X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jarosław Sellin: Instytut Dziedzictwa Solidarności jest absolutnie niezbędny

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 15:37
W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wręczyli 19 osobom nominacje do Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności. - Instytut Dziedzictwa Solidarności to instytucja absolutnie niezbędna – powiedział Jarosław Sellin.
Członkowie Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności w towarzystwie przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy i wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina
Członkowie Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności w towarzystwie przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy i wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława SellinaFoto: PAP/Adam Warżawa
  • W sali BHP Stoczni Gdańskiej wręczono nominacje do rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności
  • W radzie Instytutu zasiądzie 21 osób, wśród nich senatorowie, historycy i dziennikarze
  • IDS powołano z końcem sierpnia b.r. w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych
  • - Celem instytucji będzie opowiadanie "o dziedzictwie zwycięskiego ruchu Solidarności - mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin

Umowę powołującą Instytut Dziedzictwa Solidarności (IDS), jako wspólne przedsięwzięcie NSZZ "Solidarność" i MKDiN, podpisano 31 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej podczas obchodów 39. rocznicy Sierpnia’80.

Duda-Selin solidarność twitter-1200.jpg
Rocznica porozumień sierpniowych. W Gdańsku powstał Instytut Dziedzictwa Solidarności.

Dokument podpisali wówczas przewodniczący Solidarności Piotr Duda oraz Jarosław Sellin.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jaki wpływ na upadek komunizmu miała Solidarność?

We wtorek obaj wręczyli 19 osobom nominacje do Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Gremium to jest 21-osobowe, dwóch członków Rady IDS było nieobecnych.

"Absolutnie niezbędna" instytucja

- Uznaliśmy, po wielu tygodniach rozmów i dyskusji, że taka instytucja jak Instytut Dziedzictwa Solidarności jest absolutnie niezbędna. Instytucja, która będzie opowiadać – jak wskazuje sama nazwa – o dziedzictwie Solidarności, o dziedzictwie tego pięknego ruchu Polaków, który przez całą dekadę lat osiemdziesiątych dążył do odzyskania niepodległości, uzyskania wolności oraz godności Polaków po kilkudziesięciu latach podległości Związkowi Sowieckiemu i komunizmowi – mówił Jarosław Sellin.


Mateusz Morawiecki solidarność pap-1200.jpg
Premier: "Solidarność" to ruch, jakiego nie było w historii świata

Wiceminister zwrócił uwagę, że ruch Solidarności był "proroczy, kiedy jesienią 1981 r. na swoim pierwszym zjeździe przyjął apel na narodów Europy środkowo-wschodniej", a po 8 latach od tego wydarzenia upadł komunizm.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Byli członkowie PZPR na uroczystościach z okazji 30. rocznicy wyborów ’89. Komentarze opozycjonistów

- Mówimy więc o dziedzictwie ruchu zwycięskiego. Ruchu, który zwyciężył, którego zwycięstwem mamy prawo się chlubić, a o którego dziedzictwie nie pamięta się w takiej skali, w jakiej byśmy sobie tego życzyli w Polsce anno domini 2019. I dlatego musimy tę sytuację naprawić. To będzie instytut działający wieloaspektowo, różnymi formami, którymi dzisiaj instytucje kultury są w stanie tworzyć – zapowiedział wiceszef resortu kultury.

Senatorowie, naukowcy, dziennikarze

W Radzie IDS zasiadają m.in. b. senator Piotr Łukasz Andrzejewski, naukowcy - prof. Sławomir Cenckiewicz, prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska; dziennikarze - Andrzej Gelberg, Michał Karnowski, Piotr Semka, proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwik Kowalski, sygnatariusze Porozumień Sierpniowych - Andrzej Gwiazda i Andrzej Kołodziej oraz bratanica błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki Barbara Popiełuszko–Matyszczyk.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przywróciliście godność milionom Polaków". Prezes IPN uhonorował 53 działaczy antykomunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 20:50
53 osoby zaangażowane w działalność antykomunistyczną otrzymały w piątek w sali BHP Stoczni Gdańskiej Krzyże Wolności i Solidarności. Sześć odznaczeń zostało przyznanych pośmiertnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp. Głódź w bazylice św. Brygidy: stąd szedł ku stoczni gdańskiej eucharystyczny Chrystus

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 15:04
- Bazylika św. Brygidy jest domem Bożym, który jest szczególnie bliski NSZZ "Solidarność". To stąd szedł ku stoczni gdańskiej eucharystyczny Chrystus w pamiętnych dniach sierpniowych strajków - mówił w Gdańsku abp. Sławoj Leszek Głódż.
rozwiń zwiń