X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

T. Truskawa: Jan Olszewski wierzył, że polityka może być inna

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 14:51
– Ludzie żyją wśród nas dopóki pamiętamy o tym, co mówili, do czego dążyli i jakie wartości im przyświecały – powiedział Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W Polskim Radiu 24 wspomnienia zmarłych w 2019 roku osób, które zasłużyły się w walce o wolną ojczyznę i Europę.
Audio
  • 2.11.19 Przemysław Miśkiewicz: Kornel Morawiecki nie mógł opuścić żadnego człowieka.
Jan Olszewski był jednym z zasłużonych Polaków, którzy zmarli w 2019 roku
Jan Olszewski był jednym z zasłużonych Polaków, którzy zmarli w 2019 roku Foto: twitter.com/PL1918

Jan Olszewski, Kornel Morawiecki, Zbigniew Nowek, czy prof. Jan Szyszko. Rok 2019 był kolejnym, w którym odeszli z tego świata zasłużeni Polacy, często zapomniani w III RP. Jednak walka, którą prowadzili zakończyła się sukcesem, bo to właśnie im zawdzięczamy życie w niepodległej Polsce.

kolaż 1200.jpg
Politycy, działacze, duchowni. Odeszli w mijającym roku

– To przykre, że nie ma ich już między nami. Jednak ludzie żyją wśród nas dopóki pamiętamy o tym, co mówili, do czego dążyli i jakie wartości im przyświecały. Chociażby postawa premiera Olszewskiego leżała u źródeł tego, co możemy nazwać wiarą w dobrą zmianę, w to, że polityka może być inna. Bez niego byłoby o wiele trudniej tę ideę realizować – zwrócił uwagę Tomasz Truskawa.

Walczyli o Polskę, zostali zapomniani

Na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Truskawa wspominał również dwie osoby, zmarłe w 2019 roku, które jak zaznaczył, są dla niego bardzo istotne. Pierwszą z nich był Grzegorza Ilka, działacz podziemia niepodległościowego w okresie PRL i jeden z twórców Polskiej Partii Socjalistycznej w 1987 roku. Natomiast drugą był Jacek Kowalski, wywodzący się z tego samego kręgu, co Ilka, redaktor Radia Wolna Europa.  

– To przykłady ludzi zapomnianych w polskiej walce z komunizmem. Stanowili element grupy ewidentnie lewicowej i antykomunistycznej. Byli mocno związani z ideą państwa polskiego, jego suwerenności i niepodległości – dodał.

Władimir Bukowski, ten który się przeciwstawił

Andrzejowi Kołakowskiemu, działaczowi opozycji w PRL, szczególnie blisko było do Władimira Bukowskiego, rosyjskiego dysydenta, obrońcy praw człowieka w ZSRR i pisarza. Jak podkreślił był to człowiek, który dał świadectwo, że można godnie znieść najtrudniejsze warunki. Bukowski spędził bowiem dwanaście lat w sowieckich więzieniach, obozach karnych i zakładach psychiatrycznych.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: Jan Olszewski stworzył program niepodległościowy

– Przeczy pojęciu, które ukuto na początku lat 90., że wszyscy byliśmy umoczeni. No jednak nie wszyscy, bo w tak skrajnie skomplikowanych warunkach, jakie panowały w Związku Sowieckim, Władimir Bukowski potrafił się przeciwstawić. Jego działalność jest mi poniekąd bliska, gdyż swój doktorat pisałem na temat domów dziecka w czasach stalinowskich – wskazał.

"Miał wielką chęć pomagania innym"

Osobę, którą miał okazję dobrze poznać Przemysław Miśkiewicz, również opozycjonista antykomunistyczny, i która zmarła w 2019 roku, był Kornel Morawiecki. Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że była to postać niezwykle ciepła i obdarzona wielką chęcią pomagania innym. – Poznaliśmy się dziesięć lat temu i wtedy zrozumiałem, że solidaryzm społeczny u Kornela brał się stąd, że nie mógł on opuścić żadnego człowieka – przypomniał.     

Rozmowę przeprowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/db

---------------------------------------

Data emisji: 2.11.2019

Godzina emisji: 13.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Borowski: odeszli ludzie, którzy byli drogowskazami dla nas

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 14:10
- Wiele osób, które odeszły było drogowskazami dla naszego życia takimi jak Zbigniew Herbert, Kornel Morawiecki czy Władimir Bukowski - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Borowski, były opozycjonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak: ważne jest, żeby mieć bliskie nam osoby w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 14:11
- Trzeba pamiętać o przekazywaniu wiedzy i dokonań naszych przodków następnym pokoleniom. To buduje nas jako naród, jako wspólnotę, wyróżnia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jan Pietrzak, satyryk.
rozwiń zwiń