X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Senat wybrał przewodniczących komisji senackich oraz ich składy osobowe

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 21:08
Izba powołała łącznie 16 komisji stałych. Najwięcej, ośmiu przewodniczących będzie miał klub Koalicji Obywatelskiej. Sześciu przewodniczących otrzymał klub Prawa i Sprawiedliwości, a po jednym klub Polskie Stronnictwo Ludowe i koło senatorów niezależnych. 
Posiedzenie Senatu X kadencji
Posiedzenie Senatu X kadencjiFoto: PAP/Tomasz Gzell

W pierwszej kolejności Senat powołał dziś komisję Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich. Decyzją izby będzie ona liczyła 15 senatorów. W jej składzie znaleźli się Stanisław Karczewski (PiS), Grzegorz Bierecki (PiS), Krzysztof Słoń (PiS), Przemysław Błaszczyk (PiS), Tadeusz Kopeć (PiS) Marek Borowski (KO), Andrzej Kobiak (KO), Władysław Komarnicki (KO), Joanna Sekuła (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wojciech Ziemniak (KO), Jacek Bury (KO), Robert Dowhan (KO), Michał Kamiński (PSL) i Wadim Tyszkiewicz (niezależny). Na przewodniczącego komisji określanej "matką wszystkich komisji" Senat powołał Sławomira Rybickiego. Jego kandydaturę poparło 95 senatorów, 1 był przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Czytaj więcej
663_Karczewski_TT.jpg
"Bawi mnie ta hucpa". S. Karczewski ws. flag unijnych w Senacie

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Henryk Domański: sytuacja w Senacie nie jest niekorzystna dla PiS

Sławomir Rybicki zadeklarował, że będzie starał się prowadzić prace komisji ponad politycznym sporem. - Chociaż spór polityczny jest wpisany w pracę parlamentu, to będę starać się, aby we wszystkich sprawach, które w szczególności dotyczą spraw senatorów, immunitetów, godności Senatu,  prowadzenie komisji było w sposób możliwie obiektywny - mówi Rybicki. 

Oprócz komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, Senat powołał również komisje: Budżetu i Finansów Publicznych; Gospodarki Narodowej i Innowacyjności; Obrony Narodowej; Praw Człowieka, Praworządności i Petycji; Rolnictwa i Rozwoju Wsi; Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej; Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej; Środowiska; Zdrowia; Kultury i Środków Przekazu; Nauki, Edukacji i Sportu; Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą; Ustawodawcza, Komisja Infrastruktury oraz Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej. 

8 komisji dla KO

Oprócz komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich Koalicji Obywatelskiej przypadło jeszcze siedmiu przewodniczących komisji. Przewodniczącym komisji Budżetu i Finansów Publicznych został Kazimierz Kleina. Mandat senatora pełni on od pięciu kadencji, przez jedną kadencję był także posłem. W przeszłości był również burmistrzem Łeby. Kleina jest absolwentem Wydziału Ekonomiki Transportu i Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. 

Barbara Zdrojewska została wybrana przewodniczącą komisji Kultury i Środków Przekazu. Z wykształcenia jest kulturoznawcą. Studia w tym zakresie ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim. W okresie PRL należała do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W wolnej Polsce zasiadała w radzie miasta Wrocławia, gdzie przez jedną kadencję była nawet przewodniczącą. Przez dwie kadencje była również radną sejmiku dolnośląskiego. Mandat senatora pełni drugą kadencję.

Czytaj więcej
Grodzki PAP-1200.jpg
Jakub Jałowiczor: jednak będziemy mieli opozycję totalną i skarżenie się za granicą

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Senacki klub Koalicji Obywatelskiej wybrał nowego przewodniczącego

Przewodniczącym komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji został Aleksander Pociej, dla którego obecna kadencja będzie trzecią w ławach senatorskich. Pociej z wykształcenia jest prawnikiem, a dokładnie adwokatem. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Biegle posługuje się językiem angielskim i francuskim. 

Zygmunt Frankiewicz został przewodniczącym komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Z wykształcenia jest inżynierem, doktorem habilitowanym nauk technicznych. Przez 26 lat sprawował urząd prezydenta Gliwic. Jest prezesem Związku Miast Polskich. Mandat senatora sprawuje pierwszą kadencję. 

Kazimierza Michała Ujazdowskiego wybrano na przewodniczącego komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Z wykształcenia jest prawnikiem, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego. W przeszłości trzykrotnie pełnił urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządzach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W ławach senackich zasiada po raz pierwszy, ale jest doświadczonym parlamentarzystą, dlatego, że w przeszłości sześciokrotnie pełnił mandat poselski. Był też europosłem VIII kadencji. 

