Bakteria New Delhi w rzeszowskim szpitalu. Troje pacjentów zaraziło się na Ukrainie?
Troje pacjentów z bakterią New Delhi w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Wyłączono sale operacyjne dla dzieci - podała na stronach internetowych Gazeta Wyborcza.
2019-11-22, 09:39
Dodała, że bakterią New Delhi jeden z pacjentów prawdopodobnie zaraził się w czasie pobytu na Ukrainie. Wśród zakażonych jest 14-latka.
Gazeta napisała, że pierwszy z pacjentów, u którego rozpoznano bakterię New Delhi, trafił do szpitala na Lwowskiej w ubiegłym tygodniu. "Miał wcześniej wypadek na Ukrainie i tam również przeszedł operację. Do rzeszowskiego szpitala przyjęto go w ciężkim stanie, umieszczono na OIOM-ie. W czasie rutynowych badań okazało się, że jest nosicielem. Zaraził pacjenta, z którym przebywał na sali" - czytamy.
Powiązany Artykuł

Epidemiolodzy: szpitale muszą przekazywać informacje o zakażonych bakterią New Delhi
Bakteria odporna na leki
Bakteria New Delhi może powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, płuc, układu pokarmowego oraz moczowego. Przyczynia się także do rozwoju zagrażającej życiu sepsy.
Pod nazwą New Delhi kryje się najczęściej bakteria Klebsiella pneumoniae. Ze względu na występowanie w niej enzymu NDM-1 jest ona wyjątkowo odporna na leki.
REKLAMA
Pierwszy przypadek śmiertelny zanotowano w Belgii w 2010 roku. W Polsce bakterie NDM-1 pojawiły się w 2011 roku w Warszawie, a następnie w 2012 roku w szpitalu w Poznaniu.
PAP/rmf24.pl/koz
REKLAMA