X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kontrowersje wokół "Tęczowych piątków" w szkołach. MEN zabiera głos

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 13:25
Bez listy zgłoszeń i wymogu informacji o zasięgu akcji. Kampania Przeciw Homofobii chce w tym roku ułatwić szkołom organizację "Tęczowego piątku" i nie oczekuje od nich kontaktu w tej sprawie. Ministerstwo Edukacji Narodowej prosi rodziców o czujność i zachęca placówki oświatowe, by zdecydowały się włączyć w inne przedsięwzięcie.
Blisko połowa Polaków ocenia decyzję o otwarciu szkół i powrocie uczniów do zajęć w budynkach szkolnych pozytywnie
Blisko połowa Polaków ocenia decyzję o otwarciu szkół i powrocie uczniów do zajęć w budynkach szkolnych pozytywnieFoto: Shutterstock/Oksana Kuzmina

O sprawie poinformował portal rp.pl. "Tęczowy piątek", czyli dzień solidarności z osobami LGBT+, ma być przeprowadzony bez rozgłosu z dwóch powodów. Pierwszym są protesty, jakie w ubiegłym roku spowodowała organizacja akcji, drugi to aktualnie trwające w Sejmie prace nad ustawą dotyczącą edukacji seksualnej.

1200_LGBT_shutterstock (1).jpg
Gdańsk: radni PiS przeciw ideologii LGBT w szkołach

Jak podaje rp.pl, pomysłodawca wydarzenia, czyli Kampania Przeciw Homofobii, nie wymaga zgłoszeń od szkół zainteresowanych przeprowadzeniem akcji. "W ten sposób organizacja nie będzie miała listy uczestników i nikt nie będzie wymagał od niej informacji o zasięgu akcji" - czytamy na stronie internetowej dziennika "Rzeczpospolita".

W zgodzie z programem wychowawczo-profilaktycznym

Kampania Przeciw Homofobii zainteresowanym placówkom nie wyśle żadnych materiałów promujących "Tęczowy piątek". Jeśli zamierzają tę akcję zorganizować, będą musiały ściągnąć informacje i plakaty ze strony KPH. "Czyli o tym, czy będzie taka akcja i na jakich zasadach, zadecyduje wyłącznie społeczność szkolna" - podaje rp.pl.

Wniosek, jak zaznacza portal, nasuwa się w związku z tym jeden. KPH chce "wejść" w tym roku do szkół ze swoją akcją bez rozgłosu. Placówki jednak nie mogą jej zorganizować w pełni dowolnie. Takie działania jak zajęcia czy warsztaty, których celem jest np. solidarność z nieheteronormatywnymi uczniami, muszą być zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym, ustalanym przez radę pedagogiczną i radę rodziców w oparciu o art. 86 ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z nim w szkole i placówce oświatowej mogą działać stowarzyszenia i organizacje, jeżeli ich celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły lub placówki.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Grzegorz Górny o ideologii LGBT: aksamitny totalitaryzm

- Wszelkiego typu programy zawierające treści wychowawcze muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. To rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole. Treści te muszą być zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym - podkreśla Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nietrafiona interpretacja

Najbliższy "Tęczowy Piątek" planowany jest na piątek, 25 października. W przesłanym mailu Cecylia Jakubczak z KPH zaznacza, że tegoroczna, czwarta już edycja tej akcji nie jest organizowana po cichu. "W odpowiedzi na prośby płynące ze strony kadry szkolnej, uczniów i uczennic oraz rodziców uczyniliśmy organizację »Tęczowego Piątku« jeszcze prostszą" - podkreśla.

Jak czytamy w mailu, "Interpretacja »Rzeczpospolitej«, że »Tęczowy Piątek« odbywa się w tym roku »dyskretnie«, jest nietrafiona". "Tegoroczną akcję, której celem jest okazanie wsparcia młodzieży LGBT, promuje spot »Stoję po stronie młodzieży«W spocie występują takie gwiazdy jak np. Małgorzata Rozenek-Majdan, Majka Jeżowska czy Jerzy Radziwiłowicz. Są to osoby publiczne posiadające miliony fanów i fanek, dzięki czemu informacja o tym, że społeczność szkolna będzie świętować »Tęczowy Piątek« dotarła już do setek tysięcy osób w całej Polsce".

szkoła1200.jpg
"Tęczowy piątek" w warszawskim liceum. Decyzja zapadła wbrew rodzicom

Propozycja MEN

W związku z "Tęczowym Piątkiem" Ministerstwo Edukacji Narodowej prosi rodziców o zwracanie uwagi na to, co dzieje się w szkołach, do których chodzą ich pociechy. - Rodzice powinni być czujni co do zajęć, jakie odbywają się w szkole. Tam bez ich wiedzy i zgody nie mogą odbywać się wydarzenia, które nie są zgodne z programem wychowawczo-profilaktycznym. Jeżeli rodzice mają jakiekolwiek podejrzenia, że w szkole są organizowane zajęcia, warsztaty czy prowadzone są spotkania, o których nie mieli wiedzy i nie zostali o tym wcześniej poinformowani, powinni interweniować u dyrektora. Jeżeli interwencja nie spowoduje oczekiwanych rezultatów, wtedy natychmiast powinien skontaktować się z kuratorium oświaty - informuje Anna Ostrowska.

25 października szkoły mogą podjąć różne inne działania niż uczestnictwo w "Tęczowym piątku". MEN zachęca przedszkola, szkoły i placówki oświatowe do włączenia się w przygotowaną przez resort akcję "Szkoła pamięta", której kulminację zaplanowano na 25 października - ostatni piątek przed 1 listopada. Chodzi tu m.in. o odwiedzenie i porządkowanie grobów osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności. - Proponujemy, by szkoły skupiły się na wartościowych rzeczach, które są ściśle ujęte w podstawie programowej i powiązane z naszą kulturą oraz tradycją - zaznacza Anna Ostrowska.

"Rodzice i szkoła nie mogą być bierni wobec problemu"

lgbt_party1200.jpg
A. Dubiel: środowiska LGBT przesuwają granice i sprawdzają, na co się im pozwoli

Stanowisko w sprawie "Tęczowego Piątku" zajęła także Komisja Wychowania Katolickiego. Jej przewodniczący bp Marek Mendyk, oświadczył, że "Tęczowe Piątki" w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej programem nauczania ogólnego." - Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu - uważa duchowny.

Bp Marek Mendyk przypomniał komunikat Komisji Wychowania Katolickiego z 2018 r. Głosi on, że "sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ".

Autorzy komunikatu podkreślili, że "rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole. Wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami. Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tak zwani edukatorzy w przeważającej części nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!" - głosi komunikat Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

bb/IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

D. Piontkowski o edukacji seksualnej: sprawa dotyczy niewielkiej części szkół

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 16:21
– W większości szkół nie ma problemu, że dyrektor czy samorząd próbuje wprowadzać jakieś dodatkowe zajęcia dotykające sfery seksualnej człowieka. To sprawa dotycząca niewielkiej części szkół w niektórych dużych miastach – powiedział w środę PAP minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskusja o seksedukacji. Apel kandydatki PiS o prawa rodziców

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 08:54
- Szkoła powinna pisemnie poinformować rodziców o zajęciach, które poruszają zagadnienia płciowości - uważa Dorota Bojemska, przedstawicielka rodzin wielodzietnych. Podczas posiedzenia senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej przedstawiła propozycje zmian w Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersyjny "Dzień spódniczki" w poznańskiej szkole? Mamy stanowisko kuratorium

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 13:30
"24 października będzie w naszej szkole »Dzień spódniczki«. W tym dniu przychodzimy do szkoły w spódniczkach (CHŁOPCY RÓWNIEŻ)" – wiadomość tej treści otrzymali za pośrednictwem e-dziennika rodzice uczniów jednej z poznańskich szkół podstawowych. O sprawie informowały media. O komentarz w sprawie poprosiliśmy poznańskie kuratorium.
rozwiń zwiń