X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polsko-litewska deklaracja ws. oświaty mniejszości narodowych z podpisem ministrów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 16:32
Ministrowie Dariusz Piontkowski i Algirdas Monkevicius podpisali wspólną deklarację dotyczącą oświaty polskiej mniejszości na Litwie i mniejszości litewskiej w Polsce. W dokumencie są zapisy o systematycznym monitorowaniu jakości edukacji mniejszości narodowych, okresowych podsumowaniach i rozwijaniu współpracy naszych instytucji oświatowych.
Audio
  • D. Piontkowski: porozumienie mówi o współdziałaniu Polski i Litwy ws. oświaty (IAR)
  • D. Piontkowski: w marcu 2020 w Wilnie podpiszemy konkretny harmonogram działań (IAR)
Algirdas Monkeviius i Dariusz Piontkowski
Algirdas Monkevičius i Dariusz PiontkowskiFoto: PAP/Marcin Obara

Polski minister edukacji Dariusz Piontkowski wyraził nadzieję, że deklaracja będzie symbolem rozpoczęcia realnej współpracy polsko-litewskiej w dziedzinie oświaty. Zdaniem ministra, najwyższy czas, by w sprawach oświatowych oba kraje stały się partnerami.

Wielomiesięczna praca

Szef resortu edukacji poinformował, że nad dokumentem od kilkunastu miesięcy pracował polsko-litewski zespół. Podkreślił, że strony starały się uwzględnić zarówno postulaty polskiej mniejszości mieszkającej na Litwie, jak i litewskiej mniejszości w Polsce.

Minister poinformował, że w dokumencie został wyznaczony termin przygotowania harmonogramu działań. - Przewidujemy, że w marcu przyszłego roku uda nam się spotkać w Wilnie i podpisać konkretny harmonogram działań, który doprowadzi do realizacji deklaracji - mówił szef resortu edukacji.

Dodał, że część zapisów już jest realizowana. - Jest tutaj mowa o działaniu komisji egzaminacyjnej: polskiej i litewskiej. Mam nadzieję, że przełoży się to na jeszcze bardziej ścisłą współpracę, choćby w tłumaczeniu testów egzaminów maturalnych nie tylko w Polsce, ale i na Litwie - powiedział.

Symetryczna współpraca

Minister Piontkowski wyraził nadzieję, że polska oświata na Litwie będzie traktowana podobnie jak litewska w Polsce. Z kolei minister oświaty, nauki i sportu Litwy Algirdas Monkevicius podkreślił, że formę symetrycznej współpracy potwierdzają prezydent Litwy, premier i rząd.

- Zgadzam się z panem ministrem, że w duchu wzajemnej współpracy i porozumienia musimy dbać o edukację mniejszości narodowych i dostarczać nowoczesnych form edukacji, tak aby się to przekładało na rozwój nauki, kultury i oświaty, mając na uwadze wzajemne zrozumienie - mówił.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] MEN: tysiące uczniów zaśpiewało hymn z okazji Dnia Niepodległości

Zgodnie z deklaracją, dokonana zostanie analiza sposobów organizacji egzaminu maturalnego z języka polskiego jako ojczystego na poziomie państwowym na Litwie i zaliczenia jego wyników przy zdawaniu na uczelnie. Strona litewska zobowiązała się również zapewnić podręczniki w języku ojczystym dla uczniów szkół z polskim językiem nauczania. W ramach współpracy odpowiednich instytucji Litwy i Polski organizowane będą szkolenia dla nauczycieli.

Jutro dwudniową wizytę na Litwie rozpoczyna prezydent Andrzej Duda, który weźmie udział w pochówku przywódców Powstania Styczniowego. W uroczystości będzie uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MEN: nie widzę specjalnych powodów do protestów nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 09:34
– Trzeba brać pod uwagę możliwości finansowe państwa i gdzieś po drodze znaleźć porozumienie, wspólnie wypracować system i poziom wynagrodzeń, który przyniesie satysfakcję – mówił o postulatach protestujących nauczycieli na antenie Jedynki Dariusz Piontkowski, szef MEN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEN: subwencja oświatowa w 2020 r. wzrośnie o blisko 3 mld złotych

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 18:40
- Nakłady na oświatę w ostatnich latach dynamicznie rosną - przekonuje minister edukacji narodowej. Dariusz Piontkowski poinformował na konferencji prasowej, że w 2020 roku subwencja oświatowa wyniesie blisko 50 miliardów złotych i będzie o ponad 9 miliardów złotych wyższa niż w 2015 roku.
rozwiń zwiń