Tomasz Wiścicki: przebieg pogrzebu ks. Popiełuszki odzwierciedleniem jego nauczania

2019-11-03, 14:15

Tomasz Wiścicki: przebieg pogrzebu ks. Popiełuszki odzwierciedleniem jego nauczania
Uroczystości pogrzebowe księdza Jerzego Popiełuszki. Tłum wiernych uczestniczył we mszy świętej w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu oraz w pogrzebie duchownego, który został pochowany na terenie kościoła.Foto: PAP/Paweł Glanert

– Ks. Jerzy głosił, by zło dobrem zwyciężać. To nauczanie znalazło odbicie podczas jego pogrzebu. Nie pojawił się nawet cień wezwania do zemsty lub przemocy. Aż trudno było w to uwierzyć, bo przecież w okrutny sposób zakatowano na śmierć dobrego, niewinnego i bezbronnego człowieka – powiedział Tomasz Wiścicki, współautor książek o ks. Jerzym Popiełuszce.

Posłuchaj

3.11.19 Tomasz Wiścicki: pogrzeb ks. Popiełuszki był modlitewno-milczącą manifestacją.
+
Dodaj do playlisty

Pogrzeb kapłana, bestialsko zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa, odbył się 3 listopada 1984 roku. W ostatniej drodze ks. Jerzego uczestniczyły rzesze wiernych. Uroczystość pogrzebowa zgromadziła ok. 600 tys. osób stając się wielką manifestacją antykomunistyczną. Mszę żałobną koncelebrowało ponad tysiąc księży pod przewodnictwem prymasa Józefa Glempa.

Powiązany Artykuł

EN_00087981_0020_663x364.jpg
Pogrzeb ks. J. Popiełuszki. Wielka manifestacja antykomunistyczna

– Niezwykłą rzeczą były również spokój i powaga panujące podczas pogrzebu. Nie pojawił się nawet cień wezwania do zemsty lub przemocy. Aż trudno było w to uwierzyć, bo przecież w okrutny sposób zakatowano na śmierć dobrego, niewinnego i bezbronnego człowieka. Była to wielka milcząco-modlitewna manifestacja – podkreślił Tomasz Wiścicki.    

Szczególny wymiar nauczania ks. Popiełuszki 

Władze komunistyczne nalegały, żeby pochować duchownego w rodzinnej parafii, Suchowli pod Dąbrową Białostocką. Jednak duszpasterz ludzi pracy spoczął w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Tomasz Wiścicki przyznał, że przebieg uroczystości pogrzebowych był odzwierciedleniem nauczania, jakie głosił w swoim życiu ks. Popiełuszko.

Powiązany Artykuł

Popiełuszko 1200.jpg
Ks. Jerzy Popiełuszko. Serwis specjalny

– Było to spełnienie wyrażanego przez niego przesłania "zło dobrem zwyciężaj". Nieustannie do tego wzywał. Nawet gdy to zło, w momencie mordu na księdzu, przybrało monstrualne rozmiary, uczestnicy pogrzebu, wśród których byłem również ja, do końca wytrwali w nauczaniu ks. Jerzego. Było to czymś niezwykłym – dodał publicysta.

"Dwa przemówienia były szczególne"

Na pogrzeb zjechali ludzie z całej Polski, przywódcy opozycji, zagraniczni dyplomaci, przedstawiciele władzy niższego szczebla, a także świata kultury. Tomaszowi Wiścickiemu w pamięci pozostały dwa przemówienia, które wybrzmiały podczas tego wydarzenia.

Powiązany Artykuł

ks. jerzy Popiełuszko 1200 F.jpg
Ks. Jerzy Popiełuszko. "Prawda, którą głosił, rozwścieczała komunistów"

– Pierwsze, wygłoszone przez Karola Szadurskiego, inżyniera z Huty i jednego z najbliższych przyjaciół ks. Jerzego, było bardzo poruszające i osobiste. Autorem drugiego był Lech Wałęsa. Przemówienie to zaliczam do najlepszych, jakie wygłosił były prezydent. Zakończył je słowami: "Solidarność żyje, bo ty oddałeś za nią życie". Były to wielkie słowa i chwila wielkości tego człowieka – zaznaczył.

Porwanie i zabójstwo

19 października 1984 roku, doszło do porwania ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana warszawskiej "Solidarności" i obrońcy praw człowieka w PRL. Wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, ks. Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali uprowadzeni przez funkcjonariuszy Departamentu IV MSW. Księdza przymuszono do wyjścia z samochodu, następnie pobito i wrzucono do bagażnika samochodu "esbeków". 

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Jego proces kanonizacyjny jest w toku.

Polskie Radio 24/db

--------------------------------------

Data emisji: 3.11.2019

Godzina emisji: 12.35

Polecane

Wróć do strony głównej