X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Expose premiera Mateusza Morawieckiego. Waldemar Paruch zdradza możliwe daty

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 12:15
- 19 listopada to byłby taki termin najszybszy z możliwych - powiedział szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych prof. Waldemar Paruch pytany w RMF FM , kiedy można spodziewać się wygłoszenia w Sejmie expose przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Piotr Molecki/East News

- 19 listopada - tak jak dziennikarze wczoraj spekulowali - to byłby taki termin najszybszy z możliwych. Pytanie jest w jakim zakresie pan premier jest już przygotowany do tego ważnego wystąpienia politycznego, bo z tego co wiem, ma być to expose na cztery lata nie tylko na jeden rok - powiedział Paruch.
Według niego najpóźniejszy termin, to tydzień później. - Bo trudno zwoływać Sejm, żeby zatwierdzał rząd w piątek. Proszę pamiętać, że chodzi o dyscyplinę klubową, potrzebnych jest 231 posłów, którzy przyjadą i zagłosują - zaznaczył.

Zgodnie z przepisami dotychczasowy premier składa dymisję rządu w czasie pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji - pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji odbędzie się we wtorek 12 listopada. Następnie prezydent desygnuje premiera, który proponuje skład Rady Ministrów. Prezydent powołuje szefa rządu wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Mateusz Morawiecki ponownie na czele rządu PiS

Od dnia powołania rządu premier ma dwa tygodnie, by przedstawić Sejmowi program działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy

Na pytanie o umowę koalicyjną Zjednoczonej Prawicy - PiS, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro i Porozumienia Jarosława Gowina, prof. Paruch odpowiedział, że z tego co wie, taka umowa ma być zawarta do expose premiera. Zapytany, że być może, dopóki nie ma umowy koalicyjnej, ta "układanka" rządowa jeszcze się zmieni, odpowiedział, że "dopóki tej umowy nie ma oczywiście taki scenariusz jest możliwy".

Z kolei na pytanie, czy oznacza to, że któryś z koalicjantów "może dostać coś więcej lub mniej", prof. Paruch powiedział, że według niego bardziej dotyczy to zadań przypisanych do poszczególnych resortów. - Nie redukowałbym tego do personaliów - dodał.

W piątek wieczorem premier Morawiecki przedstawił kandydatów na ministrów swojego nowego rządu. Nie zostało podane jeszcze nazwisko przyszłego ministra sportu. W nowym gabinecie powstaną resorty: nadzoru właścicielskiego - ma nim kierować wicepremier Jacek Sasin, klimatu - który obejmie Michał Kurtyka i zarządzania funduszami, którego szefową ma być Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

nowi ministrowie collage okokok finalversion 663.jpg
Nowi szefowie resortów gospodarczych w rządzie Mateusza Morawieckiego

Ministerstwo Skarbu Państwa

Paruch pytany, czy powołanie resortu nadzoru właścicielskiego oznacza, że PiS, który zlikwidował Ministerstwo Skarbu Państwa, przyznaje się tu do błędu i teraz będzie ministerstwo, które będzie pilnowało, żeby żaden z koalicjantów "nie urósł" ponad miarę jeśli chodzi o spółki SP, odpowiedział, że autorzy programu PiS na wybory 2015 r. przewidywali "zasadniczą zmianę w zarządzaniu spółkami Skarbu Państwa".

Według Parucha zostało to zrealizowane "w pewnym sensie do połowy", bo po likwidacji MSP "nie zamknięto procesu budowy holdingu czyli takiej struktury, która by niejako koordynowała, czy zarządzała tymi spółkami". Szef CAS stwierdził, że teraz trzeba dokończyć tę reformę i "na nowo spiąć zarządzania nad tymi spółkami".

Nowy skład rządu Prawa i Sprawiedliwości. Komentarze polityków

- Jest testowany teraz ten pomysł na ministerstwo tzw. zasobów narodowych, którego kompetencje będą trochę inne niż tradycyjnego ministerstwa skarbu, bo w tradycji III RP ministerstwo skarbu i ministrowie zajmowali się przygotowaniem spółek SP do ich sprzedaży. PiS fundamentalnie tego procesu nie prowadzi. Tu celem jest uporządkowanie sytuacji w spółkach SP, podnoszenie zdolności zarządczej w tych spółkach i ich profesjonalizacji - powiedział.
Zapytany, czy koalicjanci PiS czyli Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin utrzymają "stan posiadania w spółkach SP" odparł, że "to będą decyzje pana wicepremiera Jacka Sasina jako władzy nadzorczej oraz rad nadzorczych poszczególnych spółek".

Z kolei na pytanie o nieobsadzony jeszcze resort sportu Paruch powiedział, że rozmowy w tej kwestii będą nadal trwały. "Rząd jest rządem Zjednoczonej Prawicy i to kwestia porozumienia między małymi koalicjantami a Prawem i Sprawiedliwością. Poczekajmy kilka dni, na pewno ta kwestia zostanie wyjaśniona" - dodał. Na pytanie, czy może jest to "jakaś forma kuszenia kogoś z opozycji" i czy resort może trafić do któregoś z senatorów, którzy zdobyli mandat jako kandydaci opozycji, Paruch odpowiedział: "Nie jest to wykluczone. PiS będzie poszukiwało rozwiązania w Senacie".

Dodał, że resort sportu "to jest ministerstwo wizerunkowo bardzo istotne, może nie o wielkim budżecie, bo jak porównamy to ministerstwo z budżetem Ministerstwa Obrony Narodowej, to jest trochę porównanie muchy ze słoniem. Paruch zaznaczył jednak, że pytanie nie jest do niego, bo on tych rozmów nie prowadzi.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd Wielkiej Zmiany

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 11:00
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił skład swojej nowej rady ministrów. Przed drużyną Morawieckiego wiele trudnych zadań, wynikających z zobowiązań złożonych przez Zjednoczoną Prawicę wyborcom. By je wypełnić konieczna będzie już nie tylko Dobra, ale przede wszystkim Wielka Zmiana w funkcjonowaniu państwa polskiego. Inaczej nie da się zbudować zapowiadanego przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego polskiego państwa dobrobytu.
rozwiń zwiń