Bezpieczeństwo pieszych na pasach. Policja chwali zmianę przepisów
Komenda Główna Policji chwali propozycję zmian w przepisach, dzięki którym piesi będą mieli pierwszeństwo już przed wejściem na przejście. Eksperci podkreślają, że dla zapewnienia im bezpieczeństwa, potrzebna jest edukacja i zmiany w infrastrukturze.
2019-11-20, 15:11
Posłuchaj
- To dobre rozwiązanie, ale już dziś kierowcy powinni bardziej uważać przed przejściami dla pieszych - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Ciarka.
Powiązany Artykuł
Nowe przepisy ruchu drogowego coraz bliżej. Będzie bezpieczniej
"Potrzebna zmiana mentalności kierowców"
Dodał, że oprócz zmiany przepisów, potrzebna jest zmiana mentalności samych prowadzących pojazdami. Jak powiedział rzecznik, już dziś kierowcy powinni zwracać większa uwagę, na osoby chcące przekroczyć jezdnię.
Zdaniem Janusza Popiela takie przepisy muszą dobrze opisywać realia na drodze. Szef Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych "Alter Ego" podkreśla, że potrzebne są kompleksowe zmiany, także w infrastrukturze przejść dla pieszych i edukacji w zakresie bezpieczeństwa.
>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wiceprezydent Konina: jesteśmy przygotowani na ewentualną powtórkę zamieszek
REKLAMA
Podkreślił, że Polska jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, gdzie przejścia dla pieszych funkcjonują na drogach, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 70 kilometrów na godzinę. Janusz Popiel zaznaczył, że w przypadku braku przejścia, piesi zachowują się rozsądniej.
Podobne rozwiązanie zablokowane przez PO
Podobne rozwiązanie proponowano w 2015 roku za rządów koalicji PO-PSL, ale ostatecznie, na wniosek senatora Aleksandra Pocieja z PO, wniosek upadł.
Wczoraj premier podczas expose podkreślił, że nie może być tak, że sądy obarczają winą za wypadek starszą prawie 80-letnią panią z ograniczoną ruchomością, bo wtargnęła na pasy. Mateusz Morawiecki w ten sposób nawiązał do słynnej sprawy, gdy znany dziennikarz bez prawa jazdy i ważnych badań technicznych auta potrącił kobietę na przejściu.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] Piotr Najsztub nie odpowie za potrącenie 77-latki. Dziennikarz uniewinniony
REKLAMA
Zgodnie z badaniami zleconymi przez Ministerstwo Infrastruktury, w terenie zabudowanym 85 proc. kierowców przekracza prędkość zbliżając się do przejścia dla pieszych. Z kolei 7 proc. pieszych przechodzi na czerwonym świetle, a 5 procent używa w trakcie przechodzenia przez jezdnię telefonu komórkowego.
jmo
REKLAMA