X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Janusz Wardak o akcji LGBT w szkołach: rodzice muszą się zaktywizować

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 13:34
Z inicjatywy Kampanii Przeciw Homofobii w wielu polskich szkołach ma odbyć się akcja "Tęczowy piątek" na rzecz tolerancji osób odmiennej orientacji płciowej. O prawach rodziców do sprzeciwu, oraz konieczności dbania o bezpieczeństwo wszystkich dzieci, mówi Portalowi PolskieRadio24.pl Janusz Wardak, wychowawca, współtwórca Akademii Familijnej.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Rodzice przede wszystkim powinni się zastanowić, czy tego typu wydarzenie jest zgodne z ich przekonaniami i pamiętać, że to właśnie oni zgodnie z Konstytucją mają prawo do wychowania dzieci według swojego światopoglądu i świata wartości - mówi Janusz Wardak.

Pomysłodawcy akcji "Tęczowy piątek" podkreślają, że to cykliczne wydarzenie, które jest "szkolnym świętem" na rzecz osób LGBTQI czyli jak czytamy na stronie lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interpłciowych. W tym roku, po krytyce w latach ubiegłych, że nie pytano o zgody rodziców, przedsięwzięcie przekazano do organizacji społecznościom szkolnym.

rodzina dzieci 1200.jpg
Sondaż: Polacy chcą lepszej ochrony dzieci przed zagrożeniami

Kampania Przeciw Homofobii podkreśla, że jest wyłącznie pomysłodawcą inicjatywy, a oddolna organizacja jest prostsza i nie wymaga rejestracji szkół. Obawy o rozmycie odpowiedzialności i przekazywane treści wyrażają rodzice. Tegoroczne "oddolne" rozwiązanie organizacji akcji sprawia, że wydarzenia nie można wprost zakwalifikować jako sprzecznego z Prawem Oświatowym.

Obejście wymogu zgody rodziców

- Byłoby dużym błędem ze strony rodziców, gdyby po prostu poddali się biernie czemuś, co dzieje się w szkole, tylko dlatego, że ktoś to zorganizował. Formalnie organizatorami są samorządy uczniowskie. To moim zdaniem sposób na obejście tego, by uzyskać zgody rodziców - mówi ekspert.

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Grzegorz Górny o ideologii LGBT: aksamitny totalitaryzm

"Art. 86 ustawy Prawo oświatowe, przewiduje, że organizacja pozarządowa może podjąć działalność w szkole po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły i rady rodziców oraz zgody dyrektora szkoły. Tęczowy Piątek nie wiąże się jednak z działaniem KPH w jakiejkolwiek szkole w jakiejkolwiek formie. Tęczowy Piątek w konkretnej szkole jest oddolną decyzją społeczności szkoły, która decyduje się wykorzystać pomysł zaproponowany przez Kampanię Przeciw Homofobii" - czytamy na stronie organizatorów.

pixabay lgbt homoseksualizm 1200.jpg
Raport o organizacjach LGBT w Polsce. "Chcą sformatować umysły młodych ludzi"

- Z całą pewnością sytuacje związane z wchodzeniem środowisk LGBT na różne sposoby do szkół, są okazją do tego, żeby rodzice się zaktywizowali, żeby przyjrzeli się temu, co naprawdę dzieje się w szkołach i czy są to rzeczy, na które oni wyrażają zgodę. Jeżeli nie, po prostu żeby stali się bardziej aktywni - mówi Janusz Wardak.

Dostrzeżenie wszystkich dzieci

Kampania Przeciw Homofobii zaznacza na stronie akcji: "chcemy, aby Tęczowy Piątek obchodziło jak najwięcej szkół w Polsce. Nawet kilka tęczowych gadżetów czy wspomnienie o Tęczowym Piątku na lekcji wychowawczej, mogą sprawić, że jakiś uczeń, czy uczennica poczują się w szkole bezpieczniej". Odnoszą się do postulatu bezpieczeństwa, Janusz Wardak mówi, że konieczne jest zadbanie o wszystkie dzieci, które mogą doświadczać pomocy z jakichkolwiek powodów.

- Tutaj jest największe przekłamanie, że największym problemem, jeśli chodzi o dokuczanie i mobbing w szkole są dzieci LGBT. To jest ciekawe, ponieważ na ten temat nie ma żadnych danych – mówi Janusz Wardak. Przyznaje, że oczywiście prawdą jest fakt przemocy rówieśniczej, ale bardzo różne są jej powody.

POSŁUCHAJ Janusz Wardak o akcji "Tęczowy piątek" 01:44

Wymienia, że dzieci dokuczają sobie np. dlatego, że ktoś jest gruby, albo jest za chudy, albo jest brzydki, albo źle się uczy albo jest biedny. – Nie ma żadnego powodu, dla którego mielibyśmy w szczególności zająć się uczniami LGBT i ich w sposób szczególny chronić. Trzeba po prostu chronić wszystkie dzieci, uczyć dzieci nie tyle szacunku do osób LGBT, co szacunku do inności w ogóle.

Odnosząc się do mobbingu LGBT w szkołach, ekspert podkreślił, że w pewnych sytuacjach jest realny, jest to jednak jeden z wielu obszarów, gdzie dzieci mogą doświadczać przemocy i wyśmiewania ze strony rówieśników.

lgbt1200.jpg
Barbara Socha: organizacje LGBT swoją działalność koncentrują na dzieciach

- Ta akcja służy tylko ochronie tych osób, natomiast trzeba zająć się całościowym nauczaniem i przekazywaniem szacunku do innych osób, w stosunku do każdego człowieka. Wydaje się to temat znacznie ważniejszy niż szczególne zajęcie się osobami LGBT.

Potrzeba aktywności rodziców

Janusz Wardak wyjaśnia, że często w szkołach bywają problemy z wyborem rad rodziców, czy "trójek klasowych", do których trafiają osoby nieasertywne. - Tego typu sytuacji pokazują, że jeżeli nie będziemy aktywni, jeżeli nie weźmiemy tych spraw w nasze ręce możemy przegrać przyszłość naszych dzieci. Oczywiście szanujemy to, że ktoś chce obecności środowisk LGBT w życiu swoich dzieci. To wybór niektórych rodziców - mówi ekspert spraw wychowawczych. Podkreśla, że niezbędna jest, by punkt widzenia rodziców, którzy sobie tego nie życzą, też był w szkole dostrzeżony.

- To się nie wydarzy samo, jeśli będziemy biernie siedzieli w domach i patrzyli na to, co się dzieje. Trzeba się zaktywizować, wejść do rad szkoły, trójek klasowych - wtedy nasz głos będzie słyszany - mówi.

Przemysław Goławski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykli rodzice. Jak radzić sobie z wychowaniem dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 21:30
Naukowcy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego rodzicielstwo stało się trudne i wymaga pomocy psychologa, lektury czy kursów? Psychologia zajmuje się wsparciem i pomocą dla rodzin, które chcą naprawić wzajemne relacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka o "Tęczowym Piątku": muszę mocno powiedzieć stop

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 14:54
- Jeżeli w edukacji niektórzy chcieliby ograniczać prawa rodziców do wychowania poprzez wprowadzanie za ich plecami treści edukacyjnych, których nie ma w programie nauczania, to jako Rzecznik Praw Dziecka muszę bardzo mocno powiedzieć stop - mówił w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak. 
rozwiń zwiń