X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Śląsk: byli policjanci z drogówki oskarżeni o korupcję. 80 zarzutów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 11:10
Sześciu byłych funkcjonariuszy policji z wydziału ruchu drogowego komendy w Gliwicach odpowie przed sądem za przyjmowanie łapówek od kierowców. Przedstawiono im ponad 80 zarzutów korupcyjnych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andrew Babble / shutterstock

Informację o zakończeniu śledztwa w tej sprawie, prowadzonego razem z Biurem Spraw Wewnętrznych Policji, przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
policja free 1200.jpg
Areszt dla policjantów, którzy mieli poniżać i stosować przemoc

Areszt dla funkcjonariuszy

Trzech pierwszych policjantów z gliwickiej drogówki funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych zatrzymali w sierpniu 2018 r., po przedstawieniu zarzutów zostali aresztowani.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Milionowe straty trzech gmin. Dwie osoby w rękach funkcjonariuszy CBA

Trzech kolejnych zatrzymano w maju br. Wobec tych podejrzanych prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze: zawieszenie w czynnościach służbowych, dozór policji i poręczenia majątkowe.

Współpraca oskarżonych

Jak przypomina prokuratura, zadaniem policjantów było czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego oraz ujawnianie i reagowanie na wszystkie przypadki złamania prawa, dotyczącego bezpieczeństwa w komunikacji, w szczególności na wykroczenia będące główną przyczyną wypadków i kolizji.

 Jak ustalono, podejrzani wykorzystywali fakt ujawnienia wykroczenia przekroczenia dopuszczalnej prędkości na drodze do przyjęcia od kierujących korzyści majątkowych w zamian za odstąpienie od ukarania za faktycznie popełnione wykroczenie – poinformowała prok. Smorczewska.

Jak podała prokuratura, oskarżeni w większości przypadków współdziałali z sobą, w różnych konfiguracjach osobowych.

Przed sądem również kierowca

Śledczy wyjaśniają, że przyjęcie łapówki było zazwyczaj związane z nałożeniem mandatu za inne wykroczenie, niż faktycznie popełnione przez kierowcę – np. za przekroczenie prędkości o niższej wartości. W konsekwencji kierowca dostawał niższy mandat i mniej punktów karnych. W niektórych sytuacjach policjanci mieli odstępować od obowiązkowego zatrzymania prawa jazdy.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Korupcja w Urzędzie Skarbowym w Będzinie? Były pracownik w rękach ABW

Przed sądem odpowie także zatrzymany przez policję kierowca ciężarówki, który prowadził ten pojazd mimo braku uprawnień. Według prokuratury wręczył funkcjonariuszom 600 zł.

Większość się przyznała

Czterech spośród podejrzanych przyznało się do winy i złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Gliwicach.

Zgodnie z Kodeksem karnym, kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Park Śląski policja 1200.jpg
B. prezes Parku Śląskiego zatrzymany. Chodzi o przyjęcie 100 tys. zł łapówki

Kolejne postępowanie

Nie było to jedyne toczące się w gliwickiej prokuraturze śledztwo dotyczące korupcji w śląskiej drogówce. W innym postępowaniu przedstawiono zarzuty kilkunastu policjantom z komendy w Żorach. Także oni mieli przyjmować łapówki od kierowców. Do większości z zarzucanych funkcjonariuszom z Żor przestępstw miało dochodzić na drodze krajowej nr 81, tzw. wiślance, oraz na drogach dojazdowych do autostrady A1.

Według śledczych policjanci z drogówki mieli przyjmować łapówki najczęściej od kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Postępowanie w tej sprawie dobiega już końca – dowiedziała się PAP.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śląskie: wyniki sekcji zwłok. Ciężarna bielszczanka została uduszona

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 11:29
Jak dowiedziała się PAP, z sekcji zwłok wynika, że przyczyną śmierci 33-letniej bielszczanki, zamordowanej w miniony czwartek, było uduszenie. O zabójstwo podejrzany jest mąż kobiety.
rozwiń zwiń