X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska zaangażuje się w wart pół miliona dolarów projekt humanitarny w Iraku

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 14:41
Polska i USA wspólnie będą działać na rzecz pomocy humanitarnej w Iraku. - Wartość programu zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej przesiedlonym Irakijczykom to 528 tys. dolarów - poinformował minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś. - To wpisuje się w polską strategię pomocy na miejscu - dodał minister.
Audio
  • Michał Woś: tegoroczny budżet USAID na projekty wsparcia mniejszości religijnych to 178 mln dolarów (IAR)
Obóz dla uchodźców - zdj. ilustracyjne
Obóz dla uchodźców - zdj. ilustracyjneFoto: Orlok/ Shutterstock

Michał Woś podkreślił na konferencji prasowej, że wspólne polsko-amerykańskie działania na polu pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie są możliwe dzięki podpisanemu rok temu w Waszyngtonie memorandum of understanding ws. współpracy na rzecz zwiększenia pluralizmu, zapobieganiu zbrodni ludobójstwa i prześladowaniom na Bliskim Wschodzie.

syria free 1200.jpg
Pomoc dla Syryjczyków. Będą zakładać małe firmy

Pilotażowy projekt

Sygnatariuszami memorandum są Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Amerykańska Agencja ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

Rezultatem tego porozumienia jest pilotażowy projekt pomocy humanitarnej dot. zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej przesiedlonym Irakijczykom. Jego wartość to 528 tys. dolarów amerykańskich - poinformował minister ds. pomocy humanitarnej. Michał Woś podkreślił, że projekt wpisuje się w polską filozofię udzielania pomocy uchodźcom na miejscu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] M. Woś: polityka migracyjna UE, którą przyjęła PO była błędna

Projekt będzie realizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej w partnerstwie ze słowacką organizacją STEP-IN w prowincjach Erbil i Dohuk, w irackim Kurdystanie. Organizacją wykonawczą, koordynującą projekt i pośrednicząca między USAID i polskimi organizacjami pozarządowymi, które będą realizować zadania w ramach tego projektu, jest rządowa Fundacja Solidarności Międzynarodowej.

Dostęp do gigantycznego budżetu

Minister zaznaczył, że fundacja ta uzyskała wymagane certyfikaty pozwalające na aplikowanie o środki z USAID. - Dzięki temu polskie organizacje pozarządowe na Bliskim Wschodzie, niosące pomoc tam na miejscu, mające świetne rozpoznanie, współpracują między innymi z lokalnymi Kościołami, otrzymują dostęp do, w naszej skali, gigantycznego budżetu - powiedział minister.

Jak stwierdził, do Fundacji Solidarności Międzynarodowej będą kierowane projekty, które mogą być realizowane w Iraku, służące wspieraniu zagrożonych mniejszości religijnych i etnicznych. Jak dodał, w zdecydowanej większości są to jazydzi i chrześcijanie.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Michał Woś o opinii TSUE ws. odmowy przyjęcia uchodźców: to efekt polityki PO

Jak dodał, budżet USAID na wsparcie mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie tylko w 2019 r., to ponad 178 mln dol. Polskie organizacje pozarządowe będą mogły aplikować o te środki właśnie dzięki współpracy Fundacji Solidarności Międzynarodowej z USAID. - Będziemy mogli ramię w ramię nieść pomoc tym, którzy są najbardziej potrzebujący - powiedział Woś. Dodał, że "wpisuje się to w polski interes narodowy realizowany w Europie poprzez docelowe zmniejszanie presji migracyjnej".

Lider w ochronie wolności religijnej

Ambasador USA Georgette Mosbacher zaznaczyła, że Polska jest liderem, jeżeli chodzi o ochronę wolności religijnej. Przypomniała, że w tym roku z inicjatywy Polski ONZ ustanowiła 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary.

Mosbacher zaznaczyła, że uruchamiany wspólnie przez Polskę i USA projekt w Iraku ma zapewnić opiekę zdrowotną ludności żyjącej w kurdyjskiej części Iraku. Jak mówiła, Polska i Stany zjednoczone zapewnią tam konsultacje lekarskie, opiekę medyczną dla kobiet w ciąży i połogu, opiekę pediatryczna, profilaktykę zdrowotną, a także wsparcie psychologiczne i psychiatryczne.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antyrządowe protesty w Iraku. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 23:23
Co najmniej 40 osób zginęło w antyrządowych demonstracjach w Iraku. Na ulice kilku miast wyszli Irakijczycy, którzy protestowali przeciwko biedzie, korupcji i bezrobociu. Był to najbardziej krwawy dzień od początku protestów, które trwają w Iraku od początku października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Promocja mafii handlarzy ludźmi". Michał Woś o rezolucji PE ws. uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 09:15
– Wszyscy jesteśmy za tym, by ratować ludzkie życie, ale w rezolucji UE były rzeczy, na które nie możemy się godzić. Było to promowanie polityki otwartych drzwi z 2015 roku, która spowodowała wielki kryzys migracyjny – powiedział w radiowej Trójce Michał Woś, minister odpowiadający za pomoc humanitarną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamordowani przez islamistów. 48 ofiar coraz bliżej beatyfikacji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 12:06
Atak terrorystów miał miejsce dziewięć lat temu, w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych. W katedrze w Bagdadzie zginęło wtedy 48 osób. W ostatnich dniach zakończył się diecezjalny etap ich procesu beatyfikacyjnego.
rozwiń zwiń