz wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania nowej wieży.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Forum w Krynicy. Porozumienie w sprawie rozwoju ruchu lotniczego

- Jestem przekonany, że obiekt, który inauguruje dziś działalność, ułatwi państwu jeszcze lepsze, niż dotychczas, wypełnianie niezwykle odpowiedzialnych obowiązków - podkreślił w liście odczytanym przez doradczynię prezydenta Agnieszkę Lenartowicz-Łysik Andrzej Duda.

Kilkanaście procent wzrostu rocznie

Jak napisał prezydent, popularyzacja ruchu samolotowego w ostatnich dekadach przyniosła znaczny i szybki wzrost liczby operacji lotniczych i pasażerów, a rozwój handlu internetowego stale zwiększa tonaż przewożonych towarów. - Bieżące dane pokazują, że obecnie w Polsce wszystkie powyższe wskaźniki rosną nawet o kilkanaście procent rocznie - wskazał prezydent.

Zwrócił też uwagę, że w ciągu kilkunastu lat liczba podróżnych może się w Polsce podwoić, zbliżając do stu milionów rocznie. - Rejsy samolotowe, jako najszybszy sposób transportu, odgrywają przecież olbrzymią i coraz większą rolę w wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarki narodowej. Pasażerowie, wybierając je czy to w celach turystycznych, czy to biznesowych, liczą na niezawodność tego środka komunikacji - przypomniał.

"Nowe i coraz ambitniejsze wyzwania"

- Wszystko to stawia wciąż nowe i coraz ambitniejsze wyzwania przed kontrolą ruchu lotniczego w przestrzeni powietrznej Rzeczypospolitej. To od Państwa uwagi, rzetelności i profesjonalizmu zależy bezpieczeństwo załóg i pasażerów oraz personelu naziemnego lotnisk, jak również sprawny przepływ ruchu - zwrócił się do pracowników PAŻP prezydent.

- Dlatego z radością i satysfakcją przyjmuję informacje o tym, że Polscy kontrolerzy ruchu lotniczego i informatorzy służby powietrznej są bardzo wysoko cenieni nie tylko w kraju, ale i na świecie - skonkludował Andrzej Duda, gratulując pracownikom branży osiągnięć i dziękują im za dobrą pracę.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polski rynek lotniczy będzie rósł. Potrzebne szybkie inwestycje

Również premier – w liście odczytanym przez ministra infrastruktury Andrzej Adamczyka – przekazał pracownikom tej służby wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności za profesjonalizm oraz zaangażowanie w pracę.

Wielkie wyzwania dla branży

- Dynamicznie rozwijająca się branża lotnicza stoi przed wielkimi wyzwaniami. Szczególnie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom powierzonym Państwa opiece. Wiem, że podejmujecie to wyzwanie i czynicie wiele, aby ruch lotniczy odbywał się sprawnie i był komfortowy dla użytkowników - napisał do kontrolerów lotniczych Mateusz Morawiecki.

Zadeklarował wielkie uznanie dla najnowszej inwestycji Agencji – najnowocześniejszej i najwyższej wieży kontroli lotniska w Katowicach. Wyraził przekonanie, że zapewni ona doskonałe warunki i w wielkim stopniu ułatwi pracę kontrolerom lotów; zapewni też bezpieczeństwo pasażerom.

zakopianka 1200.jpg
CPK, budowa dróg, rozwój kolei. Cztery lata inwestycji rządu w infrastrukturę

- Wiem, że zawsze możemy liczyć na Państwa ofiarność i zawodowe umiejętności. Dziękuję za tę postawę, za odpowiedzialność i za to, że ochrona życia i zdrowia ludzi jest zawsze najważniejszą zasadą działania - napisał szef rządu, życząc wszystkim związanym z polskim transportem lotniczym, aby ich wyjątkowa praca przynosiła satysfakcję wynikającą z wagi pełnionej przez nich misji.

"Jesteśmy w ekstraklasie"

W swoim wystąpieniu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę na znaczną dynamikę rozwoju ruchu lotniczego w Polsce. Polityk wyraził dumę, że polskie lotnictwo odpowiada na związane z tym wyzwania nowoczesną infrastrukturą. - Nie mamy kompleksów. Mamy najnowocześniejsze instalacje, najnowocześniejsze nie tylko w Polsce i Europie, ale i na świecie - podkreślił szef resortu infrastruktury.

- Wzmacniamy organizację nowymi instalacjami, nowymi technologiami i to jest przecież nie koniec. Jestem przekonany, że w 2027 r. zadziwimy świat, kiedy pierwszy statek lotniczy oderwie się od pasa startowego Centralnego Portu Komunikacyjnego, na którym zostanie wybudowana wieża – mam nadzieję - jeszcze ciekawsza, jeszcze bardziej imponująca nie tylko pod względem architektonicznym, ale i zawartości - zaznaczył minister.

>>> [RZĄDY PIENIĄDZA] Solidaryzm, interwencjonizm, liberalizm. Eksperci o roli państwa w gospodarce

Zwracając się do obecnych przedstawicieli władz portów lotniczych w Katowicach i Krakowie, Andrzej Adamczyk wskazał, że porty lotnicze w Polsce przeżywają czas dynamicznego rozwoju, co stawia nowe wyzwania, ale i jest powodem do dumy. - Kiedyś mówiono, że jesteśmy prowincją w obszarze transportu lotniczego. Nie, jesteśmy już teraz w ekstraklasie - ocenił, nawiązując także do rozwoju otoczenia portów, szczególnie ich połączeń komunikacyjnych.

Polska liderem sektora lotnictwa

Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild obrazował, że codziennie na polskim niebie podróżuje 500 tys. pasażerów lotniczych – to tyle, co wszyscy mieszkańcy Katowic i Sosnowca. Nad ich bezpieczeństwem czuwają kontrolerzy lotów, którzy nie wypełniliby całego Airbusa A380 – największego samolotu komunikacyjnego świata.

- Jesteśmy liderem – i to można powiedzieć z dumą i bez fałszywej skromności. Jeśli zapytacie kogokolwiek w Europie, gdzie dzieje się coś ciekawego w sektorze lotnictwa, z dużym prawdopodobieństwem wskaże na Rzeczpospolitą. Mamy najagresywniejszą linię lotniczą, otwierającą najwięcej połączeń, najszybciej zwiększającą liczbę przewożonych pasażerów i – o czym nie wolno zapominać - swoje dochody - przekonywał wiceminister infrastruktury.

- Mamy najefektywniejsze służby nawigacyjne w Europie. I to pozwala nam patrzeć w przyszłość, która jest pełna wyzwań. (…) Centralny Port Komunikacyjny oznacza przekonfigurowanie całej przestrzeni powietrznej nad Polską. To olbrzymie wyzwanie, w którym – abyśmy mu sprostali - musimy pogodzić interesy cywilne, interesy wojskowe, a także interesy związane z rosnącym rynkiem bezzałogowych statków powietrznych - podkreślił Wild.

Życzenia dla kontrolerów

Nawiązując do przypadającego 20 października Międzynarodowego Dnia Kontrolera Ruchu Lotniczego wiceminister życzył pracownikom Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, aby było ich coraz więcej, ponieważ rosnący rynek nie rozwinie się bez ludzi, a także by charakter ich pracy ewoluował do zarządzania przestrzenią powietrzną – w oparciu o najnowocześniejsze narzędzia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Eksperci: powyborcza mapa Polski efektem zrównoważonego rozwoju i społecznych priorytetów rządu

Prezes zarządzającego katowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik nawiązał m.in. do realizowanego w Katowice Airport programu inwestycyjnego, który w ostatnich 10 latach objął ok. 40 zadań o wartości blisko 700 mln zł, a który – zgodnie z planami do 2025 r. - zawiera kilkadziesiąt kolejnych projektów wartych szacunkowo ok. 600 mln zł.

Artur Tomasik zgodził się z prognozami podwojenia do 2030 r. ruchu lotniczego w Polsce. Zaznaczył, że katowickie lotnisko już teraz obsługuje 5 mln pasażerów rocznie, chcąc obsługiwać znacznie powyżej 10 mln, a przygotowując infrastrukturę na 15 mln pasażerów. Jak ocenił, w tym kontekście nowa wieża kontroli lotniska PAŻP to wizytówka nie tylko portu, ale całego Śląska.

Budowa konieczna wskutek inwestycji

Budowa nowej wieży dla Katowice Airport rozpoczęła się w marcu 2017 r. i trwała do stycznia 2018 r. Inwestycja stała się potrzebna ze względu na zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych oraz przesunięcia tej infrastruktury na wschód. Był to efekt licznych inwestycji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego w poprzednich latach.

Jak podali przedstawiciele PAŻP, sala kontrolerów jest wyposażona w nowoczesne systemy, jak np. PansaUTM – autorski system Agencji do zarządzania ruchem dronów m.in. w strefie kontrolowanej lotniska. Katowicka wieża będzie też wyposażona m.in. w elektroniczne paski postępu lotu, przetwarzające dane lotniskowe oraz usługę umożliwiającą szybszą elektroniczną komunikację z załogami statków powietrznych.

Rozruch w trybie "shadow mode"

W nowej wieży zakończyła się już instalacja systemów. Od poniedziałków wchodzą do niej kontrolerzy Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po ich pozytywnej opinii w najbliższych tygodniach wieża ma zacząć działać w trybie "shadow mode", polegającym na równoległej pracy nowego obiektu z rezerwową obsadą pozostającą do dyspozycji w starej wieży. W tym czasie każda procedura i działanie systemów będą sprawdzane wielokrotnie. Dopiero po zyskaniu pewności, że wszystkie systemy funkcjonują prawidłowo, zostanie wygaszona stara wieża, która działała na katowickim lotnisku od 2000 r., obsługując w tym czasie 475 tys. operacji lotniczych.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2018 r. z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln podróżnych. Port jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier na Śląsku: nasza transformacja wpisuje się w reguły promowane w UE

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 13:07
- Cieszę się, że nasza transformacja wpisuje się tak bardzo w reguły, które promowane są w Unii Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Radlinie na Śląsku. W obecności szefa rządu podpisano tam porozumienie o współpracy w sprawie m.in. zaopatrzenia w ciepło mieszkańców z nowej elektrociepłowni w Koksowni Radlin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: program PiS przywróci Śląskowi status perły w koronie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 19:16
Rząd zatwierdził kolejne projekty dla Śląska, warte 5 mld złotych. - Proponowany przez PiS "Program dla Śląska" spowoduje, że ten region, jak było to niegdyś, będzie też w przyszłości kołem zamachowym i perłą w koronie polskiego i europejskiego przemysłu - powiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń