R. Kostro: otwarcie Muzeum Historii Polski odbędzie się w 2021 roku

- Wśród najcenniejszych eksponatów znajdą się m.in. Enigma. Ale są również bezcenne jak krzyżyk należący do Aleksandra Wata - powiedział w audycji Polskie Radia 24 historyk, publicysta i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

2019-11-11, 10:15

R. Kostro: otwarcie Muzeum Historii Polski odbędzie się w 2021 roku
Warszawska Cytadela po powstaniu listopadowym była symbolem carskiego ucisku. Teraz powstanie tu m.in. Muzeum Historii Polski. Foto: Deposit Photos

Posłuchaj

11.11.2019 GośćPR24: Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski
+
Dodaj do playlisty

Muzeum Historii Polski zostało założone w 2006 roku. Budowa siedziby instytucji potrwa do 2021 roku. Na terenie Cytadeli Warszawskiej są już dwie kondygnacje podziemne i trzy naziemne z planowanych czterech. Będzie tam największa wystawa historyczna w Polsce. Powierzchnia wystawy stałej będzie wynosiła 7 tys. mkw. Dodatkowo będzie przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe. Bryła budynku będzie minimalistyczna, ale funkcjonalna.

Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów lub z innych instytucji i muzeów. Kilkanaście tysięcy obiektów to przedmioty podarowane przez prywatne osoby. - Planujemy na wystawie stałej eksponować 3 tys. obiektów, z czego połowa będzie pochodziła z naszych zbiorów - powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski. - Nasze zbiory w tej chwili sięgają 40 tys. obiektów - dodał.

Robert Kostro Robert Kostro

1000 lat polskiej historii

Wśród najcenniejszych eksponatów dyrektor wymienił maszynę szyfrującą Enigma, która została zakupiona za 200 tys. dolarów, oraz zbroję husarską wartą setki tysięcy złotych, której zakup sfinansował Orlen. - Mamy także drobny obiekt, który nie ma wymiernej wartości, ale jest bezcenny. To należący do Aleksandra Wata krzyżyk, podarowany nam przez Andrzeja Wata - mówił dyrektor.

REKLAMA

>>>POLSKA NIEPODLEGŁA - zobacz serwis specjalny Polskiego Radia<<<

Na ekspozycji stałej znajdą się oryginalne historyczne obiekty m.in. pochodząca z X w. łódź wyłowiona z Jeziora Lednickiego czy krzyż procesyjny z XI w. Do opowiedzenia współczesnej historii zostaną wykorzystane archiwalia Polskiego Radia. - Do opowiedzenia najnowszej historii nowoczesne media są kluczowe - podsumował Kostro.

W audycji rozmawiano również o przygotowanych przez Muzeum atrakcjach w ramach 14. Przystanku Niepodległość.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ogród Saski zmieniony w planszę do gry. MHP zaprasza na 14. Przystanek Niepodległość

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/st

______________________

REKLAMA

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 9.33

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej