X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rzecznik prezydenta podał datę powołania nowego rządu Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 14:30
- Prezydent Andrzej Duda w piątek o godz. 14.30 powoła nowy rząd Mateusza Morawieckiego - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Uroczystość powołania nowej Rady Ministrów odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.
Szef dotychczasowego rządu Mateusz Morawiecki
Szef dotychczasowego rządu Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Marcin Obara
  • Rzecznik prezydenta podał datę powołania nowego gabinetu premiera
  • Uroczystość odbędzie w piątek o godz. 14.30 w Pałacu Prezydenckim
  • W ubiegłym tygodniu Mateusz Morawiecki przedstawił skład nowego rządu
  • Większość ministrów pozostanie na swoich stanowiskach
  • W nowym rządzie znajdą się cztery nowe osoby

We wtorek Mateusz Morawiecki złożył na ręce prezydenta dymisję poprzedniego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu pełnienie obowiązków.

duda morawiecki pap 1200.jpg
"Więcej ekspertów, mniej polityków". Prof. Kazimierz Kik o nowym rządzie

Zgodnie z konstytucją, po przyjęciu dymisji dotychczasowego rządu, jest 14 dni na desygnację nowego premiera i powołanie nowego rządu. W czwartek przed południem prezydent desygnował Morawieckiego na premiera i powierzył mu misję utworzenia rządu.

Jak poinformował rzecznik prezydenta, uroczystość powołania przez głowę państwa nowego rządu odbędzie się w piątek o godz. 14.30 w Pałacu Prezydenckim.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza exposé) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Skład nowego gabinetu

1200_Kaczyński_PAP.jpg
Belweder: zakończyło się spotkanie konsultacyjne ws. nowego rządu

Premier Morawiecki przedstawił w ubiegłym tygodniu skład swojego nowego gabinetu, który będzie liczył 20 resortów. W nowym gabinecie Mateusza Morawieckiego nie będzie Ministerstwa Energii, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstanie natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Zarządzania Funduszami oraz Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego.

Z Ministerstwa Środowiska zostaną wydzielone dwa osobne resorty: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu. Z resortu spraw zagranicznych zostanie wydzielony pion dotyczący polityki europejskiej. W nowym rządzie pion europejski będzie podlegał kancelarii premiera, a na jego czele stanie obecny wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Konrad Szymański. Jedynym resortem, którego szefa nie przedstawił Morawiecki jest Ministerstwo Sportu.

Kosmetyczne zmiany

Większość ministrów pozostanie na swoich stanowiskach. Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma kierować Piotr Gliński, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin, resortem infrastruktury - Andrzej Adamczyk, rolnictwa i rozwoju wsi - Jan Krzysztof Ardanowski, obrony narodowej - Mariusz Błaszczak, spraw wewnętrznych i administracji - Mariusz Kamiński, spraw zagranicznych - Jacek Czaputowicz, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk.

Studio Prasowe 10-11-19-1200.jpg
M. Manasterski: był rząd dobrej zmiany, teraz potrzeba rządu wielkiej zmiany

Ministerstwem Zdrowia, tak jak dotychczas, kierować ma Łukasz Szumowski, Ministerstwem Cyfryzacji - Marek Zagórski, Ministerstwem Edukacji Narodowej - Dariusz Piontkowski, Ministerstwem Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro.

Dotychczasowa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz będzie kierowała Ministerstwem Rozwoju. Dotychczasowy ds. pomocy humanitarnej Michał Woś ma objąć Ministerstwo Środowiska, zaś szefem Ministerstwa Nadzoru Właścicielskiego ma być Jacek Sasin.

Nowe osoby

W drugim rządzie Morawieckiego znajdą się cztery nowe osoby: Michał Kurtyka ma być szefem Ministerstwa Klimatu, Małgorzata Jarosińska-Jedynak objąć ma Ministerstwo Zarządzania Funduszami, Tadeusz Kościński ma kierować Ministerstwem Finansów, a Marlena Maląg - Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pozostać ma Michał Dworczyk.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Rafał Potocki: prezydent i premier mają wspólne cele i podobnie widzą świat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 12:07
- Mateusz Morawiecki wydaje się mentalnie stosunkowo blisko prezydenta i ci panowie się rozumieją. Prezydent i premier mają wspólne cele i podobnie widzą świat - mówił Andrzej Rafał Potocki, publicysta tygodnika "Sieci" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik rządu: expose premiera będzie zawierać wizję rozwoju Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 11:31
- Expose premiera Mateusza Morawieckiego potrwa około godziny. Będzie zawierać wizję rozwoju Polski nie tylko na najbliższe cztery lata, ale też szerszą perspektywę. Pojawią się tematy gospodarcze, duże cele inwestycyjne - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 11:26
- Bardzo gorąco dziękuję panu prezydentowi za zaufanie, że możemy kontynuować misję poprawy standardu życia Polaków - powiedział Mateusz Morawiecki podczas uroczystości, w czasie której Andrzej Duda desygnował go na premiera. W piątek ma się odbyć zaprzysiężenie zaproponowanej przez Mateusza Morawieckiego Rady Ministrów.
rozwiń zwiń