J. Śpiewak do P. Rabieja: oddaj pieniądze zabrane w "bezprawnej amatorszczyźnie"
"Tak wygląda twarz zakłamanego i skompromitowanego polityka warszawskiego układu władzy" - tymi słowami Jan Śpiewak, lider stowarzyszenia Wolne Miasto, skrytykował wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja za komentarz do decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie nieruchomości przy Nabielaka 9.
2019-10-24, 09:24
Powiązany Artykuł
Wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej o decyzjach sądu: nie do zaakceptowania
"Rabiej zasiadł w Komisji Weryfikacyjnej od początku jej istnienia. Wypromował się na niej i wzbogacił o dziesiątki tysięcy złotych. Więcej: głosował za decyzją komisji w sprawie Nabielaka wraz ze wszystkimi innymi członkami komisji!! Rabiej oddaj pieniądze, które zarobiłeś w tej »bezprawnej« i »prawnej amatorszczyźnie«" - napisał Jan Śpiewak na Facebooku.
"Masz w nosie orzecznictwo Trybunale Konstytucyjnego i obowiązujące w Polsce prawo. Jesteś wszystkim tym czym w życiu publicznym gardzę" - dodał.
Wcześniej decyzję sądu skomentował Paweł Rabiej. "Bezprawnych działań przestępców nie da się naprawić bezprawnymi działaniami Komisji Weryfikacyjnej" - napisał wiceprezydent Warszawy.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Sprawa Nabielaka 9. Córka Jolanty Brzeskiej oburzona decyzją sądu
WSA uchylił we wtorek decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie nieruchomości przy stołecznej ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała tragicznie zmarła działaczka lokatorska Jolanta Brzeska. Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta zapowiedział złożenie w tej sprawie skargi kasacyjnej do NSA.
"Pawle - fajnie się mądrzysz, ale pragnę Ci przypomnieć, że głosowałeś za decyzją w sprawie Nabielaka 9. Nie wnosiłeś uwag. Byłeś również za wieloma innymi decyzjami. Tym samym pisząc o administracyjnej i prawnej amatorszczyźnie skomentowałeś samego siebie" - napisał na Twitterze Sebastian Kaleta.
Decyzję reprywatyzacyjną w styczniu 2006 r. podpisał Mirosław Kochalski - ówczesny sekretarz m.st. Warszawy. Na jej mocy kamienicę przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i znanemu "kupcowi roszczeń" Markowi M., który część praw miał nabyć za bezcen od innych spadkobierców.
REKLAMA
Reprywatyzację nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 komisja weryfikacyjna uchyliła w grudniu 2017 r., nakazując jednocześnie Markowi M. zwrot ponad 2,9 mln zł. Komisja argumentowała, że po reprywatyzacji sytuacja lokatorów kamienicy radykalnie się pogorszyła: podwyższono czynsze, co doprowadziło do powstania zaległości finansowych, a to z kolei skutkowało postępowaniami o zapłatę i eksmisjami. W konsekwencji niemal wszyscy lokatorzy opuścili swoje mieszkania.
Skargę na decyzję komisji w zakresie uzasadnienia złożyło m.st. Warszawa, zaskarżył ją także Marek M.
We wtorek warszawski sąd zdecydował o jej uchyleniu, odrzucając wcześniej wniosek ratusza o odroczenie postępowania. Uzasadniając decyzję sądu, sędzia Dariusz Pirogowicz wskazywał m.in. na formalne braki decyzji komisji.
W rozprawie wzięli udział mieszkańcy, a także przedstawiciele organizacji społecznych, m.in. Jan Śpiewak, lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, które zostało dopuszczone do postępowania jako strona. W czasie odczytywania uzasadnienia wyroku część osób, w tym córka Jolanty Brzeskiej, opuściła salę sądową na znak protestu.
REKLAMA
mr, Facebook, PAP
REKLAMA