Decyzją Senatu pracami komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej pokieruje Bogdan Klich. W latach 2007-2011 sprawował on urząd ministra obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska. Mandat senatora pełni po raz trzeci. W przeszłości przez jedną kadencją był również posłem. Z wykształcenia jest lekarzem, absolwentem Akademii Medycznej w Krakowie. 

Lekarzem, a konkretnie laryngologiem jest również Beata Małecka-Libera, która została przewodniczącą komisji Zdrowia. Obecna kadencja jest jej pierwszą w ławach senackich. W przeszłości przez cztery kadencja pełniła mandat posła. W 2015 roku była również wiceministrem zdrowia. 

6 komisji dla PiS

Sześciu przewodniczących komisji przypadło Prawu i Sprawiedliwości. Komisją Gospodarki Narodowej i Innowacyjności pokieruje Marek Pęk, dla którego obecna kadencja będzie drugą w ławach senackich. Pęk z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zawodowo zajmował się doradztwem prawnym w zakresie m.in. prawa gospodarczego i zamówień publicznych. W Senacie ubiegłej kadencji pełnił funkcję sekretarza, a następnie po uzyskaniu przez Adama Bielana mandatu do Parlamentu Europejskiego, został wybrany na wicemarszałka Senatu. 

Przewodniczącym komisji Infrastruktury został Jan Hamerski samorządowiec, nauczyciel i działacz góralski. Mandat senatora pełni on drugą kadencję. W latach 2002-2006 pełnił on funkcję starosty nowatorskiego, a w latach 2002-2008 prezesa Związku Podhalan. Hamerski jest absolwentem Wydziału Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie ukończył historię. 

Kazimierz Wiatr został wybrany na przewodniczącego komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Jest on profesorem nauk technicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mandat senatora pełni już piątą kadencję.

Czytaj więcej
Radosław Fogiel 1200.jpg
Radosław Fogiel: to PiS ma największy klub w Senacie

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Pierwsze posiedzenie Senatu X kadencji. Ślubowanie i wybór marszałka

Komisją Obrony pokieruje Jarosław Rusiecki, dla którego obecna kadencja będzie trzecią w ławach senackich. W przeszłości przez trzy kadencja sprawował on również mandat poselski. Rusiecki jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie ukończył Wydział Nauk Społecznych. Przez 6 lat pracował jako dyrektor biblioteki, zasiadał także w radzie powiatu ostrowieckiego. W 2018 roku został odznaczony brązową odznaczą "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej". 

Przewodniczącym komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi został Jerzy Chróścikowski, który w ławach senackich zasiada już po raz szósty. Chróścikowski jest magistrem administracji. Tytuł ten uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Jest przewodniczącym NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność". 

W tematyce rolnictwa specjalizuje się również Zdzisław Pupa, który został przewodniczącym komisji Środowiska. Mandat senatora sprawuje on czwartą kadencję, przez jedną był także posłem. Pupa ukończył Wydział Rolnym Akademii Rolniczej w Krakowie. Aktualnie prowadzi własne gospodarstwo rolne i działa w NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Po jednej komisji dla PSL i niezależnych

Dwie komisje zostały rozdzielone między senatorów Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz koła senatorów niezależnych. Jan Filip Libicki (PSL) będzie przewodniczącym komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Libicki w ławach poselskich zasiada po raz trzeci, dwukrotnie był też posłem. Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. 

Natomiast przewodniczącym komisji Ustawodawczej został senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. Do tego roku pełnił on funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli. W rządzie Donalda Tuska sprawował urząd ministra sprawiedliwości. W przeszłości przez jedną kadencją był posłem, a mandat senatorski będzie pełnił po raz drugi.

MF, PolskieRadio24.pl

Czytaj także

Michał Dworczyk o tece ministra sportu: jest kilka bardzo dobrych nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 13:03
- Prawdopodobnie we wtorek 19 listopada zostanie wygłoszone exposé premiera Mateusza Morawieckiego – zapowiedział w TVP szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że jeśli chodzi o nowego ministra sportu, premier rozważa kilka nazwisk. – W polityce jest czymś normalnym, że są prowadzone rozmowy - wskazał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Murdzek o nowym Senacie: to nadzieja na wyższą jakość debaty publicznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 09:30
- Z ogromną nadzieją wysłuchałem przemówień najważniejszych osób w państwie. Zawierały nadzieję na nową jakość dialogu – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Murdzek (Porozumienie). Gościem audycji był także Paweł Zalewski (Platforma Obywatelska). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Sasin: powołanie nowego rządu prawdopodobnie w piątek. Trwają konsultacje

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 11:32
- Powołanie nowego rządu nastąpi pewnie jeszcze w tym tygodniu, prawdopodobnie w piątek - powiedział w środę w Polskim Radiu 24 wicepremier Jacek Sasin. Jak zaznaczył, to nieoficjalna informacja, bo odbędą się jeszcze w tej sprawie konsultacje z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń